HOŞGELDİNİZ 06 Aralık 2016

Define Nerede Aranmalıdır – Püf Noktalar

 

Bir defineci öncelikle defineyi nerede aramalıyız bunu bilmelidir,  coğrafi mantık dediğimiz olay çok önemlidir, araziye çıktığınızda  çıplak gözle doğayı iyice gözlemleyin, arazının insan yaşamına elverişli olup olmadığına kanaat getirmeden işe başlamayın. dikkatle okuyun aşağıda sırladığımız unsurlar etrafında yoğunlaşıp araştırmaya başlamalıdır.

1– Harabe yerleri: Özellikle tektekçilerin can damarıdır, buradan bulunan tek paraların haddi hesabı yoktur, nadir olan bazı sikkelerin 100.000 TL ye satıldığını biliyoruz.

2– Yığma tepeler;  (Tümülüs ve Höyük yapılarıdır. Muhtelif gömü ve objeler bolca bulunur, biz bunlara aşiret reisleri, kabile reisleri deriz, gelir düzeyleri oldukça yüksek oldukları için mezarlarda iştah kabartıcıdır.

3– Çeşme veya pınar gibi su kaynakları çevreleri 1 numaralı gömü noktalarıdır, neredeyse her pınarın çevresinde gömüye rastlanmaktadır.

4– Üzerinde işaret resim veya sembol bulunan kayaların çevresi (Geneli Mezarlarıdır, içinde muhtelif mezar hediyeleri bulunur.)

5– Çeşitli medeniyetlere ait mezarlık alanlarında çokça mezar vardır bunların bir kısmı boş olup gelir seviyesi yüksek olan kişilere ait mezarlar araştırılmalıdır, bunlarda bolca hediyeler bulabilirsiniz.

6– İnsan yaşantısına uygun mağara önleri (Gömü bulunabilir, yaşayan insanlara ait muhtelif araç ve gereçler ele geçirilebilir.)

7– Dini yapılar ( sebep ne olursa olsun saygılı davranmak gerekir İnancımızın gereğidir. )

8– Çakıl yığınlar ( Büyük çakıl yığınları Roma dönemine ait tümülüslerdir, ufak olanları yine mezarlardır, bir çoğunda mezar hediyesi bulunmamaktadır.)

9– Şelale arkaları: Önemli bir araştırma alanıdır, mezar ve gömü bulunmaktadır.

10– Kale surlarının önleri: muhtelif sikke, savaş malzemesi bulunur.

11– Halk arasında define var olduğu söylentisi olan alanlar ( Yakın tarihe aittir, sabit ve kalıcı olan yüzey unsurları üzerinde durulmalı)

12– Köprü ayakları ve kemerler: Köprüler ve kemerleri küçük definelerin en çok olduğu yerlerdir biz buna şahıs gömüsü deriz, biz heybe, bir kese şeklindedir, köprü yapı taşlarında farklı olanı vardır bunlar sonradan oturtulmuş şekildedir dikkatli bakarsanız anlarsınız, bu taşları çektiğinizde elinizi dirseğe kadar sokar meblağı alırsınız, dikkat edin burada define var deyip yapıyı bozmayın bu iş bilgi ister yanlış iş yapıp yapıya zarar vermeyiz.

13– Burunlar: coğrafi yapıyı iyi etüt edin bulunduğunuz dağın kenar noktaları çok önemlidir biz buna dağın burnu deriz definenin ve mezarların en sık rastlandığı noktalar buralardır.

14– Kiliseler; Definenin kesin olduğu noktalardır,  bir kilisenin en az 12 yerinde define vardır, kilise çeşmesinden tut mihrabına kadar her tarafa bakılmalıdır, papaz mezarı ve mahzen odaları yine önemli noktalardır.

15– Yaşlı ağaçlar: Defineciliğin olmazsa olmazları arasında ağaçlar vardır, boş boş dururlar ama içi define sırlarıyla doludur, sizin bulamadığınız bir çok define ağaca bakar, ağaçta  defineye bakar şekildedir, ömürler böyle geçer gider.

16– Kuyular: Neredeyse her kuyuda define vardır bunun bir kısmı kuyunun içinde bir kısımda dış kenarındadır, nadirde olsa kuyudan belirli mesafeye saklanan definelere rastladık o yüzden kuyuları es geçmeyin.

17– Yaşam alanlarındaki dağların doğu etekleri çok önemlidir, güneşin doğarken ilk vurduğu etek genelde mezardır bir çok gömü yine buralara yapılmıştır.

18– 3 tepeler, biz buna kutsal üçleme deriz, 3 tepe varsa biri mutlaka doludur güneşin hem doğarken hemde batarken vurduğu tepeye bakın mal oradadır.

19– Eski evlerin bir çoğunda define bulundu  bazıları hala duruyor iyi bir araştırma ile kalanları alabilirsiniz.

20– Dikili taşlar çok önemlidir tıpkı ağaç gibi sessiz sedasız aynı yerde günlerini geçirirler ama bir çok definenin bekçisidir.

Uzun soluklu araştırmalarımız sonucunda definenin en sık rastlandığı alanların bunlar olduğuna kanaat getirdik.  umarım faydasını gören arkadaşlar olur.

define-yerleri

Etiketler:

Yorumlar

  1. kadir diyor ki:

    cok iyi

Yorum Yaz