Delikli Taş Define İşareti

Oklava girecek genişlikteki delikli taşlar  hazineye işarettir  delikten baktığınızda karşı dağın burnunu görüyorsanız meblağ bu burun dadır  anlattığımız mesafe en az 100 metre olmalı.

Diğer görüş:  Göğsünde delik olan taşın altında 100 okka parası vardır, yanılmayalım  burada birde nal işareti nalın ortasında bir istavroz  var.  Dikkat bu delikli taşın iki yerde parası vardır. biri mağaranın içindedir,  sağ tarafında çıkılacak bir mahzen yolu var. mahzenin içinde 3 yığın halinde parası vardır.  mağaranın sağ tarafında bir ok var okun olduğu yer mahzen girişini gösterir. Okun önünde bir yürek resmi var buradan anlarsın, buraya bir delikten girilir. Girerken yürek resminden tehlike olduğunu anlarsın, delikten geçerken ilk evvela sırt üstü olup bacaklarını sarkıtırsın,  buraya öyle girilir. Mahzene indikten sonra yol ikiye ayrılır sağa devam ettiğinde önüne bir tekne taş çıkar meblağ bu taşın etrafındadır meblağ toplamı  200 okka-dır.

Diğer tecrübe:  Delikli taşlar bazen define bazende mezar anlamı taşır, büyük kayaya yapılan delikler ile küçük taşlara yapılan delikler ile birbirine karıştırılmamalıdır, büyük kayaya yapılan delikler özellikle ermeni mezarlık alanlarında görülür, büyük delikten baktığınızda dikili taş vardır hemen önü mezardır. küçük ve özellikle işlenmiş kayalara yapılan delikler mezar değil çoğunlukla define işaretidir. bulunduğunuz bölgeden aşağı doğru inilmesi gereken mesafeden bahseder. deliğin hangi tarafından bakmanız gerektiğini bu şekilde anlayabiliriz.

Yine delikli taş: hakim tepede olur, delikli taş dik dörtgen ise mutlaka eşkıya işaretidir, deliğe baktığınızda aşağı taraftaki sergen kayalıklar önemli noktalardır, sergen kayalıklar yoksa yine bölgeye göre belirgin taşlar vardır orada 2. işaret aranmalıdır.

Başka bir görüş: delikli taş eşkıyalar tarafından kullanılmış işaretlerdir, bulduğunuz delikli taş eşkıya işaretiyse yakınlarda mutlaka civcivli tavuk vardır, bölge eşkıya bölgesidir.

delikli taş

cenaze töreni

Define İşaretleri ve Anlamları, Değirmen, Dibek, Delikli taş kategorisine gönderildi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Arşiv; Tüm Konular

Kategoriler