HOŞGELDİNİZ 06 Aralık 2016

Define Nerelerde Olur – Coğrafi Keşif

Kuşkusuz define işaretleri çözümünde en hassas konudur coğrafi keşif,   işaretlerin ve yardımcı işaretlerin bulunduğu bölgeyi  iyi etüt etmek işaret çözmenin neredeyse yarısı demektir.  Coğrafi yapının önemi ise eski insanların  ölü gömme gelenekleri, yaşam şekilleri ve dini inançları ile doğrudan ilişkilidir.

Buna hemen bir örnek vermek gerekirse roma döneminde mezarlar dağın doğu yüzü tarafına yapılmaktadır.  İşte bu dinsel amaca hizmet için yapılan bir işlemdir bir defineci eski yaşam alanına girdiğinde bu bölgenin mezarlarının nerede olduğunu bulması için geniş çaplı bir coğrafi keşif yerine dağın batı eteğine  sarkarak buraları araştırmalıdır. Bir medeniyetin tümüyle yaşam şekillerini bilmeniz sizin keşif alanınızı hem daraltır hemde derinlik konusunda önemli bilgiler verir.  Bilgisiz defineci bu tür mantıklı araştırmalar yerine bulduğu işaretin yanını yönünü kazıp kırarak boşa heves yapıp zaman harcar.  Bilgili defineci ise güneşin  doğarken ilk vurduğu tepe ve yüzlere yoğunlaşıp araştırma alanlarını daraltır. eski insanlar dini inançları gereği güneşin ilk vurduğu alanları seçtiklerini her defineci bilmelidir.

Düz ova: Düz arazi yapısı ile karşı karşıya geldiğiniz zaman  her taraf aynı burada ne yapacağız diyerek  umudunuzu yitirmeyin. işin aslı en basit defineler düz arazi yapısında bulunmaktadır.  özellikle mezar tespitinde düz arazi bire birdir.  buradaki şifre düz gibi görünen ovanın içinde hafif şişlikler ve öbekler vardır,  işte bu öbekler bizim dikkate alacağımız noktalardır. Birde bu düz araziye zemine sıfır yatay kayalar vardır işte bu kayalar arasında işaret yapmaya uygun olanlar vardır  ve bunların işaretleri her daim yön vermektedir.  Burada şunu belirtelim bu kayalardaki her oymayı define işareti  sanmayın kaya kalitesi zayıfsa  buradaki oymalar dolin, uvala yada tafoni olabilir. dolin zayıf kayalar üzerinde oluşan erime çukurlardır,  2 dolin birleşmesi sonucu ortaya çıkan oyuğa ise uvala denir bunları mezar işareti ile karıştırmamalısınız.  tafoni ise rüzgarın etkisiyle kayada açılan irili ufaklı kovuklardır.  Yine buna benzer kayalar üzerinde aşınma ile meydana gelen kanallara lapya oluşum denir . Bu oluşumlar 1 cm den 50 cm ye kadar değişebilir.

Yamaçlar:  Yamaç  ve şarampol yapan yerler genelde mezar yerleridir,   bu tür yerlerin yüzü güney ve doğuya başar vaziyette ise mezar olma ihtimali yüksektir, eğer kuzey tarafa bakar şekilde ise çok fazla dikkate almayın kabaca gözden geçirmeniz yeterlidir biz dağların kuzey yamaçlarını çok fazla dikkate almayız buda dinsel inançla alakalıdır.

Etekler: Dağ etekleri define araştırmalarında  öncelik verdiğimiz alanlardır.  etekten düze inmeden hafif yamaç yerler  dikkatle araştırmalıdır.  bu etek dağın göbeğine kadar olan mesafeyi alabilir bunun yukarısı yamaç dediğimiz  sınıfa girer.

Tepeler: Bulunduğunuz coğrafyada 1 yada daha fazla tepe varsa  ilk gitmeniz gereken güneşin hem doğarken hemde batarken vurduğu tepe olmalıdır. burası soylu insanların mezarları ile donatılır, buradaki kaliteli kayalarda bolca define işaretleri bulabilirsiniz. Bunun dışında dikkate edeceğiniz tepeler  toprağı deve tüyü renginde olandır.  buna söylede anlatabiliriz, kayalıktan ziyade daha çok toprakla kaplı olan tepeler olmalıdır, eğer 3 tepe varsa bu kutsal üçleme ile alakalı olabilir bu 3 tepenin biri baba biri oğul diğeri ise kutsal ruhtur. böylesi 3 tepelerin en değerlisi babadır yanı Ortancı büyüklükte olan tepe mal buradadır.

Dereler: Her coğrafyanın olmazsa olmazlarındandır dereler, bunların bir kısmı kuru dere bir kısmı akar deredir, bazı dereler ise kışın akar yazın kurur şekildedir.  Bir defineci dere araştırmalarında ilk bakması gereken yer deredeki çatallardır.   Edindiğimiz tecrübelere göre yaşam alanlarındaki tüm dere çatalları dolu çıkmıştır ve hatta yaşam alanı olmasa bile bir defineci çıktığı coğrafyada bir dere çatalına denk gelirse mutlaka inip kontrol etmelidir.  Bunun dışındaki önemliler-imiz değirmenlerdir.  Eski bir yaşam alanına geldiniz ve burada yaz kış kurumayan dere var işte bu dere değirmen deresidir inin ve değirmenin nerede olduğunu bulun sonrasında değirmen taşı ve emanetler.

Sergen Kayalıklar:  çıktığınız coğrafyada sergen kayalıklar görürseniz işte üşen-memeniz gereken bir yürüyüş vakti.  Sergen kayalıklara gidin  ortalarda birisi şapka yapar şekildedir  mal bunun ya önünde yada arkasındadır, arkası dediğimiz üstüdür hadi hayırlı olsun.

define-nerelerde-aranır

Etiketler:

Yorumlar

 1. nevzat diyor ki:

  kapalı daha önce açılmamış bir kaya mezar da altın olma ihtimal varmı yoksa sadece mezar mı mağaranın kapısına bir kaya ile kapatıp tamamen doğal bir kaya gibi görünmekte fakat içerde toprak ve kemikle doludur bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. MendereS diyor ki:

   bazı dehlizler bu şekilde toprak doldurularak kapatılır hemde baya uzundur bunun örnekleri çok.

   1. merakli diyor ki:

    Menderes abi telefon kullaniyormusunuz

 2. Defineci diyor ki:

  Arkadaşlar kuyu şeklinde bir sarnıç var derinliği yaklaşık 5 metre eni 2 metre bakıldığında herhangi bir işaret yada el yapımına beňzer birşey bulamadım tabiat urunune benziyor sarnıç bir yamaçta kayalıkların arasında sarnıcın 70 metre altında tarlaya benzer bir düzlük var sarnıçin altı çakıl ve toprak olduğu için su birikmiyor sarnıç eskiden kar deposu olarak kullanılıyormuş sarnıcın etrafı kayalık sarnıca su anda en yakın çeşme 1100 metre uzaklıkta sarnıç veya çevresinde define olup olmadığını nasıl anlayabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. MendereS diyor ki:

   sarnıcın çevresindeki taşlara bak işaret olan varsa ona göre araştırma yapmak gerekir, işaret yoksa kuru gürültüye define aramak biraz abes olur, daha öncede yazdım sarnıç 3 tane ise burası iyidir yok tek sarnıç varsa bize yol gösteren işareti bulmalıyız.

   1. Defineci diyor ki:

    Hocam sarnıç yamaçta ve bir tane sarnıcın 40-50m aşağısında eskiden tarla olarak kullanılan bir arazi var yamacın bittiği yer ile arazinin başladığı yerin kesiştiği yerde biri diğerinden büyük ikitane çökme gibi oyma var sarnıç güneye bakıyor sanicin kuzeydoğusunda eskiden büyük bir ardıç ağacı varmış

    1. Defineci diyor ki:

     Hocam lütfen cevap verebilirmisiniz

   2. Fatih diyor ki:

    Usta dereye 300metre yakın sayılan bir sarnıc var
    Dere yazın kuruyor
    Kısa dogru akar yaza dogru tekrar kurur
    Sarnıcın etradında isaret göremedim
    Fakat sarnıca yakın mesafede bildigimiz lamyon kasası seklinde kamyon kasasına benziyen koca bir kaya var
    Ayrıcı ufak bir magara ve farklı ebatlarda kayalarda var
    Bu kaya ile ilgili bişey söyleyebilirmisibiz

  2. enes malatya diyor ki:

   hocam bende coğrafi konumlarla alakalı anlattıklarınızla örtüşen bir yer var çok yüklü miktarda yol gösterebilirmisiniz nasıl iletişime geçebiliriz.

 3. Define meraklısı diyor ki:

  Dağda kapıya benzer bişe var ama yakına gıdınce fark edılmıyor kapıda cıkıntı var ve ilersınde mezar var sızce ne olabılır

 4. MendereS diyor ki:

  sarnıç ve yaşlı ağaç al sana işaret 3. olan ne tepemi dikili taşmı. define bulmak kolay değildir şifrenin ne tür bi mantık üzerine inşa edildiğini anlamak sonrada çözüme başlamak gerek.

 5. AHMET BAKIR diyor ki:

  KUZEY BÖLÜMÜNDE YÜKSEK KAYA ÜZERİNDE KABARTMA ANNE RESMİ FAKAT GÖĞÜSLERİNDE DAMLA DAMLA SU AKIYOR ÇÖZEBİLEN VARMI

  1. MendereS diyor ki:

   annenin elleri varmı, tam olarak baktığı yer neresi göğsünde kaç adet damla var bu dediğiniz yer insan boyundan yüksek dik kayadamı.

   1. Selçuk diyor ki:

    Menderes abi kuzeye sırtını dönmüş şapkalı bir kaya var ama hiçbir işaret raslamadim

 6. Defineci diyor ki:

  Hocam sarnıcın aşağısındaki iki çukur işaret olabilir mi

  1. MendereS diyor ki:

   çukur derken nasıl çukur kaya oyma şeklindemi, birde sarnıcın yapı taşlarına bak kesme olanlar vardır taş yapısı biraz farklıdır onları tıkla bakalım içi boşmu.

 7. cengiz diyor ki:

  Arkadaslar tavuk ayak izi var anlayan varmı yer van

 8. Ahmet diyor ki:

  Mrb duz arazıde zemıne sıfır bırsuru kayalar var bır tanesınde bastan sona kanal oyması var bu ne anlama gelıryor vede oymanın tam karsısında cok eskı bır agac var agacında bıraz asagısında buyuk bır kaya var ortasında da buyuk bır delık var karsıdan karsısı gorunuyor ne anlama gelıyor acaba yardımcı olursanız sevınırım

 9. Hüseyin diyor ki:

  Ermeni kalesinde define varmıdır birde yazınızı okudum tepe ve düz arazide bildiğim mezarlarda var buk konuda biginize ihtiyacım var saygılar

 10. Uğur diyor ki:

  Selamun aleykum menderes bey agirin içinde duvarda ağaca bide haçada benziyor işlenmiş taş var altı ise kazdinda yerde hep boşluk sesi var ses geliyor yanliz bu yer kilisenin yani

 11. Uğur diyor ki:

  Bu yeri daha önce kazdilar adamı çarptı ne var acaba orda cevap verrmisiniz

  1. Adnan diyor ki:

   Uğur kardeş söylediğin yere büyü yapılmış ya sağlam bi hoca ile gidin yada gitmeyin gittiği zaman abdest alın öyle gidin ve oraya gittiğinizde bol bol ayetel kursu Felak nas surelerini okuyun bitane de tavuk u tam bulunan bölgede kurulan kesip kanını oraya akitin . Dikkatli olun derim

 12. Çetin diyor ki:

  Kaya da baston işareti hemen altında Y harfi var anlamını söylerseniz sevinirim

 13. ersin diyor ki:

  Hocam bizde bir dagvar nereyi kazar sak magara cikiyor ermeni lerin yeriydi eskiden diyor lar heryeri boş ve kimse girmiyor korkuyorlar sizce ne vardır orda

 14. Discovery diyor ki:

  Eski bi ermeni evinde yaşıyoruz.
  4 oda bi salonu var. Benim odam da yatağımin başındaki duvarda dolap gibi bi pencere var. Yatağımin altında da 20 metreye yakın derinliği olan bir kuyu varmış.
  Her gece kuyuya düşücem diye korkuyorum.
  Büyük bahçesi var, bahçe içinde küçük baska bir bahçe var küçük bahçenin önünde büyük bir incir ağacı var. Ondan başka incir ağacı yok. Evin içindeki 4 odan biri de karanlık bir oda. Işık almayan tuhaf bir yer. Oraya kömür koyuyoruz biz. Benim odamdaki duvara gömülü dolap mi penceremi nedir, sag tarafı duvarın köşesine 5 santim mesafeli.
  Sol tarafına elimle dokunuyorum 20#30 cm arasında boşluk sesi var. Daha bakmadım. Nereye bakmam lazim. Evin girişi de merdiven 5 basamaklı. Ard arda 2 giriş kapısı var 2 metre ara ile.

 15. Bayram diyor ki:

  Boş mezarlarln yanında başka mezar varmıdır yıllar önce çanak içinde bizim tarladan çıkmıştı canagın içinde mezar ysadece bi kaç diş le biraz kül çıktı etrafında varmıdır başka acaba mezar

Yorum Yaz