HOŞGELDİNİZ 05 Aralık 2016

Define Değirmenin Neresinde Olur

degirmende-define-yerleriMilattan yüzyıllar öncesine dayanan değirmen tarihi 20 yüzyıla kadar işlevini sürdürmüş tesislerdir. Temel işlevi buğday, mısır gibi benzer besin kaynaklarını una çevirmek için  kullanılan ticaret alanıdır.

Her değirmen de define olur diyemeyiz fakat definenin en çok olduğu belirgin noktalar diyebiliriz. Bir kuyu, kilise, köprü gibi definenin sıkça alındığı noktalar neyse değirmenlerde bunlara eş değer define bulunabilecek öne çıkmış define yerleridir.

Değirmen Taşları; Bir değirmene girdiğinizde ilk bakmanız gereken nokta değirmen taşının altıdır, dikkat edin 2 adet değirmen taşı vardır biri üst biri alt siz alt değirmen taşına bakacaksınız  bu yere sabit olur bu taşın altında hakçının parası olur, hakçı demek değirmenci demektir bunuda belirtelim.  diğer değirmen taşı ise ortası delik olup  120 cm çapında 25 cm kalınlığındadır.  bu üste koyulan değirmen taşıdır seyyar olan.

Arklar Oluklar ve Savak: Arklar Suyu değirmene yönlendirmek için oluşturulan kanallardır,  medeniyete göre isimler, hark, bağlak ve su kanalı olarak değişir,  bunun hemen önünde oluk vardır,  bu oluk ark ve değirmen taşı arasında kalan bölümdür,  ana  ve seğirgim oluğu şeklinde 2 bölümden oluşur dikkat edin ana oluğun altında sayısı belirsiz  miktarda para mevcuttur. bu para savak yerinin hemen altındadır. Savak ise oluğun değirmene birleşen yerindedir istenildiği zaman su savaktan açılarak değirmene girmesi engellenir.

Ana oluk ise beton kanaldan yapılır, seğirdim oluğu bazen beton bazende tahtadan yapılan dörtgen şeklindedir, seğirdim oluğu tam olarak ana oluk ve değirmen taşı arasında kalıp  suyu değirmene veren oluktur,  bunun şu anda var olması mümkün değil  büyük ihtimal çürümüştür siz  yeri bulmak için kafanızı kullanın  ana oluğu kafanızda canlandırın. son olarak seğirdim oluğu olmayan değirmenlerde vardır bu durumda ana oluğu takip etmeniz yeterli olur.

Domuzluk;  Değirmendeki değirmen taşının çarktan geçen suyun  giderine domuzluk denir.  ortalama 100-200 cm genişliğindedir, çarktan çıktıktan sonra  domuzluktan dökülen suyun alt arkasına iyi bakın bir miktar para buradadır. Allah hayırlı günlerde harcamak nasip etsin.  Bu domuzluğun medeniyete göre isimleri farklıdır, bazı medeniyetler değirmen altı, su akamağı, karanlık oda, donuzluk, dovuzluk gibi farklı isimler kullanmıştır.

Çark Evi; Çark evinin uzunluğu ortalama 4 metredir,  tesisteki görevi değirmenin dönmesini sağlar, Aşağı yukarı her değirmende çark evi bulunmaktadır, bir çok değirmen yıkıldığı için bunun yerini tam olarak kestirmek zordur.  yukarıda anlatılan para yerleri tam olarak çark evi etrafındadır.  kısacası değirmenlerdeki ana merkez çark evidir.

Tekne, Yüklük, Şeytan Teknesi; Üğütülecek arpa yada buğdayı koyulan yere denir,  bu tekne biraz askıda olur tekneden  akan tahıllar önce şeytan teknesine sonra  değirmen taşına iner, evet bu teknenin tam altınaki zemin taşa bakın  size yetecek kadar para buradadır.

Değirmen Odası ve Değirmen Gömmesi; Her değirmende değirmenci odası vardır, Değirmencinin kalmış parası varsa bu odada bulmak mümkündür, Değirmen gömmesi ise değirmendeki ocaktır, ocağın altında çember biçimde bir yassı taş vardır,  evet bu taşın altına bakmayı unutmayın soygunlar için saklanmış değirmenci parası burada saklıdır.

Not: Her değirmenin mimari yapısı bir değirdir bu anlatılanlar çok eski zamanlardan kalma değirmenler içindir, yakın tarih değirmenler biraz daha gelişmiş olup onların definelerini bulmak için bentlerdeki yapı taşlarını kontrol edin. bu taşlar arasında kapak olanlar vardır. birde  değirmen içi yada çevresindeki yerel taşlarda define işareti olup olmadığını mutlaka kontrol edin, değirmen terk edildikten sonra başka biri tarafından saklanmış paralar  bulmak olası ihtimaldir.

degirmen-ve-degirmen-taslari

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz