Çeşmeler hakkında bilgi

Çeşmeler hakkında bilgi

Definecilikte çeşme; Çeşmeler öncelikle araştırılması gereken yerler olarak bilinir. Kurumuş da olsa çevresi mutlaka iyice araştırılmalıdır. Çeşme üzerinde işaret olup-olmadığı araştırıldıktan sonra çeşmenin arkasında ve yanlarında farklı bir taş aranmalıdır. Sabir kaya varsa bu önem taşımaktadır. Çeşme taşının üstünde horasanlı bölge varsa buraya da dikkat edilmelidir. Çeşmenin yalağı da önem arz eder.  Bir görüşe göre çeşmeler Yunan veya Ermeni oluşlarına göre özellik gösterirler. Kubbeli çeşmeler Yunan yapımı olup mal veya para depodadır.Çeşmeye de yakındır. Oysa Ermeni çeşmelerinde gömü mezar içerisinde olur. Ayrıca mezar dereye yakındır.

Bir diğer konuda  çeşmelerin hedef teşkil ediyor  olması;  her hangi bir işaret koyulmadan  çeşmeler hedef alınarak    gömü  yapıldığı     görülmüştür. 

SyracusaSpringsAboveTheater

armutlu_agaccesme

gorulecekyerlersu

 

 

Post Written by

3 Cevap

  1. sado diyor ki:

    hocam hayırlı çalışmalar, biz tesadüf eseri dağın yamacında antik dönemden kalma olduğunu düşündüğümüz bir çeşme keşfettik. ilginç olan bazı noktalar kafamızı karıstırdı, 3 sıra kat halinde güney istikametinden kuzey istikametine doğru uzanan bir yapı. ilk çeşme taş örme kemere sahip fakat ilginç olan kemerin ortasında 50 ye 70 bir çerçeve şeklinde kesme boşluk var, burdan içeri baktığınız zaman horasan kaplı 7 adet merdiven yer altına doğru iniyor merdivenler çok büyük değil hafif dönemeçli yapılmış biz burdan içeri girdik tünel ilerliyor fakat su yüksekliği bi noktadan sonra gitmemizi engelledi, bu çeşmenin yanından çıkılan bir patikayla yaklaşık 15 20 metre arkada başka bir yapı var, arkadaki yapıya giderken 3 tane çınar var tam bu yapının üzerinde hepsi aynı hizada arkasından bakınca diğer 2 çınarı görmek imkansız ve çınarların birbirine uzaklığı aynı araları 3 yada 4 metre falan ok gibi dizilmiş bu ağaçlar ve çok eski,arkadaki girişi şu şekilde: 1 metre boyunda 2 adet mermer blok dikleme konulmuş ve bu blokların üzerine piramit şeklinde kesilmiş bir mermer kapak konulmuş,gerisi yine örme taş, bu girişten içeri girildiğinde komple horosan kaplı oldupunu gördük iç duvarların, odanın içinde iki yana koridor gidiyor ama gidişler kapalı çökme falan değil orjinal hali kapalı, odanın tavanı kubbe şeklinde ve dışardan gözükmüyor, yer seviyesinin altında, dışardan baktıgınızda düz bi arazi görünümü var, biz bu odanın duvarını kırdık yaklaşık 6-7 cm horasan kaplama ve bu kaplamadan sona en az 80 santim örme duvar çıktı duvarın bi kısmını yıktık uzunca bi demirle yaklaşık bi buçuk metrefalan içerisinin ne kadar büyük olduğunu anlamaya çalıştık demiri yıktığımız duvardan içeri soktuk ve her hangi bir şeye temas etmedi, girmeye çekindik açıkçası ve olduğu gibi bıraktık, dışarıdan hiçbir şekilde gözükmüyor ve dha sonra çevreyi iyide araştırdıktan sonra bulundugumuz yerden tepeye kadar yaklaşık 300 metre tepeyle arası her yerin oda oda yapı olduğunu gördük yapılar sadece çok dikkatli bakılınca belli oluyo arazi yoğun çalı ve pirenlik, odaların duvarları kare şeklinde belli oluyo kutu gibi yani, bu yapının 200 metre yakınında çok eski bi kilise var, bu bahsettiğim yer resmen yer altında kalmış bi köy gibi.. bizim buralar değil türkiyede dünyada en meşhur yerlerden biri, erdek bandırma bölgesi desem daha iyi anlarsınız, tecrubelerinize göre yorumlarsanız sevinirim..

  2. dogan diyor ki:

    slm arkadaşlar tarihi eser bir kale var kalenin batı kısmında 10 yad 12 civarı sıralı kuyular var çok eski döneme ait oldugu biliniyor bu kuyular ne anlama geliyor bilgisi olan arbkadaşlar yardımcı olursanız iyi olur….

Cevap Yaz