HOŞGELDİNİZ 06 Aralık 2016

Define En Çok Nerelerde Aranmalıdır

Define arayan arkadaşlar için özenle hazırladığım konu. Bu konuda define nerelerde olur ve en çok olabilecek yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Define arayıcı arkadaşların öncelikle bilmesi gereken bir kaç konu var. Antik çağ insanları paralarını yatırabilecekleri banka, borsa mevduat faizi gibi her hangi bir yatırım aracı olmamasından dolayı paralarını korumak için kendi belirledikleri, kimsenin bulamayacağı noktalara saklamışlar…

1. Paragraf – İşlek Alanlar
Gömen kişi defineyi gömmeden önce araziyi iyi etüt edip yaşadığı yere yakın yer olmasına dikkat ederek gömüyü yapar. Gömü yeri seçiminde Defineci arkadaşların hiç aklına gelmeyen fakat Gömen kişinin dikkat ettiği bir diğer konuda bölgenin en kalabalık yerine define gömme olayıdır. örnek olarak işlek bir yol kenarında define olabileceği kimsenin aklına gelmez. gömen kişi ise yolun kalabalık olmasından faydalanarak gömdüğü defineye çaktırmadan insanları bekçi yapar. Dikkat ederseniz günümüzde bile işlek yol üzerinde ellenmemiş mezarlık alanları mevcuttur. yolun kalabalık olması oranın defineciler tarafından talan edilmesine engel olur. eski insanların bu yöntemi uygulamamış olmasını fark edemeyen defineci arkadaşlar çok zaman yanılgıya uğradıkları olmuştur. Böyle bir durumun var olduğunu göz önünde bulundurursak eski çağlarda insanların yoğun olduğu bölgelere bakmamız bize fayda sağlar.

Define Olabilecek Yerler Hakkındaki 2. Paragrafta Sizlere Çataldan Bahsedeceğim.
Çatal yapan yerler define gömen için vazgeçilmez alanlardır. bunlar dere çatalı, yol ayrımı ve makas yapan yerler olduğu gibi dört yol yada derelerin birleşme noktaları’da olabilir. Bizlerin bu bölgede araştırma yapmamıza yardımcı olacak işaretler arasında Y, makas ve üçgen işaretleri vardır. defineci arkadaşların bu işaretlere rastladığı takdirde mutlaka çatal yapan alanları kontrol etmesi gereklidir. Çatal alanlarda dikkat çekici unsurlar arasında yaşlı ağaç, dikili taş ve tek tepe define ile ilgilenen arkadaşların uğrak noktaları olmalıdır , bunların yakın çevresini kontrol etmeden geçmemeniz gereklidir. Çatal yapan yerler özellikle define haritalarındaki yerlerini almışlardır, aşağı yukarı her define haritasında mutlaka çatal yapan yerlere rastlamak mümkündür. Yine buna yakın yerlerde bulunan farklı taşlar ve taşlar üzerinde bulunan Define İşaretleri gömüye yakın olduğumuzun habercisidir.

3. Paragrafta Sizlere Çeşmeler ve Pınarlar
Gömü için seçilen önemli noktalardan biride çeşmeler ve pınarlar’dır. Bir çeşme bulduğumuz takdirde ilk yapmamız gereken hemen bir nirengi oluşturmaktır. daha anlaşılır şekilde düşünürsek buna bir alanı üçe bölmede diyebiliriz. kısacası bunu çeşme, tepe ve define olarak özetleyebiliriz. bu şekilde bir üçgen yaparak definenin yerini tespit etme şansımız var’dır. Yine çeşmelerin arka tarafında bulunan tepeler Define saklamak için kullanılan önemli alanlardır. çeşmenin yapı taşları üzerinde bulunan işaretler bize definenin yerini tespit etmemizde önemli rol oynar. Define İşaretlerinin eski alfabelerden esinlenerek yapıldığını biliyoruz eski alfabelerinde sayısal karşılığı olduğuna göre definenin kaç metrede olduğu hakkında önemli ip uçları elde etmiş oluruz. Dikkat ederseniz her çeşmenin yapı taşlarında işaret görmek mümkündür. ek olarak çeşme üstlerinde tepe ve bu tepe üzerinde yaşlı ağaçlar vardır be ağaçların çevresi kontrol edilir bir diğeri’de bu tepedeki orta boylu taşlardır bu taşlar genelde 1 kişinin kaldırabileceği büyüklükte taşlardır bunların altına mutlaka bakılmalıdır.

