HOŞGELDİNİZ 07 Aralık 2016

Değirmen Taşı Define İşareti

Değirmen  taşı yanında bir harman iki yaşlı ağaç varsa harman içinde sallı taş aranır,     harmandaki orta büyük salın altında 1 yük vardır. burada ayrıca değirmen suyu yolunda 6 kese  mal mevcut olup,  karşı yamaç tepede büyük bir mezar vardır. Burası mal mezarıdır mal toplamı 2 katırdır.

Diğer görüş: Değirmen taşının yanında eski yapı varsa bu yapıdaki taşlar önemlidir, taşlar oyularak içi doldurulup tekrar kapatılabilir. ayrıca değirmen taşı olan yerde mutlaka değirmen vardır buradaki kaynak su pınar çeşme mutlaka incelenmelidir, değirmenler hedef teşkil ettiği için bazı kayıtlarda (Define Haritaları) adı geçer bunlara-da dikkat edilmelidir.

Başka bir tecrübe:  Değirmen Taşının altı araştırılır,değirmen taşının ortasında ki deliğin uzunluğu ölçülür. Çıkan santim metre olarak hesaplanmış olabilir. Kazıya değirmen taşının bulunduğu yerden başlanmalıdır. Toprağın durumu size yön verecektir. Gömüyü simgeleyen değirmen taşları, toprak altında olup son nokta işarettir. Değirmen taşının olduğu yeri gösteren tamamlayıcı işareti çözmek bunun için çok önemlidir. Toprak üstünde olan değirmen taşları gömüyü ifade etmemektedir.
Başka bir görüş daha:  Değirmen taşı çevresinde murç şekli oymalar varsa güney tarafından malı alınır: güneye doğru biraz sırta çıkmanız gerekli en fazla 70 metre ilerledikten sonra meblağın yerine ulaşırsınız bu alanda dedektör ile çalışırsanız tam yer tespit edebilirsiniz.

Yeni Bilgiler: Değirmen taşı işaretinde paranın nerede olduğunu  ve değirmen taşının çalışma mantığını daha iyi anlaşılması adına size resimlerle destek vereceğim.

Öncelikle değirmen taşının güney tarafı yada altı gibi söylemlerin hangi değirmen taşı için geçerli olduğunu bilmeliyiz.  bu söylemler normal bilindik  yuvarlak olan değirmen taşı değil  ilk resimdeki gibi altta kalan değirmen taşı için geçerlidir.

değirmen taşı

Diğer konumuz her değirmen  dere içinde olmayabilir hayvan gücü  ile çalışan değirmenler yada  rüzgar gücüyle çalışan değirmenler vardır  biz buna yel değirmeni deriz. alın size altta  eşekle çalışan değirmen.

değirmen

İşte size dikkate almayacağınız bir değirmen taşı örneği. bakın alttaki resimde görünen değirmen taşı seyyar olan değirmen taşıdır belirli bir süre çalıştıktan sonra deforme olur  eskiyip atılır  bu taş  lazım olan kişiler  tarafından alınıp kullanılır bunların defi-neyle alakası olmaz  verilen bilgileri bu tip ortalıkta dolaşan taşlarda uygulayıp zaman kaybetmeyiz asıl malı altında olan değirmen taşı altta kalan değirmen taşıdır bu üstteki seyyar olandır dikkate almayın.

değirmen taşı define işareti

Yorumlar

  1. Kasım diyor ki:

    Bendede değirmen taşicat ama ortada delikyok anlamınedir

Yorum Yaz