HOŞGELDİNİZ 06 Aralık 2016

Define Dedektörleri Hakkında ?

Define cihazları dediğimiz Dedektör sistemleri, altın, gümüş, obje, mayın gibi metallerde bulunan maddeleri özelliklerine göre diğer metallerden ayırma özelliğine sahip elektronik sistemlerdir. Bu cihazlar aradığınız metalin cinsine ve toprağım yapısına göre ayrı ayrı tasarlanır. Mayın bulmak için tasarlanan dedektörler ile altın, gümüş vb. metalleri bulmanız imkansızdır. Bu durumda definecinin kullanacağı dedektörler geniş amaçlı tasarıma sahip olmalıdır, Altın, Gümüş, Bakır, Bronz Demir gibi madenlerin yanında boşluk bulma, hatta bu metallerin oksit gazını da tespit etme özelliğine sahip olmalıdır. Bu özellikleri tek  cihazda  bulmak biraz  imkansızdır, Bazı firmalar mayın bulma  dedektörü ile  ön sıralara çıkarken  bazı  firmalarda  Define maden tespit, toprak altı görüntüleme  (altın  bulan dedektörler),  endüstriel  dedektörler, su kaçağı kablo ve boru tespit cihazları,  güvenlik dedektörleri,  ile  ön  sıralardaki  yerlerini   almıştır.  Ülkemizin önemli firmalarından buna örnek verelim,  bazı firmalar endüstriyel  dedektörler  üzerinde  başarı  gösterirken  Nokta dedektör ise Define maden tespit, altın bulma,  toprak altı görüntüleme alanında öncü firmadır..

Dedektör üretiminde  faaliyet gösteren diğer lider firmaların iletişim bilgilerini, ürünlerini ve hizmetlerini içeren firma rehberini verdiğim  linklerden bulabilirsiniz.. Nokta dedektör – Depar dedektör –  Makro dedektör –  Uğur Elektronik –  Sismik Dedektör – Elsan Elektronik – Adrenalin Ülkemizin  önemli  firmaları  arasındadır.

Burada şunuda belirtmekte  fayda  var,   nasıl bir  dönem  imf den  borç alan,   şimdi ise  imf ye  borç  veren ülke isek;   Dedektör sektöründe  durum aynıdır,  artık   avrupadan dedektör alan değil dedektör satan  ülke konumundayız.  Yukarıdaki linklerini verdiğim bazı firmalar küresel rekabette gelişen teknolojiyi takip ederek bir  döneme  damgasını vuran dünyaca ünlü minelap,  Fisher ve  Garrett dedektör den daha iyi  cihazlar üreterek  ve tedarik ederek mükemmellik standartlarını aşmış  firmalardır.  Bu  gelişmelere paralel olarak yer altı görüntüleme  sektörünün gerek  istihdam,  gerek   ülke  ekonomisine katkısı hissedilir derecede artmaktadır.

Önemli Not: Yurt dışından ithal dedektör almak isteyen defineci  arkadaşlarımız dikkatine;  Son dönemlerde  garrett, minelap gibi  önemli markaların sahteleri piyasaya sürülmüş  yarı parasına  aynı işi  yapıyor, paranız boşa gitmesin  gibi söylemlerle  satışa  sunulmaktadır, ithal dedektör almak isteyen defineci arkadaşlarımız  tedarikçi  firmaları iyi etüt edip  hata yapmasınlar, biz define sohbeti yönetimi olarak Depar defektörü referans vermekteyiz.

Konumuza devam edelim: Bir dedektör  bulmak istediğimiz metalin manyetik frekansını yakalama okuma ve cinsine göre ayırım yapabilecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Definecilerin kullandığı dedektörlerin önemli unsurlarından biride toprak ayarıdır, bu ayar bize arama başlığının dolaştığı yerde değeri olmayan metallere yada küp parçaları içinde bulunan metal parçalarına ait zayıf frekansları es geçmemize yardımcı olur. toprak ayarı dediğimiz sistem doğru çalışmaz ise kullanıcı durmadan sinyal alır ve başarı elde edemez. Bu sistem düzgün çalışması için ilk iş dedektör tasarımcılarına düşer, tasarımcı kadar kullanıcının’da deneyimli ve bilgi sahibi olması gereklidir.

Nasıl çalışır; Dedektörler elektromanyetik dalgalar göndererek bazende rastlanan metal cismin yaydığı manyetik dalgaları tespit ederek çalışır, çalışma frekansları radyo frekans bandı olan Khz diye adlandırdığımız frekans olup, dedektör üreten firmaların ayarları doğrultusunda 1 Khz ila 120 Khz bant aralıklarında çalışabilmektedir. Arama başlıkları metallerin zemin üzerine yaydığı manyetik firekansı yakalayıp monitore belli ses ve ışık vererek bilgi vermektedir. Bu sistemlerin daha sağlıklı çalışması için hava sıcaklığı nın 10 – 30 derece arasında olması gereklidir. Burada şunu da belirtmek gereklidir valf dedektörün  çalışma prensipleri ile pulse dedektörlerin çalışma prensipleri birbirinden farklılıklar göstermektedir. valf dedektörlerin arama başlıklarında 2 bobin bulunurken pulse dedektörlerin arama başlıklarında tek bobin bulunmaktadır. metal ayrımı konusunda pulse dedektörler valf dedektörler kadar başarılı değildir. Derin aramalarda pulse yüzeysel aramalarda valf dedektörler tercih edilmelidir.

Defineci arkadaşların bilmesi gereken diğer konuda bir dedektörün defineyi direk bulmayacağıdır, sadece işaretler üzerinde yaptığınız çalışmadaki hedef noktayı test, teyit etmek için gerekli olan cihazlardır. son yıllarda gelişen teknoloji ile yer altı görüntüleme firmaları pratik sorunların çözümüne yönelik ciddi adımlar atıldığı, definecilere ciddi katkılar sağlayacak ürünler üretildiği bilinmektedir.

Örnek Define Dedektörü

Örnek Define Dedektörü

Örnek Endüstriel Dedektörü.

Örnek Endüstriel Dedektörü.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz