HOŞGELDİNİZ 07 Aralık 2016

Balık Define İşareti

Balık varsa su vardır, suya yakın tepe üzerinde balık bulursanız burada taş yığmalar  arayın, bu yığmalar altında 7 basamaklı merdivenle  inilir önde 2 odalı mahzen vardır, mahzenler mermer taşlardan yapılmış olup bir odası yüklerle doludur.  dikkat bu mahzen tuzaklı olup önü doğal kayalarla kapatılmıştır.

Diğer tecrübe: Şelale önünde balık varsa bu balık sazan balığıdır dikkat edin 3 yerin parası buradaki işaretlerle bulunur, burada birde bilge taş vardır bu taş muska gibi durur balık bu taşa bakar bu taşta balığa bakar vaziyettedir.  bu 2 işaretin çaprazında esas kroki taş vardır   bu taşın altında harita olup 3 yerin parası bu haritadadır.

Diğer Görüş:  Oyma balık varsa bazen define ile bazende mezarla alakalıdır kabartma balık ise mezarla uzaktan yakından ilişkisi olmayıp suya yakın yerde altınları vardır. Dikkat edin kışın su yükseldiğinde altından suyun altında kalır  bu tür paraları ancak yaz aylarında alabilirsiniz.

Diğer Görüşler:

1- İşaret çözümünde ifade olarak kullanılan figürlerin özellikleri çok önemlidir. Bu işaret Akarsu ve yada göl kenarlarındaki kayalarda bulunur. En çok dikkat edilecek hususlardan biri de zaman içinde göl ya da akarsu kurumuş olabilir. Balık su içinde yaşar tehlike anında suya dalar. Balık işareti kesin define işareti olarak bilinir. Yakınlarda mahzen içinde harita olabilir. Baktığı yön ve uzunluğu da çok önemlidir. Uzunluğunu ölçmek ve bir santimi bir adım olarak kullanmak gerekir. Balığın baktığı yöne doğru gidip adımlarınızın bittiği yerde mahzen girişi aramalıyız. Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem kolay hem de çok zordur. Balığın büyüklüğü-küçüklüğü, eğimi, yönü, pozisyonu, tek-çift olup olmadığı, yanında başka sembollerin olup olmadığı gibi konular da önemlidir.

2- Balık bolluğu, vaftizi, yenilenme gücünü ve kurbanı betimler. Hz. İsanın 5000 insanı mucizevi şekilde balık ve ekmek ile doyurması Hristiyanlar için balığı anlamlı hale getirmektedir. İlk Hristiyanlar balık işaretini bir tanışma – dayanışma işareti olarak görmüşlerdir. Pisagor’a göre balık 153 rakamına tekabül ediyordu. Hz. İsa balık tutmayı öğretirken 153 balık tutmuştu. 153 rakamı 153 cm veya 153 metreyi anlatıyor olabilir.

3- Balık işareti için 7 ve 50 rakamlarının önemli olduğu yönünde bir inanış da mevcuttur.

4- Genellikle düz kayada bulunur. Tüm hatları ile balığa benzediğinde önemlli hale gelir. Sudan çıkan balığın kuyruk tarafına doğru 90 cm. geri zıplayacağı varsayımı ile geriye doğru 90 cm. ilerisinin kırılması önerilir.

Genel Ortak Kanı : Su ve suyla ilgili bir mekan kurgulanmıştır. Balık işaretinin olduğu bölgenin bir mezar olma ihtimali güçlüdür. Hristiyanlıktan önce de balık bereketi simgelemekteydi.

Balık başka yorum: Genelde akarsu göl ve göletlerdeki kayalara çizilir. bakıldığında suya işaret görülmeyebilir ama zamanında var olup ta kuruyan dere ve gölleri gözden uzak tutmamak gerekir.balık aynı zamanda çeşme yada pınarında işareti olabilir.balık hayvanı ,,baktığı yer ve uzunluğuyla kesin ölçüm gerektirir.kesin olarak define işaretidir. Balık görülen ve müşahede edilen bilgilerden kaynaklanarak ekseriyetle sofra taşı denilen 1 veya 2 metre karelik bir basit düz taş üzerinde balık (tam veya yarım)çatal,bıçak,ekmek,tabak gibi oyma veya kabartma işaretler rastlanmıştır.bunlar o civardaki yaşantının simgesidir.buradaki balık yakında içinde balık yaşayan bir nehir bir dere veya göl vardır manasındadır.Balık su içinde yaşar ve tehlike anında suya dalar.Bu civarda bir mahzen girişi arayınız.Mahzenden sonra büyük bir odaya çıkarsınız.veya elinize geçecek bir harita ile o yöredeki saklanan şeylerin yerlerini bulup toplarsınız.kesinlikle toprak altından mahzene girilir ve derindedir.hazinesi çok değerlidir. Kabartma mermer mezar taşında ise mehsen var demektir. Açık arazide ise balığın yakınlarında mutlak su kaynağı vardır.emanet bu kaynağın yakınlarındadır.Genelde balığın bakış istikametinde suyun kaynağını işaret eder bundaki ölçü ….x 72 cm olabilir.Ez-Zirau’-reşşayye denilen ölçüde kullanılmış olabilir.Bu ölçü birimi 50.92 cm dir. buna göre bir örnek vermek gerekirse :10 cm gelen balığın baktığı istikamette yaklaşık 51 metre uzaklıkta bir su kaynağı düşünülmelidir.(bu ölçüm Mağribi ve Endülüs’te kullanılmakla birlikte Osmanlı döneminde de gay-ri müslimlerin arazi ölçümlerinde kullandıkları bir birimdir.

Başka bir görüş; Balık işareti tıpkı hac gibi hıristiyan sembolüdür, hıristiyan sembolü ama bazı inanışlara göre balık doğum ve bereketin sembolüdür, tabi ki balık hıristiyanlık  öncesi de kullanılmış işaretlerdendir, hıristiyanlık öncesi kullanılan balık ise rahim olarak (vajina) biliniyordu burada kadın ve kadının gücü dikkate alınmalıdır. mesela reenkarnasyon’lar yani yani ruh’un gücüne inananlarda balık işaretini kullanmıştır, bunların kullandığı balık hangi amaca hizmet ediyordu bilmek neredeyse zor.

Gelelim balığın definesine;  Hani deriz ya balık varsa su vardır diye vardır ama su varsa ne anlarız balığın romalılara ait olduğunu anlarız, buda bizim için en önemli olandır. roma inanışlarına göre cinsel bereket tanrıçası çağrıldı ve bu tanrıça balığı kutsadı, işte bu yüzden balık hırıstiyanlar için kutsaldır. bir süre  sonra tanrıça venüs öldü yerini freya adında başka bir tanrıça aldı bu 2 tanrıça birbirlerine benzerlikleri ile ün yapmıştı, bi süre sonra oda öldü ama balık kutsal olarak her zaman hayatta kaldı eğer arazide balık bulduysan birbirine benzeyen 2 tane ne varsa işte onlar tanrıça venüs ve freya dır, balığın definesi de onların ayakları  altındadır. bu benim görüşüm.

Alttaki konuya dikkat edin bu kaynak vikipediye ait

Yunanca “balık” anlamına gelen kelimedir. Kesişen iki yay parçası içeren bir sembolü tanımlamakta kullanılır, bu sembolün ismidir. Bir balığı andıran sembol, ilk Hıristiyanlar tarafından kullanılan gizli bir semboldü.

Kökeni; Hıristiyanlardan önce de çeşitli anlamlarda farklı şeyleri temsilen (örneğin bereket) balık sembolleri kullanılmıştır. Yine de bir balık  sembolünü en yoğun kullananlar, bugünkü bulgu ve bilgilere göre, ilk Hristiyandır. İchthys antik deniz tanrıçası Atargatis’in oğluydu. Farklı kültürlerde ve mitolojilerde denk düşen kişilikler ve balık sembolleri anlam ve  kullanım açısından farklılık gösterse de genelde bereketi temsilen, cinsi vurgulara sahipti. Bunun bir örneği Mısır mitolojisinde görülebilir.  Bereketi temsil etmesinin yanı sıra balık belirli kültürlerde reankarnasyon ve hayat(ın veya hayat gücünün) sembolü olmuştur. Balık sembolünün Hristiyanlar tarafından nasıl kullanılmaya başlandığına dair birçok hipotez olsa da hiçbirinin kesinliği kanıtlanamamıştır.  Yine de bu hipotezlerden en büyük ihtimali barındıran, Hıristiyanlık’ın kutsal metinlerinde geçen bir ifadenin balık sembolizmine yol açtığıdır;  İsa mucizevi bir şekilde 5000 insanı ekmek ve balıkla doğurmuştur. Her ne kadar doğrudan kanıt bulunmasa da, ichthys mistik, matematiksel sembol Vesica Piscis’in bir adaptasyonu da olabilir. Matematikçi  ve mistik Pisagor’un da belirttiği gibi, vesica piscis’in uzunluk-yükseklik oranı 153:265’dir ki bu “balığın ölçüsü” olarak adlandırılan mistik  kabul edilen bir sayıdır. Bir İncil kıssasına göre İsa havarilere balık tutmada yardım ederken kendisi tam olarak 153 balık tutmuştur. bazı kaynaklar bunun 21 olduğunu söyler. Bunların dışında birçok hipotez daha bulunmaktadır.

