HOŞGELDİNİZ 04 Aralık 2016

Dedektör Almalımıyız – Dedektör İle Neler Yapılabilir

Defineci arkadaşlar bir dedektör ile neler yapılabilir neler yapılamaz, detektör defineci-ye ne kadar katkı sağlar dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

1- Dedektör almaya karar verdiyseniz bilin-ki define arama cihazları direk define bulmaz sadece kişinin define bulma şansını arttırır öncelikle bunu iyi anlayalım; Madem define bulamayacağım neden alıyorum diye çelişkiye düşmeyin şimdi ben bu konuyu bir örnekle daha anlaşılır hale getireceğim. Elinde dedektörü olmayan bir definecinin define bulma şansı %5 tir bu 20 kazıdan birinde başarı elde etmesi demektir; dedektörü olan bir definecinin ise define bulma şansı %20 lere kadar çıkmaktadır buda 5 kazıdan birinde başarı sağladığı ortalamasına tekabül eder buda iyi bir ortalamadır. Bunun dışında dedektör alan hiç kimse farklı atraksiyona girip küp küp som altınları, beşibirlikleri, külçeleri toplayıp geleceğinizi sanmayın bu hayaldir. Buradaki şifre dedektörü olan birinin define bulma şansı dedektörü olmayandan daha fazladır olay budur umarım anlamışsınızdır. bu paragrafa bir bilgi daha ekleyelim dedektörsüz define arama dönemi bitmiştir  bilgisiz definecilerin kırdığı işaretler yüzünden şu an ne arayacağımızı bilemiyoruz bir definecinin elektronik cihaz desteği alması şarttır.

2- Her dedektör her kullanıcıya hitab etmeyebilir bu nadir görünen ihtimal olsada asıl sorun üretici firmanın eğitimleri dışına çıkıp dedektöre kendi yeteneklerinizi ekleyerek çalışma sürdürmelerinden kaynaklanmadır. dedektör kullanırken firma eğitim (test) videolarını dikkate alın kendi iç güdülerinizi ve dedektörlerin huyları olduğunu düşünerek hareket edip farklı arama metotları yüklemeye çalışmayın, arama yaptığınız toprak yapısı farklıdır akşama kadar çivi toplayabilirsiniz bunu çözmenin tek yolu üretici firma yada satış sorumlusu kimse onunla bağlantı kurarak halledin aksi taktirde boşa zaman harcarsınız.

3- Alacağınız dedektör ile boşluk, metal, (altın) heykel toprak altında ne varsa bulacağınızı düşünmeyin. özellikle vlf dedektörlerin boşluk bulmadığını sadece metale duyarlı olduğunu bilmeniz gereklidir, bu dedektörlerin metal ayrım özelliği oldukça iyidir.  Pulse sistem dedektörler ise yerin 2 metre altına kadar nüfus edebilir gördüğü metale verdiği tepki ile kazıdan sonra çıkan metal aynı olmayabilir. Jeofizik cihazlar (GPR RADAR) ise boşluk bulmada oldukça başarılıdır, özellikle oda, tünel, mahzen, mağara tam olarak radarların işidir lakin metal ayrımında tıpkı pulselerde olduğu  gibi çok fazla başarılı sayılmaz. Son olarak jeofizik cihazların kül tablasından küçük metalleri gördüğü manidardır. Kısacası vlf dedektörler, pulse ve gpr radar  arasında en iyi hangisidir şeklinde  ayrım yapmak söz konusu değildir çünkü her birinin hitap ettiği hedef ve derinlik farklıdır. profesyonel kullanıcılar gpr radar kullanırken amatör defineciler vlf dedektörler kullanmaktadır.

4- Toprak ayarı hatalarınız; Dedektör kullanıcılarının en büyük zafiyeti toprak ayarlarının doğru yapılmadan arama çalışmalarına başlamasından kaynaklanmaktadır, Bu gün en iyi dedektör diye tabir ettiğimiz modeller bile doğru toprak ayarı yapılmadığı sürece verimli olmaz, Toprak ayarlarının nasıl yapıldığını elinizdeki marka, modelin eğitim videolarından öğrenebilirsiniz. sorun çözülmedi ise satın aldığınız firma, bayi, distribütör yada satış elemanıyla bağlantı kurmaktan çekinmeyin; sorun hala devam ediyorsa dedektörler hakkında bilgiler sunan destek forumları vardır oralara göz atıp destek konuları açabilirsiniz.

5- Dedektör seçimi yapmakta zorlanan arkadaşlar bu işin en kolay çözümü marka modelden ziyade gerçek firma anlayışını ön planda tutmaktır, seçimini yaptığınız marka, modelin nasıl bir AR-GE çalışmasından sonra üretime geçtiği çok önemlidir, reklam ve tanıtım video ve makaleleri sizi yanıltabilir, böylesi kafa karışıklığının en kolay çözümü üretici firma hakkında bilgi edinmekten geçer, AR-GE departmanlarında kaç mühendis çalışıyor gibi benzer araştırmalar size doğru seçim yapmanızda fayda sağlayacaktır.

6- Dedektör Almak, Kullanmak suç mu; Faturalı olmak kaydıyla Dedektör almak satmak serbest fakat definecilerin sit alanı diye tabir ettiği 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Kanununda belirtilen yerler içinde izinsiz define aramak yasaktır. Peki 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Kanununda belirtilen yerler dışında Define arayabilir miyiz ! tabi ki arayabiliriz; Bir defineci kazı izni almak için önce define yeri tespit etmesi gerekir, koruma kanunlarında belirtilen yerler dışında define yeri tespiti için özel izin gerekmez, bu şekilde yakalanmış mahkemeye çıkarılmış bazı definecilerin akıbeti (Yer tespiti yaptıktan sonra devlete haber verip vermeyecekleri henüz belli olmadığında BERAAT) şeklinde sonuçlanmıştır. buradaki ince ayrıntıya dikkat edin; koruma kanunlarında belirtilen yerler içinde ve dışında; elinizde dedektör ile site alanı içinde arama yaparsanız suç işlemiş olursunuz. biz define hocaları olarak sit alanlarında arama yapmayı tavsiye etmiyor tarihe ve kültüre saygısızlık yapanları reddediyoruz.

define dedektörleri

Etiketler:

Yorumlar

  1. İşaret diyor ki:

    gercekten guvenile bilinecek kaliteli bir dedektor nasıl bula bilirim ve fiyatları hangi aralıkta değişiyor

Yorum Yaz