HOŞGELDİNİZ 04 Aralık 2016

Çift Yuvarlak Oyma İşareti Anlamı

Çift yuvarlak oyma işaretleri direk mezar işaretidir, bunların biri büyük diğeri küçükse küçük olan taraf yön verir. her 2 oyma’da eşit büyüklükte ise 2 büyük mezar olduğunu söyler, yanında ince kanal varsa bu kanallar bize yön verir, yoksa oymalara su doldurulur ne taraftan taşar toprağa düşerse yön o taraftır. oymalara yakın yerde çakıl yığınları, taş öbeği yada çökme yapan yerler varsa boşluk testi yapılmalıdır. bölgede hafif zirve yapan noktalarda mutlaka dikkate alınmalıdır. yine dağın burnu diye tabir ettiğimiz yavru dağlar definecilerin uğrak noktaları arasındadır.

Çift yuvarlak oyma işaretleri büyükse iç duvarında murç izi yada küçük oyma olup olmadığına dikkat edilir. iç duvarında murç izi varsa tam karşısı önemlidir mesafe olarak 50-70 metre civarları olabilir. 2 büyük oyma işaretine yakın bölgede küçük yuvarlak oyma işaretleri varsa bura mezarlık alanıdır. buradaki büyük mezarları bulmanız için öncelikle sunak taşını bulmanız gereklidir bu taş 2 büyük yuvarlak oymaya yakın yerde olur mezarlara yön veren işaret sunak taşında mevcuttur. sunak taşını bulmakta zorlanırsanız musalla taşını bulun musalla taşı varsa sunak taşı mutlaka olur. bu en çok romalılarda olur.

Başka bir görüş: Çift Yuvarlak Oyma İşaretlerinin genel çözümü yuvarlak oymaların pek çoğunda olduğu gibi mezardır. Ancak burda diğer oymalara göre şöyle bir tezat vardır. Sacayak şeklinde yapılan üç oymada tek mezar varken yan yana yapılan iki oymada iki mezar vardır. Mezarlar iki oymanın paralelinde genelde kaya içindeki mağara tarzı yapılardadır. Bu tür bir imkan vermeyen yani düz alan olan yerlerde ise kaya oyulup içine sandık şeklinde gömülmüş veya mezar kenarları taşla örülmüş haldedir. İki oyma olan yere geldiğimizde sırtımızı doğuya verip ilk uygun mezar yerine doğru ilerliyoruz. Bu mezar yeri engebeli arazilerde suyu gören yerdedir. Yani dere kenarına inilir. Ancak derenin taşarak veya nemi ile mezarı etkileyebileceği bir mesafeye kadar inilmemelidir. Burada dere kenarında oymalarla aynı hizaya gelecek noktada mezar olacak yer araştırılmalı giriş aranmalıdır. Giriş toprak altında kalacak bir noktada ise kayanın yapısı incelenip mezar için uygun nokta tespit edilir eğer giriş toprak yüzeyinde ise mutlaka giriş bölümü büyük taşlarla kapatılmış. Yada örme bir duvarla set çekilmiştir. Bu tür mezarlar zengin mezarlar olmadığı için kayaya oyma mezara raslanmaz basit mezarlardır. Mezar içinde ya iki kişi vardır yada iki mezar yan yana açılmıştır…

Diğer görüş: 2 oyma  ilk işaret yeri olup araştırmaya ilk buradan başlanabilir. bazen 2 sayısına karşılık gelmektedir 2 sayısı ise definecilikte ikilikleri vurgular; Patika yol, geçit, taş geçit gibi, yerler aranır, bazen  işaret başlangıcı olarak iki tepe, iki ağaç, iki taş, iki yol malın yerini verebilir.  oymalar yanında çizgiler varsa buda  kaç adım gideceğinizle alakalıdır her çizgi 10 adım ve benzer ölçülere karşılıktır.

34294çift yuvarlak oyma işaretiçift yuvarlak oyma işaretiçift yuvarlak oyma işareti

Etiketler:

Yorumlar

 1. ege diyor ki:

  slm sunak işareti biliyom ama hiç kimse dokunmamış sulak olan bölgede karşı yavru dağ var

 2. Server diyor ki:

  Benim bir resim var elimde ne oldugunu ogrenmem gere

 3. Cani bebe06 diyor ki:

  Menderes abi mihrap işaReti 1.5 metreye 1 metre ebatnda hemen yannda dere var mihrabn yannda 80cm ye 60cm ebatnda pencere gibi bi yer var biraz içine cökmüş gibi pencere sanki .

 4. Tuna diyor ki:

  S.a. 2 yuvarlak oyuk birde kalp işareti var bunun anlamı nedir ne yapmam gerek

 5. Veysel başak diyor ki:

  Slm.bende 3 oymavar anliyanvarsa lütfen yardımcı olsun tşk

 6. Veysel başak diyor ki:

  Slm bende 3 oyma var anlıyan varsa bana ulşsın

 7. Mert diyor ki:

  Alt alta çift delik deliklerin arka çıkışı haç şeklinde resmi yollasam yardımcı olurmusun.tskr ederim.

 8. murat diyor ki:

  valla oyma kare dikdörtgen üçgen üzüm salkımı makas ne ararsan var bende bolca ama bunlar nasıl çözüyor anlamıyorum arkadaş ben ortada hiç bişi görmüyorum

Yorum Yaz