Ayak İzi Define İşareti

Ayak İzi Define İşareti

Ayak durmak ya da yürümek anlamına gelir. Durmak ve olduğun istikamete bakmak anlamına da delir. Ayağın parmak uçları yön verir. Yerde sabit kayada ise, ayağımızı bu işaretin içine koyarız. Sağ ayak ise sağımıza, sol ise solumuza bakarız, ufak bir yığma yada çukurlaşmış bir yer bulmaya çalışırız.

Çift ayak : Varsa ön işaret bitmiş, okunacak son işaret bitmiştir, okunacak son işaret budur. Durulur 26-27 adımdan daha yakın ayak yönünde emanet aranır.Sağ ayak resmi ise ayak parmakları istikametinde sağ taraf araştırılır. Sol ayak resmi ise ayak parmakları istikametinde sol taraf araştırılır. Hem sağ hem sol ayak izi yan yana ise ayak izlerinin istikametinde bakılır, ileride farklılık gösteren yerler araştırılır. İddiaya göre tek ayak resmi varsa gömü yakında, iki ayak izi varsa gömü uzaktadır. Mağara taban, tavan veya duvarındaki oyulmuş veya çizilmiş ayak izinin herhangi bir yere basıldığında mekanik olarak çalışan bir tuzağın olduğunu ve çalıştıktan sonra durdurulamayacağını simgeler. Basılan yer tuzakları bir tane olabileceği gibi bir kaç tane değişik tuzakta olabilir.

Başka Bir Yorum :  Tek ayağın olduğu istikamette hemen 3-7 veya 10 adım mesafede define olabilir. Ancak 111 adım diyenler de vardır. Başparmak üzerinde küçük bir kabartma varsa bu 40-70 veya 111 metredeki gömüye işarettir. Ayak işareti aynı zamanda genelev anlamında da kullanılmıştır.
Mermer üzerinde ise veya kabartma ise ölüye ait bir bilgidir. Defineyi anlatmaz.

Tek ayak yön gösterir. Tek ayak yerdeki sabit kayada ise durulur. Ayak parmakları istikametinde dikkatlice çukur veya tümsek bir yer aranır. Tamamlayıcı ikinci bir işaret vardır. Tamamlayıcı işarete Sani denir. Bu işaret 3 adımdan daha yakın değildir.Tek ayak hassas ölçülür. Her santimetresi 72-78 ile çarpılır. Başka bir ölçüme göre 12 metre ileri bakılır.

Başka Bir Yorum : Ayak işaretleri (insan Ayakları) parmaklı, parmaksız, tek parmak, parmaklı veya 5 parmaklı, çarıklı ya da çıplak ayak ne anlama gelir anlatmaya çalışalım. Bu arada bu konuyu okuyan arkadaşlarımızın arazide ya da herhangi bir site de gördüğü ayaz izlerini göz önüne aldığında neyin ne olduğunu daha kolay anlayacağını ümit ediyorum. Arkadaşlar imla hatası olabilir, düşük cümle yapısı olabilir. Burada yazdıklarım kitap bilgisi değil tamamen tecrübe ve tespitlerime dayalı şahsi fikirlerim olup, doğruluğu her zaman tartışılabilir.

Ayak işaretleri : her şeyden önce yol verir ve yürümeyi tavsiye eder. Ayak işaretlerinin olduğu yerde define aramak anlamsızdır. Ayak işaretleri topuk yapısı yapısını, uzaklığı verir.Parmak yapısı, şayet 3 ya da 5 parmak var ise;  mutlaka merdivenleri verir.Parmaksız ya da tek parmaklı ayak bizi yine hedefe yürür ama öncelikli aranacak noktanın merdiven olmadığını  bilmeniz gerekir.
1- Topuk kısmı 2 cm. sert ve oyuk parmak kısmı (Ön bölümü) 5 mm. Olan 5 parmaklı ayak işareti; Arazinin tatlı rampa yukarı olduğunu ve ayağın istikameti yönünde (Bu yönde bir, iki istisnası hariç güney ya da güney batıdır) mutlaka kayadan kesme merdiveni olan bir mevkiye geleceğimizin işaretidir. Merdivenli alana geldiğimizde ise nihai işarette merdivendir. Merdiven genelde yapı yerlerinde olmakla beraber bazen da çok anlamsız yerlerde de olabiliyor  bunun örnekleri de olmakla beraber istisna olduğunu unutmamak gerekir.

5 parmaklı ayak olduğundan bulunan merdivende 3 basamağa bakılmalıdır. Bu basamakta mutlaka bir ayrıcalık fark bulunacaktır. Belki diğer basamaklara göre biraz daha kaba tıraşlanmış, çatlak, uçlarda kırıklık vb. para bu basamağın altında olup, volcan çete parasıdır. Ve en az paralardan birisidir. Hatta yakın yerlerdeki farklı işarete bağlı büyük paranın müjdesi gibidir. Zaten merdivenler genelde ya değirmenlerde ya da kale yerlerinde bulunmaktadır.

2- 3 Parmaklı Ayak : Topuk kısmı derin ön kısım normal olan ayak: yine rampa araziye merdivenli alana yürür ne var ki; merdiven basamak sayısı 3 olup, ortadaki merdiven basamağında işlem vardır.

3- Tek parmaklı Ayak : Topuk kısmı derin ayak işareti yine topuğun yaptığı (U) açısı istikametine yine (U) açısından alacağımız ölçüden de bulacağımız metre cinsinden veriye göre gidildiğinde arazide hafif uzunlamasına yığma bir alan aramalıyız. Yığma derken höyük, Tümülüs ya da küçük tepeler algılanmasın. Üzerinden traktörün rahatlıkla geçebileceği kabartılmış bir arazi diyelim tabii şekil parmak gibi uzunlamasına bi arazi olacaktır. Bu tür arazi bulunduğunda orta merkezinde mezar aramalıyız. Mezar Normal mezar olup 2. katlı olduğunu unutmamak gerekir.Üstte ceset altında kapak taşı ve altında mal.

4- Parmaksız Ayak İzi: – P Bunda sadece topuk kısmının verdiği açı ve ölçü istikametinde gidilir ve gidilen yerde nihai işaret aranmalıdır. Bu tür ayak bizi direk noktaya götürmez.

5- Mağara İçinde Parmaklı Ayak İzi ; Bir tarafı 4 cm. bir tarafı 2 cm. oyulmuş topuklu ve 5 parmaklı bir ayak izinin topuğunun mağara içinde aşağıya zemine açı yaptığını ve (U) olarak verilen açının istikametine yere bakıldığında bir altta da mağara (Oda) olabileceğini ve merdivenle inileceğini unutmamak gerekir. Tabii bu şekilde olan ayak izinde parmakların olduğu ön kısımda aşağıya yön ve istikamet verebilmesi için parmakların olduğu yerde en az 5-6 metre oyulmuş durumdadır. Arkadaşlar konuları birleştirirseniz Volçanın işaretlerini çözememek elde değil. Farkındaysanız hep aynı sistem de birini anladınız mı şifreyi çözdünüz mü tabiri caizse çorap söküğü gibi değer işaretlerde çözülür.

6 – Çarıklı Ayak İzi : Çarıklı ayak izi derin oymadır. Arka taraf daha da derin olabileceği gibi bazen uc kısmı ile de aynı derinlikte olabilmektedir. Çarıklı ayak izi arazide yine çarıklı ayak izinin şekli benzeri düz arazide hafif tümsek arazi de tek mezar vermektedir. Şayet ayak izinin içinde herhangi bir yerinde nokta yoksa orta merkez de nokta varsa; nokta olan yer ölçülmeli bir köşe ya da orta merkez esas alınarak noktaya mesafe alınır ve yapılan hesaplamalar arazide tatbik edilir.

Şayet topuk kısmı daha derinse arazinin işaretten itiberen noktaya kadar katedilecek yolun biraz rampa olduğunu ve para noktasının işaret noktasından rakım itibarı ile yüksekte olduğunu şifrelemektedir.Bilgi amaçlı örnek ayak işareti.: Topuk hafif oyma parmaklara doğru çizim bir ayak işareti (arazinin hafif yama olduğunu şifreleyen bir işarettir.Aynı zamanda istikamette topuktaki (U) dan değil baş parmak ve yandaki parmağın (V) yaparak açı vermiştir.)

Başka Bir Görüş; Ayak işaretine şu anlama gelir demek çok zor, emaresi hakkında  bilgi vermez ne aradığını ve nasıl bir araştırma yapman gerektiğini ayak işaretinin yanındaki işaretler belirler. sadece yön ve mesafe verir. parmakları olmayan ayak işaretleri genelde mezara işarettir bunların yanında mutlaka oyma vardır.
 

ayak işaretleri resimleri.  lütfen kopyalamayın.


ayak işareti ve önündeki oyma

ayak işareti ve balık.

ayak işareti ve göz işaretleri.

foot, ayak izi define

Post Written by

22 Cevap

 1. Ali İhsan çeçen diyor ki:

  sabit kaya üzerinde cıplak ayak izi tek . bunun üzerinde nasıl bir calışma yapa blirim sag ve sol taraflarda belirgin bir işaret yok karşı sındada belirgin işaret yok bu konuda yardımcı olursanınz .tşk.

 2. tarık diyor ki:

  çift ayak izi ne anlama geliyor parmaksız bir tanesi ayagın iki üç santim ilerde acil cevap verirseniz sevinirim

  • bilgecan diyor ki:

   beş buçuk metre önünde mezar var kardeşim parmaksız ayak mezar anlamına gelir parmaklı ayak para anlamı taşır

   • erdal diyor ki:

    SLM bende parmaksız ayak var kı ucunda nakta var, ucgen şeklınde,sol taraf ıkı oyma var, usta sabıt taş kı arka kısmında kucuk merdıven var 8 basamak ununde buyk taş ve sabıt orta barmak kadar derın,yardımcı olsanız tşk,kendınız gelın usta bende cok ıseret var,,,tşk,,

   • sedad diyor ki:

    Tek ayak var ne anlama giliyo

   • Gokhan Gungor diyor ki:

    Ksrdes mezardan bisey cikarmi bende var parmsksiz ayak arkasinda iki ysda uc delik var sanki mezar ve tunel gibi bi bilgi verirmisin ve dedigim kaya sanki mezar ve tunele girisini kapaislar gibi

 3. ömer diyor ki:

  öncelikle merhaba biz küçükken büyükce kayanın üzerinde çarık işareti ve bir kaç cm yanında kedi ayak işareti vardı bağımızda bizi o zaman peygamber ve kedisinin ayak izi derlerdi çok ufaktık ilkokula gidiyorduk şimdi aklım yettikce anlıyorum iki tepenin ortasında büyük kayada işaret var aynı 15 metre karşısında bir kaya daha var ama o kayayı çocuk aklı hiç araştırmadık o zaman bilgilendirirseniz sevinirim

 4. memet diyor ki:

  selam arkadaşlar bende çift ayak işareti vardı sag ayak hafif önde ikisinin ön kısmında 3 veya4 x işareti vardı sag ayagın baş parmagının önunde bir parmagın girecegi kadar 1 2 santim derinlikte oyma vardı ayakların yönü kuzey batıya bakıyor du ama bazı düşüncesizler dinamitle patlatmışlar ha bide yaklaşık 70 100 mt güneydogusunda bir kaya çatlagında 8 tane altın buldular köylüle bana ustalarımdan yardım etcek varsa yorum yapsınlar şimdiden teşekkürler,,,,,

 5. yüksel akturk diyor ki:

  kaya üzeride iki ayak sol ayak bıraz önde ve küçük parmakları yok ne anlama gelıyor yardım edermisiniz.

 6. selim diyor ki:

  arkadaslar elımde kaya uzerıne cızılmıs harıta var bn hertulu işareti okurum dıyorsanız bn yazısmaya para yada bulunanların paylasımında arkadas arıyorum harıtada çekic ve bırı dıkdortgen 4 adet oyma cızgıler oyma ayak ısaretı mara gırısını andıran coktıtız bır oyma ve tunel çapı 22 cm gelen oyma derınlıgı 15 cm sıra sıra 9 tane murc ızı ve anlatamadıgım bırsuru ısaret harıtada anlasılan teksey bır magara gırısı ama arazının hıcbırkısmında harıtaya nazaran bır ız yok.

  • selim diyor ki:

   belki bir faydası olur oyma ayak ısaretı 42 numaragıyen bırının ayagını tam kavrıyor ve sol usten bakıldıgındaa topugunu tamammen kaplayan çift tırnaklı toynak oyma var sag alttan ve usten bakıldında anlasılmıyor ıscılık muhtesem bilenler coze bılecekler arasın bn herseye acıgım

 7. Cengiz8 diyor ki:

  Çok beyendim

 8. Cengiz8 diyor ki:

  Çok hoşuma gitdi

 9. özgür diyor ki:

  dik 50 metre çivarı kaya. kayada oyulmuş
  bir pencere gibi ağzı açık doğuya bakıyor.bize göre döndüğümüzde,sol tarafında baykuş resmi hemen yanındada,bşr kadın resmi.onun yanındada bir ok işareti.hemen alttarafında biri haç işareti gibi diğeride yine haç işareti gibi altuçu üçe ayrılmış.varsa bilen yorum bekliyorum teşekkürler

 10. dogukan diyor ki:

  Merhabalar benim size bi sorum olucak:

  Bi kaya üzerinde iki tane oyma var ama oymalar küçük birisi derin öbürü normal oyuk ve toprağın üs kisminda Kayanin arka yüzünde taban işareti mevcut ve toprağın alt kategoriler kismindaydi ( kazinca ortaya cikti) fotoraflari mevcut ama telefondan girdigim icin gonderemiyorum bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim veya numara yazin watshaptan resimleri gondereyim…. KOLAY GELSİN

 11. mustafa diyor ki:

  Bendede sağ ayak var ve ön tarafta yaklaşık on metrede iki taş üstünde oyma duz ve iki parmak genişliğinde bir birine paralel işaret var

 12. mustafa diyor ki:

  Ve iki oyma çizginin 5 mt önğnde yığma taşlar var

 13. yılmaz diyor ki:

  aklımızın yettigi kadar yardımcı olmaya calışcaz arkadaşlar bende akrep buldum kuyrugu havada 7 bogum ama tuzaklı birşey yapamıyoruz

 14. oguz diyor ki:

  merhaba..dagın yamacında bir kaya var ve sol tarafında küçük su kanalı alt tarafında ayak işreti ve üstt tarafta guneyi gösteren karşılıklı 4 adet ok işaretleri var.çözümü nedir?

 15. memolifurkan diyor ki:

  Arkadaşlar bende de taşta oyma bir üçgen bir yanı açık,ve birde başparmakla yanındaki parmak olan yarım bir solayak var aynı taşta 15 20 cm sağında bir toynak izi var nal ve mıh yok ama bariz toıynak izi ayağın dönük olduğu yer 45 derecelik bir açıyla rampa taşın bulunduğu yerden çok eski bir keçi yolu geçiyor rampaya yukarı orman yukarıda açıklık ve bir mera var eskiler burada bir göl vardı diyorlar ayağın gösterdiği yöne gittim toprağın yüzüne doğru 60-70 cm karelik bir alana baklava dilimi gibi taşlar dizilmiş ne anlama geliyor

Cevap Yaz