HOŞGELDİNİZ 03 Aralık 2016

Çoban ve Koyunları Güncel

Çoban ve koyunlar genelde Ermeni gömü işaretidir. Çobanın elinde değneği varsa ki öyle gibi görünüyor, yön olarak değneğin gösterdiği yöne bakmak gerekir, çünkü koyunlar kendisine dönük. Değneğin baktığı yönde de kaç taneyse o kadar koyuna benzeyen doğal olmayan kayalar bulman lazım.Bu kayaların altını da iyi bir cihazla kontrol etmen lazım. Bunları yapmak içinde hem taşın geldiği yeri hemde taşın arazide orijinal duruş şeklini bulman gerekli,kolay gelsin.

Definecilikte Çoban ve Koyunları: Çoban işaretlerinde   çobanın   asası (sopası)  heybesi  ve  koyun sayısı  çok  önemlidir.  asa  tek  hamlede   malın yerini  verebilir   heybede  malın   ana kaya altında saklı  olduğunu   anlatır, koyun   ise   çözümü  biraz  zor olup,     sayıları,  duruşları   çobanla  aralarındaki mesafe  gibi bir çok      anlamda   farklılıklar  gösterebilir.

Semboller dünyasının bir ögesi olarak çoban; Sevgi yüklü, yumuşak huylu ve gezdiği yerleri dikkatle takip eden, uyanık ve sürüsüne şefkatle muamelede bulunan.”koruyan” bir imajın insanıdır. Sırtında heybesi ve elindeki asası (değnek) ile kendisine teslim edilen emanetin/sürünün mutlak anlamda koruyuculuğunu yapmaktadır. Definecilik ya da geçmiş zamanların saklama mantığı penceresinden bakılınca çoban motifinde iki ana özellik bulunacaktır. Bunların birincisi çobanın asası, diğeri ise onun sırtındaki heybesidir. Bu iki ana unsurdan anlaşılacaktır ki çobanın heybesi gömü, asası ise yön ve mesafe verecek olan figürlerdir. Bununla beraber; bazen de sürüsünü gütmekte olan heybeli/heybesiz bir çoban motifi, elindeki asasıyla baktığı noktalarda bir veya birkaç koyunu korumaktadır. Bu bakımdan çobanın baktığı, yöneldiği ya da asası ile işaretlediği yön önemlidir.

Şimdi yukarıdaki resme göre bakılması gereken yerlerin analizini beraber yapalım:1- Çoban koluyla işaret ettiği tarafta aranılan define yönü ne kadar mesafe de? asasını tuttuğu kısım ile toprağa değdiği yer ölçülür cm adıma çevrilir.

2-Kolun bilek ile omuz kısmı ölçülür yine cm adıma çevrilerek kolun gösterdiği istikamete bakılır.

3-Resmi dikkatle bakarsanız asanın üst kısmı belli bir yerden aşağıya doğru dik kıvrılmış bu definenin derinliğini ifade eder.

4-resme yine dikkat edersek 3 adet koyun mevcut 2 si ileri biri geri gitmekte buna göre define 2 ye bölünerek saklanmış olabilir yine ölçümler yaparak incelemek gerekir.

Yukarıda yapılan küçük bir işaret okuma örneğidir.İşaretler çok iyi incelenip ölçümler ve mantık yürüterek en iyi sonucu bulmak için defalarca inceleme ve araştırma yapılmalı yani defineci işareti iyi okumalı sabırlı olmalı terzi misali 10 sefer ölçüp 1 sefer biçmeli.

çoban ve koyunlar define

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz