HOŞGELDİNİZ 08 Aralık 2016

Define Cinleri – Cüce Cin

Konu başlığında görüldüğü gibi cüce cin boyları çok uzun olmayan define bekçisi  olarak   bilinen cin  türüdür,   bunların bir diğer  adı da lebrikondur. Gerçekte defineyi her cin beklemez bunlarda tıpkı insanlar gibi ırk ırk ayrıdır,  insanların nasıl  mala mülke  düşkünü olan  varsa   cinlerdeki  durumda aynıdır.  Boyları kısa sevimli       görünmelerine  rağmen  mala  mülke düşkün tamahkar oldukları kesindir.    normalde çok zararsız  olan  bu   tür  cinler   iş    hazineye  gelince    çeşitli  kılıklara  girerek    insanları  korkutup   bölgeden  uzaklaştırabilir. Ortalama 85 – 95 cm boyunda her kılığa girebilen türlerdendir, kazı esnasında normalden daha büyük yılan olabildikleri gibi en çok kurbağa şekline girerek insanları hazine olan yerden uzaklaştıracak farklı yöntemlere başvurur.  eski çağ insanları ise bu cinlerin tuatha soyundan geldiklerine inanmışlar ayrıca bu cinleri yakalayan kişiler serbest bırakma karşılığı bildiği bütün define yerlerini söyletebilir.

Eski Dönemlerde Anlatılan Cüce Cin Hikayeleri

1850 lerde kayalara resmedilen bu cüce cinler o dönemdeki hikayelere göre çiftçinin biri bu cini yakalamış ve hazinenin yerini söylemesi için tehdit etmiş zorda kalan cüce cin hazinenin düz arazide kanarya otunun altında olduğunu söylemiş, çiftçi gösterdiği kanarya otuna bir kırmızı kurdele bağlar daha sonra küreği eline almak için cini bırakır, bıraktığı cin bir anda kayıp olmuştur telaşlanan çiftçi daha sonra cini bırakıp hazineyi kazmaya karar verir, bir bakarki her taraf kanarya otu ile dolu, hazinenin yerini kaybettiğini düşünürken kırmızı kurdele bağladığı otu bulur ve hazineyi alır 

başka bir hikayeye göre genç bir kızın yanına gelen cüce cin ona hazine olduğunu bu hazineyi kendisine vereceğini söyler, genç kız bu teklifi kabul ettikten sonra yola koyulurlar, genç kız arkasına baktığında cüce cini takip eden fakat ona dokunamayan arı sürüsünü görür ve hazineyi almadan geri döner.

define cinleri

Definecilikte Cin ve Cinlerin Koruduğu Gömüler

Definecilikte cin olayı, genelde çok değerli bazı hazinelerin gizlendiği defineleri korumak amacıyla büyü yapılarak bu defineler cinlerin tasallut ettirilmesinden kaynaklanmaktadır. Cinler de insanlar gibi nefsani yaratıklardır. Onlar da altın, mücevher, elmas gibi değerli eşyalara karşı sahiplenme eğilimindedirler. Ayrıca kimi cin tayfası, bu hazineleri insanlara karşı korumakta ve gömüyü çıkaranlara kötülük yaparak cin çarpması denilen olayın vuku bulmasına neden olabilmektedir. Cinler ışık hızında hareket kabiliyetine sahip oldukları için aynı anda birden fazla yerde olan olaylara şahit olabilmekte ve biz insanların bilebileceğinden çok daha fazla bilgiye sahip olabilmektedir. Eskiden defineciler define yerlerini bulabilmek için Cinci hocalar tabir edilen medyumlar aracılığıyla Cinlerden define yeri öğrenme çalışmaları yaparlardı. Günümüzde de bu tür araştırmalar yapan kişilerin olduğunu biliyoruz. Ancak Cinlerin çoğu zaman yanlış bilgi vermesi nedeniyle bu tür define yerleri ipuçları yanlış çıkabilmektedir.

Definelerde bulunan cinler çoğu zaman kötü niyetli ve kafir cinlerdir. Bu nedenle büyülü veya tılsımlı definlerde abdestli gitmekte ve bolca Nas – Felak surelerini okumakta fayda vardır. Kimi eski define ustaları gömü çıkarmaya giderken yanlarında okuyucu adını verdikleri imanı dini bütün birisini götürürler ve define çıkarma işlemi boyunca ona Ayetel Kürsi, Nas ve Felak gibi sureler ve ayetler okuturlardı. Günümüzde bizler maneviyatımızı da kaybetmenin etkisiyle bu tür şeylere inanmak istemiyoruz ve tedbirsiz davranıyoruz. Cinlerin koruduğu defineleri bilemeyeceğimiz için en iyisi baştan tedbirli davranmaktır.

Etiketler:

Yorumlar

 1. sadullah diyor ki:

  Slm bu tür şeyler benim ilgi alanım deyildin takı define ile ilgili yazıları okuyan kadar arkadaşlar benim bulunduğum mevkide üç cesme var üçgen şeklinde iki tanesi derenin karşı tarafında diğeri ise derenin diğer tarafında kuş bakışı baktığında üçgen oluyo tam çeşmelerin ortasında benim tarlam var bu mevkiiyi arayıp duruyorlar

  1. isbihnanz diyor ki:

   sadullah kardeşim..cesmelerın yapım tarıhı bılıyomusun yada eskı yapıt mı.senın tarlan 2 dagın arasında mı kalıyo

 2. Ahmet diyor ki:

  Böyle saçma cin mevzularına inanan arkadaşların ben imanındanda şüphe ediyorum ..bu kadar salakça bişey olabilirmi cin altını koruyor :))) bakın arkadşlar eğer Allh inancınız var ise Allh ın izni olmadan hiç bişy olmayacğınada inanın ..cin min diye biri sizi çarpamaz veya korkutamaz ..cünkü biz ve onlarda aciz birer kuluz tek kudret ve sonsuz merhmet sahibi olan Allh tan korkarım ben gerisi hikaye ve milleti korkutmak bu dini bukar basit sananların hikayesi ..umarım yazdklarmı iyi anllamişsinizdir..

 3. isbihnanz diyor ki:

  işin ehli olmadan yalan yanlış yorumlar yapmayın.cok tehlikeli sonuçlar dogurabilr.siz hiç bir cin gördünüz mü.hiç bir cinle karsı karşıya oldunuz mu.bu işler cok tehlikeli dir.ben söyle internette bakıyorum hep cogu sacma sapan yalan yanlış bılgılerr.arkadaslar her okunana her yazana ınanmayın..elinizde cok saglam kıtaplar weya kaynaklar warsa onlara bakın.eger hiç tecrubenız yoksa eger bu konularda hiç ugrasmayın..

Yorum Yaz