HOŞGELDİNİZ 07 Aralık 2016

Define Tuzak Çeşitleri

Tuzak sistemleri en çok kral  mezarlarında rastlanır,  höyük  tümülüs gibi yığma türü 3 mezarın birinde tuzağa denk gelinmektedir. mağara, mahzen gibi tünel türü girişlerde olduğu gibi  eşkıya gömüleri için kullanılan tuzaklarda vardır. tuzak çeşitleri arasında kişiye fiili olarak zarar veren tuzaklar kadar işaretler üzerindeki şaşırtma  yönleri yine tuzak sınıfına girer,  asıl yön güney iken şaşırtma bi murç izi ile sizi kuzeye yönlendirmekte bir çeşit tuzaktır. biz buna  medeniyetlerin sakladıkları hazinelerin kolaylıkla ele geçmemesi için kullanılan tuzak çeşidi diyoruz. bu tuzak size zarar vermez ama sizi kandırıp yanlış yerlerde araştırma yapmanızı sağlar,

Tuzak yapımı : tuzaklar mezarların yapımı sırasında hazırlanır çalışır hale getirilim kurulur. bu tuzaklardan birkaç tane örnek vermek gerekirse, dönen merdivenler, bastığımız zaman üzerimize düşen taşlar, su tuzakları, zehirler, fırlayan oklar, çift taraflı çalışan kılıçlar ve üzerimize göçen mahzen şeklinde sayabiliriz. tabi bunlar manüel çalışan tuzaklar birde altınların üzerine dökülen zehir var oda bir tuzaktır altınlara dokunduğunda tıpkı dedete  gibi  kısa sürede sizi yok edecek zehir türleri kullandıklarını biliyoruz.  Tuzak sistemlerini en çok eşkıyalar kullanırdı, çaldıkları paraları gömdükten sonra yada hazır buldukları eski mahzen odalarını kullanırlardı. bu tuzaklar ummadığınız bir anda çalışmaya başlar. tuzakların hazırlanmasında kullanılan metal platinler olduğunu biliyoruz. . bu platinlerin zamana dayanıklı olması bize tuzakların halen çalışır vaziyette olduğunu anlamamızda yardımcıdır.
tuzakların çalışabilmesi için belirli bir güç kaynağına ihtiyaç duyulurdu. bu güç kaynağı tuzaklı bölgeye giren şahsın tuzaklı taşa basması yada duvara yaslanmasıyla faaliyete geçecek şekilde ayarlanırdı. bu şekilde tuzak harekete geçer ve oradaki şahsa ciddi zararlar verebilir. .
Örnek su tuzağı : su tuzakları dediğimiz tuzaklar ise define gömüldükten sonra yakınlardaki göl veya su kaynağından toprak altından oraya döşenmiş künklerle su getirilir. yıllar sonra burası kazmaya başladığınızda bu künkleri kırar ve kazı bölgesinin su altında kalmasına sebep olursunuz buda sizin kazıdan vazgeçmeniz demektir.

Eşkıyalar : Eşkıyaların zannedildiği gibi dağda yaşayan cahil biri değildir. yapılan araştırmalarda eşkıya gömüleri ve işaretleri tek kelimeyle ustalık abidesidir. yanlarında bulundurdukları taş ustaları, mekanikçiler ve haritacılar-la birlikte olup defnelerini çok sağlam şekilde gömmüşlerdir. definecilerin en büyük sıkıntısı arazideki eşkıya işaretlerinin tespitinde başlar. nedeni ise bilgisiz definecilerin daha önce işareti kırıp yok etmesidir. hiç bir eşkiya işareti tek başına olmaz hepsi sistemli bir şekilde dizayn edilmiştir, işaretin biri eksik kaldımı sistem çöker defineye ulaşmanız hayal olur.

define-tuzak-çeşitleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz