Anahtar, Kilit Define İşareti

Kilit ve anahtar birbiriyle ilişkili iki unsurdur ve sembolizmde önemli yer tutar.

Yalnız başına çizilmiş bir anahtar hedefin artık yakın bir yerde olduğunu ifade ederken aynı zamanda bilgi ve tecrübeyle yakın çevrede bir araştırma yapılmasını isteyen bir semboldür.

Oysaki kilit artık hedefin hemen üzerinde veya yanında olduğunuzu anlatırken dikkatli olmanız gerektiğini de ifade eder.Zira kilit üzerinde anahtar yoksa bir engel var demektir ve bu bize bir uyarıdır.Bu uyarı tehlike anlamında değil,sadece önünüzde bir engelin varlığından söz eder.Bu engel çeşitli şekillerde karşınıza çıkabilir.

Örneğin;define bir kayanın veya şekli farklı olan işlenmiş bir taşın içine konulmuş olabilir ve horasanla bu nokta kamufle edilmiş,gizlenmiş olarak önünüzde duruyor olabilir.
Bir odanın içinde saklanmış bir emanet ifade edilebilir.Bu durumda kilitin kendi işlevi aklımıza gelmelidir.Zira kilidin çalışma mekanizması anahtarının sağa veya sola hareket etmesiyle sağlanır.Sağ genellikle kapatma, sol ise açam için kullanılır.Bu durumda içine girilen bir odanın sol tarafında küçük bir odacık veya oda içinde sol tarafta bir noktada saklama mekanı aranmalıdır.

Kilitte anahtar yoksa bir engel vardır.Kilidin bulunduğu yerde aynen ayak işeretlerinde olduğu gibi durmak ve çevrede bir giriş noktası yada görülmesi gerekli bir işaret bulunmalıdır.Bazılarının dediği gibi kilidin olduğu taşın kırılması veya altında -üstünde bir şey aranması bu işin mantığına tamamen terstir.
Kilit aynı zamanda bu dünyadan öbür dünyaya geçisin simgesidir.Bunun sembolize edildiği yerin yakınında     işaretlerinden birisi bir mezar siteli veya kaya üzerinde bulunabilir.Bunu ”durup-düşünme” anlamında algılamalıyız.

stock-photo-gothic-arch-key-corner-stone-in-gauged-arch-43002967

Define İşaretleri ve Anlamları, Papaz, Anahtar ve Kilit İşaretleri kategorisine gönderildi Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kategoriler