Gelelim 4. Paragrafa, Konumuz Düz Araziler.
Defineci arkadaşların ilgisi dışında kalan bu düz araziler aslında define saklamak için seçilen bir başka önemli mekanlardır. Düz arazide define olduğunu anlamamız için öncelikle bizi buraya yönlendiren işaret var’mı ona dikkat ederiz. İşaret olmadan düz arazilerde gömü olmaz mantığı kesinlikle yanlıştır. karşı tarafta duran bir dikili taşı hedef alarak hiç bir işaret koymadan düz araziye gömü saklandığı sıkça rastladığımız hadiseler arasındadır. Bu dikili taş olduğu kadar yaşlı ağaç, tek tepede olabilir. Gömen kişi hiç bir işaret koymadan hedef seçtiği nesneyi adımlayarak şifreyi kafasına yazar gider, burada önemli olan hedef seçtiği nesne ile araya koyduğu mesafedir. bunu bilmek biraz zor olabilir hatta imkansızdır fakat şu var’ki düz araziler en çok define saklanan alanlar arasında önemli yer tutar. yine düz arazilerde karşımıza çıkan çökme yığma gibi doğaya aykırı unsurlar definecilerin ilgilenmesi gereken önemli yerlerdir. özellikle düz zemine yapılan mezarlar oldukça yaygındır, defineciler kayalık alana taş diplerine yoğunlaşırken mezarların düz toprak zeminde olduğunu her zaman ıskalamıştır.

5. Paragraf – Değirmenler
Değirmenler define arayanların sıkça rastladığı mekanlardır. Bir değirmenin kendisine ait definesi olduğu kadar hedef seçilerek yapılan gömülerle ünlüdür. özellikle değirmencilerin kendilerine ait parayı sakladığını göz önüne alırsanız bu değirmencinin nerede ikamet ettiğini mutlaka bilmeniz gereklidir. Defineciler her zaman buldukları bir değirmende değirmencinin parası olduğu düşünür lakin değirmenci parasını değirmene değilde evine saklama ihtimali daha fazladır. Defineci arkadaşların bu önemli konuyu dikkate almaları gereklidir. yinede değirmende para olduğunu düşünen defineciler varsa bakması gereken noktalardan bir tanesi değirmen taşının alt tarafıdır. bu değirmen taşı normal bildiğimiz değirmen taşı değil altta kalan ana kayanın kendisidir. ilerleyen zamanda normal değirmen taşı yerinden sökülüp başka amaçlara hizmet için farklı bölgelere taşınmıştır. bu değirmen taşına defineci arkadaşların itibar etmemeleri gereklidir gerçekte arayacakları değirmen taşı altta kalan ana kayanın ta kendisidir.
Bir diğer konuda değirmenler daha çok hedef teşkil ettiği için definecileri cezbeder. normal vatandaş gömü yaparken değirmeni hedef alabilir veya’da gömü yaptığı yerden baktığında değirmeni görüyor olabilir. çevreyi dolaşırken değirmeni olmadık yerden gördüyseniz buranın gömü için seçilmiş en ideal yerler arasında olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda var’dır. Birde topluca yapılan gömüler var’dır, bu tür yapılan gömülerin yakın yerinde değirmen varsa bu değirmen haritalardaki yerini mutlaka alır. Define haritalarında değirmene sıkça rastlamamızda’ki nedende budur.

Yaşlı ağaçlara dikkat: Yaşlı ağaçlar define saklamada 1 numaralar arasındadır, özellikle ermeni ve rumlar yaşlı ağaçları kullanmış aralarındaki fark ise rumlar ağacın altına saklarken ermeniler ağacı hedef alarak belirli mesafeye gömü yapmıştır. Kara deniz bölgesinde yaşayan rumların gömüyü yaptıktan sonra üzerine meşe ağacı diktiğini yaygın şekilde görüyoruz genelde 3 meşe bunların en yaşlı olanın altında gömü olur ağaç kesilip köklenmeyince gömü alınamaz. dikkat gömü var diye ağaca zarar vermeyin bunlar olası ihtimaldir.

Definenin en çok olabilecek yerler hakkında sizlere yardımcı olmaya çalıştım. siz değerli üye ve yönetici arkadaşların definenin en sık rastlandığı yerler hakkında bildiği varsa konuyu genişletme açısından faydalı olacağını düşünüyorum. zaman ayırıp okuyan ve yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. saygı ve sevgiler. MendereS

ADVANCE FOR USE SUNDAY, MARCH 31, 2013 AND THEREAFTER - This undated photo provided by Forrest Fenn shows a chest purported to contain gold dust, hundreds of rare gold coins, gold nuggets and other artifacts. For more than a decade, the 82-year-old claims he has packed and repacked the treasure chest, before burying it in the mountains somewhere north of Santa Fe. (AP Photo/Jeri Clausing)

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.