HOŞGELDİNİZ 07 Aralık 2016

Çeşmeler Hakkında Bilgi

Definecilikte çeşme;  Çeşmeler öncelikle araştırılması gereken yerler olarak bilinir. Kurumuş da olsa çevresi mutlaka iyice araştırılmalıdır. Çeşme üzerinde işaret olup-olmadığı bakın sonra çeşmenin arkasında ve yanlarında farklı bir taş arayın. Sabit kaya varsa bu önem taşımaktadır. Çeşme taşının üstünde horasanlı bölge varsa buraya da dikkat edilmelidir. Çeşmenin yalağı da önem arz eder. Bir görüşe göre çeşmeler Yunan veya Ermeni oluşlarına göre özellik gösterirler. Kubbeli çeşmeler Yunan yapımı olup mal veya para depodadır.Çeşmeye de yakındır. Oysa Ermeni çeşmelerinde gömü mezar içerisinde olur. Ayrıca mezar dereye yakındır.

Diğer görüş: Çeşme arkasında hafif tepe varsa  mal buradadır,  tepeye çık bir insan kaldırabileceği kadar büyüklükte taşı bul kaldır 40 cm  altına devam edersin  bir kese altın buradadır,  eğer taş yok yaşlı ağaç varsa  ağaca dikkat et  definenin yerini ağaç gösteriyor ağaçta çingene çivisi varsa mal yüklü miktardadır çarmıhın çivisi varsa mal mezarda saklıdır biz buna mal mezarı deriz  tepenin doğu  yamacına sallanırsan mezarı bulursun.

Bir diğer konuda çeşmelerin hedef teşkil ediyor olması; her hangi bir işaret koyulmadan çeşmeler hedef alınarak gömü yapıldığı görülmüştür.

çeşmelerde-define

çeşme-yalak

yalak-taşında-define

Yorumlar

  1. Defineci diyor ki:

    Arkadaşlar kuyu şeklinde bir sarnıç var derinliği yaklaşık 5 metre eni 2 metre bakıldığında herhangi bir işaret yada el yapımına beňzer birşey bulamadım tabiat urunune benziyor sarnıç bir yamaçta kayalıkların arasında sarnıcın 70 metre altında tarlaya benzer bir düzlük var sarnıçin altı çakıl ve toprak olduğu için su birikmiyor sarnıç eskiden kar deposu olarak kullanılıyormuş sarnıcın etrafı kayalık sarnıca su anda en yakın çeşme 1100 metre uzaklıkta sarnıç veya çevresinde define olup olmadığını nasıl anlayabilirim yardımcı olurmusunuz

  2. erkangenlik diyor ki:

    Slmy iki tarih cesme var biri az akiyor diyeri normal akiyor hangisinebakmam lazim

Yorum Yaz