HOŞGELDİNİZ 06 Aralık 2016

Dedektörler ve Derinlik Ölçüleri

Şu an itibarıyla en ileri teknoloji ile üretilmiş dedektörlerin maksimum derinliği 3 metre civarlarındadır, bu ölçü metal kütlesinin 1 teneke büyüklüğünde varsayılarak hesaplanmıştır. Bunun üzeri bir derinlik hesaplaması mevcut teknolojinin üzerine çıkmakla alakalıdır bu tamamen  yanlış yada bilinçli olarak kandırmaca bir hesap şeklidir.  Bu ölçüden daha derinlere inmek için farklı sistem cihazlara yönelmek gerekir bunun en  basit örneği jeofizik cihazlardır, jeofizik cihazlarla en az 8 ve üstü derinliklere rahatlıkla inebilir.

Küçük başlıkla arama yapan bir metal dedektörün inebileceği maksimum  derinlik en fazla 30 cm olarak kabul edilir, pulse dedektörlerin ise 2-3 metre olarak hesaplanmıştır.  Bu ölçüler en uygun durumlar  hesaplanarak sonuçlandırılır,  toprağın özelliği, metalin toprak altında kalma süresi ve kütlenin büyüklüğüne paralel olarak değişmektedir.  Metalin büyüklüğü sizin daha derinlere inmenizi sağlayabilir,  yeni gömülmüş bir metal ile toprak altında uzun süre kalmış, toprakla oksitlenmiş bir metal birbirinden farklılık göstermektedir, uzun süre toprağın altında kalmış metalin algılanması toprakla oksitlendiği için algılama çok daha kolay olur.

Vlf dedektörler toprağa ne kadar yakın arama yapılırsa o kadar verimli olur, topraktan uzaklaştıkça derinlerdeki metali saplaması biraz daha zorlaşır. Pulse dedektörler ise  bunu büyük başlık takılı olarakta  anlatabiliriz.  Büyük başlık taktığınız zaman çok daha derinlere inebilirsiniz, bunun birde dezavantajları vardır, Büyük başlıkla hem yüzeydeki metalleri görmeniz zorlaşır hemde derindeki metalleri gruplandırması zorlaşır,  altın diye sinyal aldığınız metal kursun çıkma olasılığı oldukça yüksektir.  Bu derin arama dedektörlerinin tamamında aynıdır, şu anki teknoloji derindeki metalin cinsini verebilecek düzeyde ilerlememiştir. Dedektör almak isteyen bir kişi ise  üreticiden derinlik yada metal ayrım garantisi istemesi yanlıştır, çünkü üretici sizin hangi toprak yapısında yada ne zamandan beri toprak altında kalmış, metaller ne tür bir evrelere uğramış bunu bilemeyeceği için garantili bir satış gerçekleştiremez,  unutmayın-ki toprak altı bilinmezdir.

Bazı insanların dini inancına göre, bazı insanların değerli eşyaları korumak, bazıları savaş korkusu, bazıları ölü gömme geleneklerine  hitaben mezarlara koyulan,  vb. şekilde toprağa saklanmış çokça değerli eşyalar vardır.  Bunların bir kısmı arkeologlar tarafından çıkarılırken bir kısmı-da defineciler tarafından gün yüzüne çıkarılmaktadır, definecilerin değerli eşya aramalarında en çok verim aldığı elektronik cihazlar kuşkusuz dedektörlerdir. Dedektörsüz  hikayelere dayalı define aramalarda başarı oranı oldukça düşüktür.

dedektör derinlik

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz