HOŞGELDİNİZ 04 Aralık 2016

Define Olabilecek Yerler – Kiliseler

Define olabilecek  en önemli     yerlerden  bir tanesi’de  Kiliselerdir,  Kilise denildiği  zaman ilk  aklımıza  gelen    tabi’ki   Papaz  mezarı  ve Kilise   eşyalarıdır.     bunların dışında kilisenin  bir çok yerinde    hediye diye  tabir ettiğimiz defineler  vardır.  bu definelerin olma ihtimali en yüksek  yerleri  aşağıda  sıraladık.

1) -Giriş kapısının dış taraftan girerken solundaki bir taşta işaret vardır onu ıslatılarak bakmalısınız bir işaret bulunca ufak bir hediye buldunuz demektir.

2) -Kapısı 3 kollu ise orta kapının üstünü,yanlarını, ve altını ,orta kapıdan girerken yerde işaret varmı var ise onu incele son basamagın altınına yoklamayı unutmayın bakarsınız bi hedıyede orda vardır

3) -Mihrapların içi sıvalı ise o sıva altına ve taşların ardına iyi bakılmalı dikkatli biçimde çok önemlidir bu bölüm çiviyi ellemeyin derim tılsıma inananlar dikkat etmeli.

4) -iki mihrap var ise kesin içinde Çeşitli işaretler vardır.oyma yuvarlak hac .x. veya kare gibi,birinde çivi murç,  gibi demir olur dikkatli bakılmalı çek bak bakam arkasında ne var …

5) -Mihrabın iç kısmını yeri iyice temizleyin. dört köşe bir taş çıkacak, üzerinde veya yanlarında demir çakılıdır.bu kayayı oradan alındığı zaman  arkasında alt kata giriş olduğu görünür, dikkat etmelisiniz  zira her baba yiğidin harcı değil girmek yürek ister oda umarım sizde  vardır:)

6) -İçeride mihraplara sırtını ver 3 metre ileri git yerde kapak vardır, her iki mihrap  taşlarının  üzerinde işaretler vardır. sol taraftaki  taş kaldırılınca yerde boşluk çıkar oraya gir. diğerinde  ise papazın mezarı vardır tam taş altında …ama genelde sus eşyaları vardır böle bir adettir buda papazın cesedi’de taşa yapıştırılmıştır.

7) -Mihrapları karşına al, sol duvarda yukarıda sıvalı yerin altında, yüksekte, mermer bir taşta buranın haritası yapılmıştır dikkatli bakmalısın…ve o taşın bir tarafında elmas olur dikkatli bakılmalı…hafif küçük bir oyuk’tur bu o yüzden dikkatli bakılmalı…değer iş.

8) -Kilise içerisine  güneydoğudan içeri ışık vurur. ışık nereye vurur iyi bakmanız  gereklidir,  sabah 9 da bak kıble tarafından güneş vurur. tam vurduğu yeri  incele. bazı yerlerde bu doğuda olabilir önemli olan güneşin sabah vurduğu yerdir iyi incelemelisiniz, orada  sizi kurtaracak kadar    mal   var.

9) -Kilisenin küçük olanı makbul olur, toplam 9 metre’ye  gelmeli mal olması için.  lakın büyük kiliseler içinde uygulanabilir bunlar. genelde bir birine uyar bu sistemler eskide olsa fark etmiyor.

10) -Kilisenin doğuya bakan duvarının tam ortasının dibini yokla.orada kapalı bir işaret olmalı.duvarın dibi veya 1-2 adım açığı mutlaka vardır..olduğu yere bakılmalı…dikkatli incelenmeli kırmadan dökmeden keşif bilgi için….

11) -doğu tarafındaki pencereyi incele. Orta pencereye sırtını dön, ellerini ileri uzat ve yarım aç,  Sol elin dereye ve K.doğuyu, yüzün doğuyu,  sağ kolun G.doğuyu gösterir. baktığın yerleri incele neler var, gördüğün yerleri incele es geçme.

12) -Kilise  kapısından  dışarı  baktığında 3  tepe  göreceksin,  bu  3  ağaçta olabilir, ortadaki ağaca git tam dibinde taş olur yoksada 70 cm en fazla in orada hediye olur, kuzeyinde sabit irice kaya varsa tam tepesini incele.

13) -Mihraplara dışarıdan bakınca 4 tane dörtgen taş olmalı, bunlar haç şeklinde   duruyor olmalı,  alıcı göz ile bakmalısınız ilk yer bunların dibi. Yönünüzü mihraplara doğru  çevirin devam edin sağa doğru her 1.80 cm bir emanet vardır, 80 cm en fazla 1 metre derinde. İlk önce tunçtan ikona, sonra çiniden porselen Meryem ana, ondan sonra saat, saatin üstünde Osmanlı-İngiliz ve Bizanslılara ait 3 para tepsi, heykel öyle devam eder. taş öbeğine kadar devam eder.  sabır ile devam edilmeli hedefe ulaşılabilsin diye arkeolog olmak gerek.

14) -Kilise  yakınlarında  çeşme olmalı,  çeşmeye   bak bakalım su nereye düşüyor, düştüğü yeri incele, kemeri ve çeşmenin arkasına geç bak orada farklı büyüklük  veya renkli  taş  olur onu incele. bazen 40 bazen 70 adım arkasında olur bazende 40 adım önünde olur  iyi araştırmak gereklidir.

15) -Bu kiliselerin batısına bakmalısın 300 adımda ören yeri yığma harman yeri yıkık ev gibi benzer  yapılar olur, iyi  bakmalısın çünkü orada mal var.  güzeldir.

16) – İçeri girince sağ tarafta direk olur, o direğin en altına bakılır siyah sanki kurşunla tutturulmuş gibi yer olur o taşın içinde ise İncil ve heykel olur.  dikkatlice alın çok değerlidir.

17) – kiliseye bakınca sol üst tarafa iyi bakmalısınız tepelerde Tümülüs     olur 3 adet sana yakın olanında sağlam hediye vardır.

18) –  Kiliseye bakınca tabı kapısına doğru sağ kapı hizasına gelin  21 adımda sağlam kayalık vardır orya gidilir tam tepeye bakılır ise sıvalı yer vardır incelenmeli orası.çok   basit.

19) – Kilisenin kapısına geçilir sol 90 derece açı ile bakılır dere geçer 700 adım ileri gidilir ise sağda açık yada kapalı oda mezar olur 1 adettir orada özel adamlar vardır..acık ise 2. oda aranır kapalı ise Allah kolaylık versin içeri girince odanın altına değil tavanında ikinci kat araştırılmalı.

20) – Her kilisenin yanında mezarlık vardır bu mezarlığın şekli üçgen ise sivri olanın ucuna gidilir 40 cm de bir teneke gömülüdür böle olduğu görüldü…

21) – Kilisenin  solunda 3 kuyu olur bir birine mesafesi 21 adımdır bu kuyulara iki tepe yakındır en yakından tepelerin uzunluğu 21 adımdır, bir birine bağlantılı tünel vardır dikkat edilmeli zira tuzaklı olur…

Yukarıda  yazılanlar bilgi amaçlıdır, Kiliseler  site  alanıdır,  site alanlarına kazı izni  verilmemektedir.   defineci  arkadaşların  tarihe   ve  kültüre     duyarlı  olmaları rica olunur.

kiliselerde-define

Kilise ve çevresinde aramanız gereken diğer yerler ise aşağıdaki resimde gösterildi. resmi büyük boyutta görmek için üzerine tıklayın.

Kilise-para-yerleri

Etiketler:

Yorumlar

 1. komante diyor ki:

  Bir yaşın üzerinde kazılı vaziyette + işareti var. Artının alt çizgisi uzun ve uzun çizginin altında yuvaRlak daire selinde çizgiye birleşik bir işaret var. Burası ne anlama gelmekte. Ne cikabilir

  1. polat diyor ki:

   Mezar var kardeş

 2. baran diyor ki:

  Slm herkese bundan 14 yıl önce dagda gece tavşan avı yapiyrduk 4 arkadas hafif tepeli biryere geldik ve avuc büyüklüğünde bir isik gördük karşı daha bakıyordu sonra bizi fark etti ve bize doğru döndü bizde korkudan yere yattık yamaca yani havada ay yok ve bulunduğumuz yerde kimse yani yerleşim yeride yok yerde sanki 1 mt falan havada sağa sola dönüyordu tabi biraz izledik hatta ben tüfekle ateş ediyim dedim arkadisim olmaz dedi 16 yaslarindaydik daha sonra yani şimdi duydumki bizim o ışığı gordugumuzun yerim yakinlarini kazmislar ama bizim isigi gordugumuz yer kazilmamis yakinlarinda eski kuyuda varmış daha yeni öğrendim acaba nedir ve neye işarettir bilen varsa yardımcı olunuz

  1. SÜLEYMAN diyor ki:

   SANA İŞARETİ VERMİŞLER İŞTE DAHA NE BEKLİYOSUN KARDEŞİM. MEZAR WAR IŞIGI GÖRDUGUN YERDE . KOKRMA ..

 3. Fatih diyor ki:

  Dibek tasinda cubuk sinyal veriyo.tasin neresinde hediyesi olur.ustalardan yorum bekliyorum.

 4. Ümit diyor ki:

  Bizim köyde eskiden manastır olduğu iddia edilen yerde düz büyük bir kayanın üstünde hac işareti var klasik hac işareti… 10 yıl kadar önce kazdigimizda taşın iki üç metre ötesinde iki tane iskelet kafa tasi çıktı. Çok büyük bir anahtar ve küçük anahtar bolca horasan çıktı. O günlerde sık sık üç harfliler bizimle uğraştı bizde ekip olarak vazgeçtik.yerin fiziksel özelliği uçurumun kenarında bol kayalikli önü açık yerleşim yerinden uzak yamacta. Alt tarafta dere akıyor doğu cepheli bir yer…

  Tekrar kazmaya gideceğiz tavsiyesi olan var mı?

 5. Misafir diyor ki:

  Arkadaşlar benim elimde gizli papaz işareti var anlayan varmi aranizda ?

  1. Ercan diyor ki:

   Merhaba her konuda yardim edebilirim

   Slm ercan

   1. Aykut diyor ki:

    Meraba dikdörtgen beyaz tasın üstünde yarısından fazlasındı hac işareti var ve hac işaretinin altında üçgen ve üçgenin içinde yapraga benzer bişey var bu taşı buldugumuz yeri kazmalımıyız sizce

   2. Murat diyor ki:

    Slm ercan kilise girişindeki solda ıslatılarak bulunan işaret nereyı işaret ediyor

 6. Ibrahim diyor ki:

  5binliralık cihaz alacam en iyi hangi marka cevap vere bilirsiniz

Yorum Yaz