HOŞGELDİNİZ 05 Aralık 2016

Definecilerin Özellikleri, 8 Yıllık Araştırmam

 Öncelikle başarılı bir definecinin bir çok özellikleri olması gerekir,  sorumluluk üstlenme dinamik bir kişilik farklı görüşlere açık bir yapı; ihtiraslı ve büyük adam olma tutkusu ise tamamen başarıya odaklanmalıdır. Bu özelliklere sahip olmayan defineci başarılı olması mümkün değildir.

Definecilerin Ruh Yapısı: Definecilerin neredeyse tamamı tüm insanlardan farklı bir yapıya sahiptir. Her defineci fark yaratan faaliyetler ile zenginliğe ulaşma misyonu ve bunu sermaye olarak kullanma hayali içerisindedir.  Definecilik ruhu genetik olarak var olabileceği gibi bu geniş kapsamlı bir eğitim ile ulaşılabilir. Definecilik kolay bir sanat değildir her ne kadar defineci eğilimi olan insan sayısı çok olsa da definecilik kültürünün yetersiz olması define kanun maddelerinin kısıtlı olması defineci olan insan sayısını azaltmaktadır.

Definecilerin çoğu  işe başladıkları ilk aylarında başarısızlığa uğramaktadır, bu başarısızlığın nedeni definecilerin sahip olması gereken özelliklere sahip olmamalarından kaynaklanmaktadır.  Çağdaş definecilerin kadrolar arasında dağılma eğilimi göstermekle birlikte kazı alanlarının stratejilerini ve çevresiyle ilişkilerini belirleyip otoritenin hakim olduğu bir çalışma ortamı sağlayarak devam etmektedir,  yeni teknolojik define cihazlarından destek almaları onları bir adım daha öne çıkarmaktadır.  Ancak definecilerin üstün performans sergilemeleri başarının garantisi değil sadece başarıya ulaşma olasılığını arttırır.

Definecilik ruhuna sahip insanlar hayatları buyunca en önemsiz define sohbetini bile dikkatle dinleyebilir, çoğu zaman günümüzde değil geçmişte yaşarlar, definecilerin başlıca özellikleri sır dolu, ağzı sağlam ve içine kapalı olarak tanımlanabilir. Onlar için definecilik sadece para kazanmaktan ibaret değildir kişisel tatminle ilgili bir kavramdır, şimdiye kadar definecilerle ilgili yaptığımız araştırmalarda  defineciliğe farklı açılardan baktık, bütün araştırma sonuçlarında hayal peres, risk alma, başarı arzusu, güç gibi benzer özellikle ortaya çıkardık. Başarılı olan definecilerde bu özellikler daha az görülürken başarısız olanlarda daha sık rastlanan durumdur.

Definecilerin Başlıca Özellikleri HayalcilikDefineciler toplumu diğer insanlardan  farklı olarak hayallere daha çok dalan hatta hayallerini projelere dönüştüren insanlardır. Definecilerin hayatları boyunca devam eden hayalleri  ve bu hayallerin  somutlaşması için var gücüyle çalışma onların kimyasında vardır. Başarılı olmak için hayal kurmak ve kurulan hayalleri gerçekleştirebilmek için çalışmalardan hiç geri kalmazlar, sürekli düşünen, her define sohbetini fırsata çevirmek isteyen, araştıran,  başarıya giden yolun çok yakında olduğunu düşünen defineciliğin odak noktasını oluşturmaktadır.  Her türlü define sohbetini olumlu perspektif kazandırmaya yönelik girişimlerde bulunmak, arazinin ve işaretlerin belirsizliklerini ön görebilme, bunlara rağmen yalın fikirler üretebilme yeteneğine sahiptir.  Başka bir ifadeyle sağlam verilerin hayalcilikle  bütünleşmesi potansiyelden eyleme dönüşerek sonuç aranmasıdır.   Hayal bilimine göre hayalleri gerçeğe dönüştürmek için gerekli performans ve ufka sahip olmanız yeterlidir.

Risk Alma: Risk bir kimsenin yaptığı iş sonucunda ağır bedeller ödemesi demektir.  Defineciler için risk getirinin maksimum olacağına olan inanç ve azimle desteklenmektedir. defineciler risk alma eğilimi en yüksek olan insanlardır,  Defineciler bir kazı başlatırken riske attıkları kaynaklar, mali yapıları, insani ilişkileri, aile ilişkileri, kariyer, çocuklarının geleceği gibi benzer kaynaklardır. Definecilerin riski seçmelerindeki neden ise macera ruhlarının baskın gelmesinden kaynaklanmaktadır.  Riske girmek defineciliğin ayrılmaz bir parçasıdır, Defineciler riske girerek hayatlarını kurtarabilir bunu yaparken başarısızlığı çok fazla umursamayıp macera egolarını tatmin etmiş olurlar.

Yaratıcılık, Çözüm ve Dinleme: Define işaretleri çözümü defineciliğin olmazsa olmazlarındandır; Her işareti ona bölüp beşe çarparak yeni çözüm yöntemleri arama definecileri diğer insanlardan ayıran önemli bir özelliktir.  Her definecinin çözümde başarılı olması için mitolojiden tut ölü gömme geleneklerine kadar bir çok alanda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yaratıcılık  ise definecilikte yaşamın her anında iç içe olan bir kavramdır.  Yaratıcılık ve çözüm definecilerin en önemli anahtarıdır.  Dinleme ise Definecileri diğer insanlardan ayıran temel özelliklerden biridir. Yeterli bilgiye ve deneyime sahip olmadıkları için kendilerini geliştirmeye, bilgi kapasitelerini arttırmaya ve öğrenmeye açıktır. Bir definecide her zaman tolerans payı vardır, planları ne ise üzerinde ameliyat yapılmasına karşı değillerdir, her zaman yeni fikre yeni düşünceye saygıları vardır bunun kendilerini sonuca götürecek yenilik olarak görürler.

Hırslı ve Kararlı: Definecilik hırs ve kararlılık gerektiren bir meslektir, cesurca atılımlar yapmak Hedefe ulaşana kadar çizgiden hiç sapmamak defineciliğin doğası gereğidir. Bazı amatör gurupların başarıya ulaşamamasında ki neden ise yeterli bilgi birikimi olmaması en önemlisi  kazı alanında define olup olmadığından  emin olmamalarından  kaynaklanmaktadır. Defineciler için hırs doğrudan hazineyi hedeflemek, kurdukları hayallere tutku ile inanma şeklinde ortaya çıkan bir kavramdır.  Kararlılık ise karşılaştığı zorluklarla yılmadan mücadele edebilme gücüdür.  Bu en çok ekip içinde çıkan anlaşmazlık ve emniyetten gelen baskı şeklinde olmaktadır.  Kararlı defineciler Kazı süresince sıra dışı bir performans sergileyip çözüme ulaşana kadar hedeflerinden sapmazlar.

Başarma İsteği: Her defineci başarma arzusuyla yaşamakta sürekli bunun etkisi altındadır, onları motive eden güdü başarı güdüsü olarak tanımlanabilir. Çalışma koşulları ne kadar ağır olursa olsun, ne kadar engel içerirse içersin, meblağa ulaşmak, sonucunda kendi kendilerinin patronu olmak başarma isteğindeki en büyük etkenlerdendir. Liderlik gibi konumlarla etkin rol oynamak, yönetmek ve çevreyi kendi bakış açısıyla yönlendirme gereksinimi içindedirler. Bu sadece defineciler için geçerli olmayan istek olup genel toplumda her daim aynıdır.

Definecilerin Hataları: Her Definecinin yapılan hatalara karşı gösterdiği tutup aynı değildir, 20. yüzyıla geldiğimiz şu dönemde coğrafi yapı hayli değişmiş olup bu denli karmaşık bir ortamda kazı sınırları doğru çizilmeden çalışma başlamış, bu hatada diğer ekip elemanları tarafından fark edilmemişse başarılı olmak mümkün değildir.

Vizyon: Bir defineci geçmişte ve günümüzde başarılmamış olan tüm defineleri gün yüzüne çıkarma isteği  kendisine özgü düşüncesidir. lakin vizyon süzgecinden geçmemiş düşünceler ham hayalden öteye gitmemektedir. oysaki vizyon sahibi olmak başarıya giden yoldaki önemli motive edici unsurların en başında gelir. vizyon oluşturmak için gereken özellikler ne ise çözülüp  çalışmalar daha anlamlı hale getirilmelidir.

Kısaca Defineciler

1- Maceraperesttir, çoğunlukla define masalları ve efsaneleri anlatırlar, ne hikmetse hep saklı konuşurlar hep sağlam adam seçerler gevşek adamla düşüp kalkmazlar.

2- Antikacılarda, 2. el dükkanlarda, eskicilerde dolaşarak hep bir hazine haritası bulmaya çalışırlar. fotokopi kağıtlarını bile harita sanıp kahvehane köşelerinde ceketin iç cebinden çıkarıp saklıca gösterirler, gizem onların doğasında vardır..

3- Ailelerini 2. plana atacak kadar hastadırlar. Araziye bile az kişiyle giderler çünkü 3 kişi bulursak mal üçe bölünür diye kıskançlıktan 2 kişi giderler. defineciliğin ekip işi olduğunu  hiç benimsemezler.

4- Maddi tüm imkanları zorlayıp  ilk fırsatta dedektör alırlar. çok heyecanlıdırlar, yarın gidip heybe dolusu beşi birlikleri, külçeleri toplayıp geleceğiz sanırlar,  araziye çıktıktan sonra dedektör yer altındaki metalleri saptar (öter), herkesi heyecan basar başlarlar kazmaya,, çıkan ya gazoz kapağıdır yada teneke. sonrada cihaz aldıkları firmayı topa tutarlar. Bir dedektörle neler yapılabilir dedektör size ne kadar katkı sağlar bunu anlamayı hiç kabul etmezler.

5- Definecilik alanında kendini geliştirmek için sık sık hazine temalı sitelerde dolaşırlar  ve pratik sahibi olmaya çalışırlar. ondan sonrada define işaretleri çözümünde uzmanlaştıklarını düşünürler.

6- Genelde gece iş başına çıkarlar. Tılsım hariç hiç bir şeyden korkmazlar, heyecanları hat safhaya çıkar, çocuk ağlaması, yer sallanması, uğultu gibi garip sesler duyarlar, ne var’ki her kazı tam anlamıyla felaketle sonuçlanır. yanlış yeri kazdıklarını kabul etmektense cinler defineyi kaydırıyor diye kendilerini kandırırlar..

7- Tam olarak kimdir bu defineciler !!!  Define aşkıyla dolu olan insandır. sırrı sağlam sözü sözdür, yamuk iş yapmaz yamuk adamı sevmezler,  onu bu aşktan hiçbir şey vazgeçiremez. define bulamayacağını bilse bile kazar çünkü bu bir aşktır  bilirsiniz aşkta mantık olmaz..

Şimdilik bu kadar başka bir makalede görüşmek ümidiyle esen kalın :)

Kaynak Menderes izinsiz kopyalanamaz başka yerde yayınlanamaz.

hazine

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz