HOŞGELDİNİZ 06 Aralık 2016

Çakıl Yığınları ve Anlamları

Mucur taşlar öbeklenmiş ize bu diğerlerinden çok daha değerlidir  altından lahit çıkması muhtemeldir.  orta boy taşlardan yapılmış öbekler biraz daha değersiz oluyor  genelde oda mezara işarettir değersiz derken aslında değerlidir ama mucur taşlara nazaran değersiz dedik yoksa sağlam  mezarı olur. Daha büyük taşlardan yapılmış öbekler ise sıralamada 3. sırayı alır buda büyük ihtimal oda mezarıdır. çakıl yığınlarının kaya mezarla alakası yoktur çakılda lahit aranır çoğu kez bayan mezarı bulunur.  özellikle ok atan kadın varsa karşıda çakıl yığını vardır işte burada muhteşem bir lahit sizi bekliyor.

Diğer Görüş: Definecilerin en sık karşılaşacağı  yığma arasında  bulunan çakıl yığınlarının altı mezardır.  bu  yığmalar   haddinden fazla büyükse bu  Roma dönemine ait  taş yığma tümülüsde olabilir.  küçük  boyuttaki  yığmalar bazen karşımıza  3 tane olarak  çıkar,  burada dikkat etmeniz  gereken   yığmaları   büyük olanı  yada  küçük olanı mezardır.  diğer  yığmaları  sizi şaşırtmak için yapılmıştır.

Yine  çakıl yığmalar  işaretlere  yakın yerlerde olur, bu çoğunlukla  orta ve büyük boyuttaki oyma işaretleri için  geçerlidir. işareti ölçmeye biçmeye  gerek kalmadan  çevrenize  baktığınızda   yığma kendini  gösterir,  bu  yığmalar daha çok  ova şeklindeki   düz  dağlarda olur, mezarları çoğunlukla  2 – 4  metre   derinliğinde  olur, altında oda olma ihtimali oldukça  yüksektir.

Diğer Tecrübe: Çakıl yığınları ve taş öbekleri aynı mantığı içermektedir, her ikiside malın habercisidir, genelde oda mezar olan bu çakıllar  bazen derinlik olarak 2-2,5 metrelere kadar inmektedir.  bunların girişi olmaz ineceksin kapağı kaldıracaksın malı alacaksın, dehliz falan aramayın  ne  varsa altındadır.

Çakıl yığınlarıÇakıl yığını mezar

Yorumlar

 1. erhan diyor ki:

  Slm ben sunu merak ediyorum bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum uc tane yigma tas bolgesi var ama bunlarin ikisi kucuk biri buyuk yigmanin etrafi biraz buyuk tas ortasimdaki yigmada kucuk yigmalar uctane ve ucgen seklindeler

  1. defineci diyor ki:

   kardeş bölge olarak neresi ona göre yardımcı olabilirim sana

 2. Firat diyor ki:

  Arkadaşlar kendi tarlamızda büyük bir taş yığını var başka hic bir tek taş yok bu taş yığını sanki tümülüstü canlandırıyor bilgisi olan arkadaşlar cevap bekliyorum

  1. defineci diyor ki:

   tarladan toplanmadıgına eminsen araştır kardeşim toplandıysa sor soruştur ugraşma

 3. Ahmet duran diyor ki:

  Bir dağın eteğinde 1000 1500 m2 büyük bir taş yığını var ortası kar tutmaz bağın tepesi eski çarşi

Yorum Yaz