HOŞGELDİNİZ 08 Aralık 2016

Altın Olan Yerde Toprak Nasıl Olur

Altın çok yumuşak kabiliyeti en yüksek olan metaldir. Altın kimyasal bozulmaya uğramadığı için her hangi bir oksitlenme gerçekleştirmez.  Oksit olayı olmadığı için toprakla nüfus etmesi toprağın yapısını değiştirmesi söz konusu değildir.

Altının toprağa nüfus ettiği  sadece altın yataklarının bir kısmında bulunur,  yüzeye yakın olanlarda, tabi bu altınlar çok küçük parçacıklar halindedir,  bu altınlar diğer minerallerle,  bir arada olması, zamanla rutubet, ıslaklık ve güneş ışığına maruz kaldığı için diğer mineraller ile oksitlenebilir., dediğim gibi bu oksit meselesi altın parçalarının çok küçük olmasıyla alakalıdır, yani bu definecilerin aradığı kütle altın değildir, altın yataklarındaki elekten geçemeyecek kadar küçük parçacıklardır, bu tür altınlar siyanür ile kolayca oksitten ayırarak saf haline getirilmektedir.

Defineci arkadaşlar altın kimyasal bozulmaya ve fiziksel parçalanmaya karşı dayanıklı soy metal olduğu için oksit olayını tamamen kafamızdan silmeliyiz,  oksitlenen altın  yine altınla alakalı değil diğer minerallerin oksitlenmesiyle alakalıdır, buradaki altın parçalarının kıl ve daha küçük boyutlarda olduğu için oksitlenen kütle içerisinde kalmaktadır. . sizde mantığınızı kullanın bu kadar küçük parçaların toprakta oluşan oksitten kendisini ayırması  kolay değildir,  bu tür bulunan altınlar basit bir siyanür çalışması ile kolayca saf haline getirilebiliyor.  buna bir örnek vermek gerekirse  bazı altın yataklarında altının, kuvars ve sülfür mineralleri içerisinde yer aldığını görürüz,  İşte bu madenler oluşurken  hemen yanındaki küçük parça halindeki altını bünyesine almaktadır.

Definecilerin toprak yapısındaki farklılıklar ile sonuca ulaştıklarını biliyoruz. değişime uğrayan toprak yapısı altınla değil mezarla alakalıdır,  mezar olan yerde ot bitmez, toprak yapısı farklı olur vs. bu konuların altınla alakası olmayıp direk mezarla alakalıdır,  daha ayrıntılı bilgileri diğer Define Toprak Çeşitleri makalemizde yazmıştık. Kısacası, antik dönemde gömülen kütle halindeki altınların toprağa etki edip toprağın yapısını değiştirmesi söz konusu değildir.  toprakta sıkışıp dışarı gaz sızdırması  tamamen uydurmadır, dışarı gaz sızdıran  ağaç, kütük ve benzer madenlerin çok üzün yıllar toprak altında kaldıkları için gaz sıkışması olur, bu sıkışma zamanla toprağın zayıf yerinden dışarı attırır. gece denk gelen olursa korkudan ne yapar bilemeyiz.  okuduğunuz için tşk ederiz başka bir makalede görüşmek dileğiyle MendereS

oksitli-altin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz