HOŞGELDİNİZ 07 Aralık 2016

Ayak İzi Define İşareti

Ayak durmak ya da yürümek anlamına gelir. Durmak ve olduğun istikamete bakmak anlamına da delir. Ayağın parmak uçları yön verir. Yerde sabit kayada ise, ayağımızı bu işaretin içine koyarız. Sağ ayak ise sağımıza, sol ise solumuza bakarız, ufak bir yığma yada çukurlaşmış bir yer bulmaya çalışırız.

Çift ayak : Varsa ön işaret bitmiş, okunacak son işaret bitmiştir, okunacak son işaret budur. Durulur 26-27 adımdan daha yakın ayak yönünde emanet aranır.Sağ ayak resmi ise ayak parmakları istikametinde sağ taraf araştırılır. Sol ayak resmi ise ayak parmakları istikametinde sol taraf araştırılır. Hem sağ hem sol ayak izi yan yana ise ayak izlerinin istikametinde bakılır, ileride farklılık gösteren yerler araştırılır. İddiaya göre tek ayak resmi varsa gömü yakında, iki ayak izi varsa gömü uzaktadır. Mağara taban, tavan veya duvarındaki oyulmuş veya çizilmiş ayak izinin herhangi bir yere basıldığında mekanik olarak çalışan bir tuzağın olduğunu ve çalıştıktan sonra durdurulamayacağını simgeler. Basılan yer tuzakları bir tane olabileceği gibi bir kaç tane değişik tuzakta olabilir.

Başka Bir Yorum : Tek ayağın olduğu istikamette hemen 3-7 veya 10 adım mesafede define olabilir. Ancak 111 adım diyenler de vardır. Başparmak üzerinde küçük bir kabartma varsa bu 40-70 veya 111 metredeki gömüye işarettir. Ayak işareti aynı zamanda genelev anlamında da kullanılmıştır.
Mermer üzerinde ise veya kabartma ise ölüye ait bir bilgidir. Defineyi anlatmaz.

Tek ayak yön gösterir. Tek ayak yerdeki sabit kayada ise durulur. Ayak parmakları istikametinde dikkatlice çukur veya tümsek bir yer aranır. Tamamlayıcı ikinci bir işaret vardır. Tamamlayıcı işarete Sani denir. Bu işaret 3 adımdan daha yakın değildir.Tek ayak hassas ölçülür. Her santimetresi 72-78 ile çarpılır. Başka bir ölçüme göre 12 metre ileri bakılır.

Başka Bir Yorum : Ayak işaretleri (insan Ayakları) parmaklı, parmaksız, tek parmak, parmaklı veya 5 parmaklı, çarıklı ya da çıplak ayak ne anlama gelir anlatmaya çalışalım. Bu arada bu konuyu okuyan arkadaşlarımızın arazide ya da herhangi bir site de gördüğü ayaz izlerini göz önüne aldığında neyin ne olduğunu daha kolay anlayacağını ümit ediyorum. Arkadaşlar imla hatası olabilir, düşük cümle yapısı olabilir. Burada yazdıklarım kitap bilgisi değil tamamen tecrübe ve tespitlerime dayalı şahsi fikirlerim olup, doğruluğu her zaman tartışılabilir.

Ayak işaretleri : her şeyden önce yol verir ve yürümeyi tavsiye eder. Ayak işaretlerinin olduğu yerde define aramak anlamsızdır. Ayak işaretleri topuk yapısı yapısını, uzaklığı verir.Parmak yapısı, şayet 3 ya da 5 parmak var ise; mutlaka merdivenleri verir.Parmaksız ya da tek parmaklı ayak bizi yine hedefe yürür ama öncelikli aranacak noktanın merdiven olmadığını bilmeniz gerekir.
1- Topuk kısmı 2 cm. sert ve oyuk parmak kısmı (Ön bölümü) 5 mm. Olan 5 parmaklı ayak işareti; Arazinin tatlı rampa yukarı olduğunu ve ayağın istikameti yönünde (Bu yönde bir, iki istisnası hariç güney ya da güney batıdır) mutlaka kayadan kesme merdiveni olan bir mevkiye geleceğimizin işaretidir. Merdivenli alana geldiğimizde ise nihai işarette merdivendir. Merdiven genelde yapı yerlerinde olmakla beraber bazen da çok anlamsız yerlerde de olabiliyor bunun örnekleri de olmakla beraber istisna olduğunu unutmamak gerekir.

5 parmaklı ayak olduğundan bulunan merdivende 3 basamağa bakılmalıdır. Bu basamakta mutlaka bir ayrıcalık fark bulunacaktır. Belki diğer basamaklara göre biraz daha kaba tıraşlanmış, çatlak, uçlarda kırıklık vb. para bu basamağın altında olup, volcan çete parasıdır. Ve en az paralardan birisidir. Hatta yakın yerlerdeki farklı işarete bağlı büyük paranın müjdesi gibidir. Zaten merdivenler genelde ya değirmenlerde ya da kale yerlerinde bulunmaktadır.

2- 3 Parmaklı Ayak : Topuk kısmı derin ön kısım normal olan ayak: yine rampa araziye merdivenli alana yürür ne var ki; merdiven basamak sayısı 3 olup, ortadaki merdiven basamağında işlem vardır.

3- Tek parmaklı Ayak : Topuk kısmı derin ayak işareti yine topuğun yaptığı (U) açısı istikametine yine (U) açısından alacağımız ölçüden de bulacağımız metre cinsinden veriye göre gidildiğinde arazide hafif uzunlamasına yığma bir alan aramalıyız. Yığma derken höyük, Tümülüs ya da küçük tepeler algılanmasın. Üzerinden traktörün rahatlıkla geçebileceği kabartılmış bir arazi diyelim tabii şekil parmak gibi uzunlamasına bi arazi olacaktır. Bu tür arazi bulunduğunda orta merkezinde mezar aramalıyız. Mezar Normal mezar olup 2. katlı olduğunu unutmamak gerekir.Üstte ceset altında kapak taşı ve altında mal.

4– Parmaksız Ayak İzi: – P Bunda sadece topuk kısmının verdiği açı ve ölçü istikametinde gidilir ve gidilen yerde nihai işaret aranmalıdır. Bu tür ayak bizi direk noktaya götürmez.

5- Mağara İçinde Parmaklı Ayak İzi ; Bir tarafı 4 cm. bir tarafı 2 cm. oyulmuş topuklu ve 5 parmaklı bir ayak izinin topuğunun mağara içinde aşağıya zemine açı yaptığını ve (U) olarak verilen açının istikametine yere bakıldığında bir altta da mağara (Oda) olabileceğini ve merdivenle inileceğini unutmamak gerekir. Tabii bu şekilde olan ayak izinde parmakların olduğu ön kısımda aşağıya yön ve istikamet verebilmesi için parmakların olduğu yerde en az 5-6 metre oyulmuş durumdadır. Arkadaşlar konuları birleştirirseniz Volçanın işaretlerini çözememek elde değil. Farkındaysanız hep aynı sistem de birini anladınız mı şifreyi çözdünüz mü tabiri caizse çorap söküğü gibi değer işaretlerde çözülür.

6 – Çarıklı Ayak İzi : Çarıklı ayak izi derin oymadır. Arka taraf daha da derin olabileceği gibi bazen uc kısmı ile de aynı derinlikte olabilmektedir. Çarıklı ayak izi arazide yine çarıklı ayak izinin şekli benzeri düz arazide hafif tümsek arazi de tek mezar vermektedir. Şayet ayak izinin içinde herhangi bir yerinde nokta yoksa orta merkez de nokta varsa; nokta olan yer ölçülmeli bir köşe ya da orta merkez esas alınarak noktaya mesafe alınır ve yapılan hesaplamalar arazide tatbik edilir.

Şayet topuk kısmı daha derinse arazinin işaretten itiberen noktaya kadar katedilecek yolun biraz rampa olduğunu ve para noktasının işaret noktasından rakım itibarı ile yüksekte olduğunu şifrelemektedir.Bilgi amaçlı örnek ayak işareti.: Topuk hafif oyma parmaklara doğru çizim bir ayak işareti (arazinin hafif yama olduğunu şifreleyen bir işarettir.Aynı zamanda istikamette topuktaki (U) dan değil baş parmak ve yandaki parmağın (V) yaparak açı vermiştir.)

Başka Bir Görüş; Ayak işaretine şu anlama gelir demek çok zor, emaresi hakkında bilgi vermez ne aradığını ve nasıl bir araştırma yapman gerektiğini ayak işaretinin yanındaki işaretler belirler. sadece yön ve mesafe verir. parmakları olmayan ayak işaretleri genelde mezara işarettir bunların yanında mutlaka oyma vardır.

ayak izi kasa ayak izi ve balık ayak izi ve oyma ayak-izi-define

Etiketler:

Yorumlar

 1. murat diyor ki:

  Merhaba ayak ve ok işareti ne anlama geliyor ikisibirbirine zzıt

  1. MendereS diyor ki:

   her ikiside yön veren işarettir ikisi aynı kayada olmaz muhtemelen farklı kayalardır.

  2. firat diyor ki:

   Ok isareti metseyle örç kac santimse yuru 1 santimi bi adim demek ayak sagsa sagdadir

 2. murat diyor ki:

  Iki tane at ayak izi yaklaşık 5 metre sol tarafta yine atnali işaret var buna yaklaşık tam metre değil ama burda yılan işarettir iki yılan Birleşmiş sanki yem yeme yeri var bu işaret ler ne anlama geliyor

  1. Efkan diyor ki:

   mrhb murat bey.tanıslım ıstersenız.yardımcı olurum sıze.saygılarımla.

   1. Mehmet diyor ki:

    Mrb kardes banada yardimci olurmusunuz

    1. Mehmet diyor ki:

     Kablumbaga baktığı yer yigma tepe boynunun arkasında yuvarlak oyma ve kare oyma var üzerinde çıplak sağ ayak izi var ve ayağın sağında solunda ucgenler var

     1. orhan diyor ki:

      nerede bu işaret mehmet

 3. murat diyor ki:

  Merhaba arkadaslar 2 ayak ve yanında ok işareti buldum anlamını bilen varmı aceba ?

 4. hakan diyor ki:

  Merhaba bir kayada 3 işaret bir arada var.1 cisi ayak izi parmaksız tek ayak,hemen 3 cm sonra uc kısmında ok işareti arkası halkalı, ve yanlarında üçgen işareti.bunun anlamını öğrenebilirmiyim?

  1. MendereS diyor ki:

   oda var ok yönüne doğru araştırma yapmalısın, ve ayrıca ayak izi dediğin ayak izi değil yazdıklarının hepsi aynı kayada olması işaret literatürüne aykırı.

   1. Engin diyor ki:

    Sa kardeşim bn büyük bir Kaya’nın üzerinde Güney batı istikametine bakan 5 parmaklı çıplak cocuk ayağı buldum bu ne anlamına gelir bana anlatabilirmisin Face sen ulaşabilirsen sevinirim Engin civeci

 5. Onur diyor ki:

  Selamlar 5 ayak izi var bir tanesi parmaklı

  1. MendereS diyor ki:

   olması gerekenden uzun yada kısa parmak olmalı, yada olması gerekenden ayrık yada bitişik işte onlar şifredir ona göre hareket et.

   1. Onur diyor ki:

    Neye göre takip etmeliyim uzun yada kısaysa yada birleşik ayrıksa

 6. Onur diyor ki:

  Birde parmaksız ayak izinin ucunda zımba deliği var menderes bey bu nedir

  1. MendereS diyor ki:

   o murç izidir bize yön verir o murçla ayak arasındaki mesafe kaç cm ise ölç 1 cm si 70 cm olarak hesapla karşıya bak dikkat çeken ne varsa incelemeye al.

   1. hacen diyor ki:

    s.a keklik yumurta ustunde karin tarafinla iki oyuk gagasinin baktigi yerde sol ayak izi parmaksiz ama basparmak oyok bunlar birbirine bakiyor ne anlama geliyor ve hedem nereyi gosteriyor olabilir tilsimlimidir…? yer dere kenari

 7. bozkurt434343@hotmail.com diyor ki:

  Slm arladaslar sol ayak izi ve bir iki cm onunde yuvarlak oyma her ikiside yaklasik 20-25 cm derinliginde yardimci olurmusunuz

  1. bozkurt434343@hotmail.com diyor ki:

   Cevap yokmus yav

 8. MendereS diyor ki:

  ayak yanında oyma varsa bu mezar var demektir karşı tarafa bak hafif öbek olmalı orada boşluk testi yap.

 9. özer diyor ki:

  Arkadaşlar benim bildiğim bi dağda sağ ayak işaret var ve karşı kayadada 3 tane oyma var bu ne anlama geliyor bana yardımcı olabilirmsin

 10. özer diyor ki:

  Ayak işareti kayanin içine doğru kabartma değil karşı kayadada kare oyma var ve ayrıca ayak parmaksiz

 11. erkan diyor ki:

  Bildiğim bir köy var oranin yakinlarinda bir mezarlik.

  Orada bir mezarlikdan giriş yapılıyor assagiya doğru bu giriş hemen karşıda olan dağın altına iniyor birçok kapı var giriş kolay ama çıkışta zorluk yasayacagimiz için giremiyoruz her 1 kapıdan girince onumuze 5 kapı çıkıyor ve bu sürekli tekrarlanıyor yardimci olurmusunuz

 12. Hayati Gümüşsu diyor ki:

  Menderes bey Selamın aleyküm sorum şu ayak izi parmak siz ortasında mucr deliği ne anlama geliyor

  1. MendereS diyor ki:

   parmaksız ayaklar genelde mezar işaretidir üzerine çık baş mezar görüş alanında olması lazım.

 13. mehmet diyor ki:

  Kayada değilde motifli kiremit levhada köpek yada tavşan pati izi var o nedemek

 14. Ö diyor ki:

  Slm,, iki ayak biri kadın biri erkek ikisi birbirine bakar ikisinin arasında buyuk ve yuvarlak taş anlamı nedir

 15. mustafa diyor ki:

  Temiz makinası olan varmı

 16. Recai diyor ki:

  Slm büyük bir kayalık iki tarafı dere yukardan aşağıya doğru v şeklinde geliyo tam üzerinde düz bizeminde parmaksız ayak izi ona yakın at ayak izimi yoksa oymami ta bilemiyorum ayağın topuk kısmı tarafında bir iki metre mesafede kaya rampa lasiyo ve rampadan itibaren bir kactane kanal yanyana rampa assagi iniyor mesafa uzun ama rampanın sağ ve sol kısımları boşluk biri diğerine göre daha derin doga harikas diyorlar ama sizin anlatmalariniza gore mezar var ben buisin ustası değilim kendine güvenen arkadaşlardan yardım bekliyorum

 17. yurdakul diyor ki:

  selamun aleyküm arkadaşım benin sorum şu toprağın altında kayada topuk işaret var bu işaretni 10 cm önünde yatık şekilde yaklasık 1/20 cm boyunda küp var ve bun lar iki derenin arasında kalıyor iki derenin ara mesafesi yaklaşık 150 metre bü işaretlerin sıralaması önce kayadaki topuk yaklaşık 5 cm derinliği var hemen 10 cm önü küp cevaplayabilirsenin çok memnn kalırım teşekkürler

 18. Yusuf diyor ki:

  Arkadaşlar çamura basar GİBİ basılmış parmaksız tek ayak işareti var yönünde yine aynı ayak işareti var ama bunda başparmak var 4m ileride bi kayada hac işareti yardim

 19. dogan diyor ki:

  slm bide at izi ve çarıklı ayak izi var yan yana bu neddir at izi yada kuyu da olabilir tam bilmiyorum yuvarlak gibi bilgisi olan arasın lütfen 05330564479

 20. cenk diyor ki:

  selamun aleykum ok ayak izi hancer oyma hepsi bi kayada

 21. cenk diyor ki:

  ok ayak izi hancer ve oymalar sert bi kaya uzerinde ok araziye bakiyo ayak izi ters tarafa bakiyo sag ayak izi bunlar hepsi bi arada ne anlama gelir hepsi bir yonumu isaret edyo yoksa ayri ayrimi cevaplarsaniz memmun olurum

 22. yalçın diyor ki:

  kaya üzerinde yuvarlak delikler ve ayak izine benzer oyuklar bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

 23. Mehme diyor ki:

  Slm arkadaşlar bir taşta el işareti tabanca oyuk oyuğun sonunda yuvarlak var başka başka işaret ler bu çözümü Nasıl olacak bilen varmı hepsi bir yerde

 24. Soner diyor ki:

  Arkadaslar topuk kismi daha cukur ve tek parmakli bir ayak isareti var. lutfen yardim edin. Define varmidir ilerisinde

 25. Mehme diyor ki:

  Hiç bilen yokmu arkadaşlar neyi takip etmem lazım

 26. cevat diyor ki:

  bir kayanın üzerinde çok net bir tek çarık izi ve yanında ters j işareti bulunmaktadır.Gözümüzün önüne getirmeye çalışacak olursak kaya üzerindeki çarık sola bakmaktadır.yaklaşık bu çarığın 20 cm sağında bulunan ters j harfinin(j harfinin uzun kısmı çarığın topuk yani ayakaltı kısmı ile aynı yönü göstermektedir ve j nin kıvrılan yanı ise sağa bakmaktadır.ya da şöyle anlatabilirim. ayağımız ile yere bastığımızda sanki o ters j harfinin uzun kısmını yere saplıyoruz. bunu yorumlayabilirmisiniz? işaretler çok nettir.ayrıca kayalıklardan oluşan bir yuksek tepenin orta yükseklikteki bir bölümündeki kayaların uzerındedir.şimdiden sağolun

 27. turan diyor ki:

  Selam ben turan düzceliyim iki adet ayak resmi birde mantar neyi anlatır resimler bende vardir

 28. Aktan diyor ki:

  Selam kay anın uç kısmında ayak izi var parmaksiz kay anın ters tarafında yani ayağın aksi yönünde ise 7 adet oyma var aynı taşa oyulmus ne yapmalıyım makinesi olan yada yardımcı olabilecek varsa numaram 05301557198

 29. Yunus diyor ki:

  Menderes bey iki ayak izi buldum bir kaya üzerinde.Bir tanesi büyük hamam terligi gibi digeri çocuk ayak izi normal ayakkabı ikisi yanyana oyulmus detayli bir bilgi alabilir miyim.

 30. Adem diyor ki:

  Selam tek ayak işareti vartopuklu ayakkabısı var kalça ile birleşik ne anlama gelir teşekürler

 31. adem diyor ki:

  Selamun aleykum..sadıcım,bizde iki güvercin ortada ise zeytin dalı var,dalın altında dala dönük ok ucu var..başka bir taşta sağ ayağı havada,üzerinde bir haç işareti var
  yürüyen eşek resmi var…hemen altında ikişerli dört kadeh resmi var..anlamını biliyormusunuz…

 32. Bozok diyor ki:

  Keçi ayak izi ne anlama gelir

 33. Omar diyor ki:

  Parmaksız ayak izi ne anlama gelir yardımcı olur musunuz bana onünde de yuvarlak oyma var pet şişe götü büklunde 4 santim derinlinde

 34. hacen diyor ki:

  s.a menderes usta size dedigim tas uzerinde cizim kus ve ayak bır bırıne bakıyor kus tek degıl yanı tas uzerınde yanı kusun baktıgı yonde ayakta var bır acıklaması yaparsınız sevınırım.?

 35. Mustafa diyor ki:

  Bendede 1 cıft sadece ayak ızı var sag ayakta bas parmagı var bu nedır bu arada ayak ısaretlerının 1mt gerısınde kare oyma var yardımcı olursanız sevınırım

 36. ersin diyor ki:

  Yardımcı olurmusunuz tek ayak ve yukarı bakan merdiven var aynı kazanın üstünde

 37. hacen diyor ki:

  s.a usta benim soruma cevap vermediniz?

 38. Memet diyor ki:

  Domuz ayak izi ne anlama gelir bilen varmı ıki tane yan yana

Yorum Yaz