balık-define-işareti.

balık define işareti

Etiketler:

Yorumlar

 1. MendereS diyor ki:

  mehmet diyorki
  arkadşlaar düzbirkayanın ortasında tepsi içerisinde çatal ve kepçe birde balık yanındada oyma oymanıniçinde ufak bir çarpı işareti yardımcı olursanız sevinirim

  Ali diyorki
  Arkadaslar bir kaya da yılan ve balik çizimi var nasl hareket etmeliym yardimci olur musunuz iki cisim de aynı yerde Aynj yönde bana hep standard şeyleri söylemeyin hepsini denedm olmadı mantıklı bişeyler istiyorum

  MendereS diyorki
  oyma balık define işaretidir hemde kesin define,, su ne tarafta onu bilmemiz lazım ne var orada pınarmı çeşmemi gölmü deremi – balık nereye bakıyor yazarsan yardımcı olabiliriz.

  Seyfi diyorki
  Mrb arkadaşlar oyma balık neyi temsil ediyo acaba

  1. SerKAN diyor ki:

   çıplak gözle 30 kre baktm ancak balık olduqunu anladım ırmak kenarındaydı ve su kuyruk kısmını asındırmıstı fakat ırmagın yonu degıtrlmıs tı bır tepenın sol tarafına verılmıstı tepenın solundan gıden su yarım ay seklını olusturuyordu buna gore tepenın sag tarafıda yarım ay seklını olusturduquna gore o raya bakmak ıstedım baktıgında ırmagın eskı yonuydu balıkta o tarafa bakıyordu zaten ama orası hhep tıkenlık ve agaclık tı adım atamadım surunerek gıdıyordum bır mahsen olduqnu tahmın edıyorum bır bırıne tam benzemesede U seklınde tünelı anımsatan bır yer var kayalıktan olusan musaıt oldukca gıdıp keşif yapıyorum Nasipte varsa ALLAH hayırlısını versın arkadaslar aç gözlu ve kibirli olmanın ıyı bır tarafı yok

 2. hasan demir diyor ki:

  kabartma balık dolgun şişkinbalık ve 6 veye cm üste yılan ve kafası yuvaya bakar ve agzı kapalı balıgın altında ve üstünde 3 delik var
  ne anlama geliyur

 3. hasan demir diyor ki:

  selamın aleyküm bakar mısınız

 4. Kurtay diyor ki:

  Selam arkadaşlar ben bu gün aynı şekilde işaretler gördüm haç kuş her şey tamam etrafıma da baktım herhangi bir kazı falan yapılmamış bu durumdan anlayan 055 bu numaradan en kısa zaman da ulaşsın

 5. şahin. diyor ki:

  selamun.aleyküm.arkadaşlar.cok.yaşli.bir.cam.agacinda.balik.işareti.var.ve.yedi.sekiz.resim.céktim.resmin.üstüne.bir.şey.musallat.oldu.agacin.dibinede.yildirim.düşmüş.yardimci.olurşaniz.sevinirim.0535725

 6. Gizli diyor ki:

  Benim bulundugum bir yerde yaklasik 6 veya 7 metre uzunlugunda kayadan balik var kabartma ve kuyrugunn ust kisminn dibinde ise bi mezartasi gbi bisi var bunu aciklarmisnz

 7. Ibrahim diyor ki:

  Selam mavi bayali çiçek kuş ve kadın yüzlü balik ne anlama gelir

 8. Nike diyor ki:

  Arkadaşlar ben böyle başka bir işaret görmedim çok zorlu 50 santim uzunluğunda bir balık onun içinde tekrar küçük balık var hemen yanında güvercin büyüklükleri aynı ikisinin ortasında ellerini yukarı kaldırmış kadın ve elleri yuvarlak şekilde ve bu işaretler üzerinde iki adet koltuk büyük bir hazine ama işareti okuma zor mağranın içinde balina duvarda üç adet gamalı haç tepesinde haç şeklinde dört köşeye inen kırmızı boyalı haç işareti hadi çözün

Yorum Yaz