HOŞGELDİNİZ 09 Aralık 2016

Ermeni Evleri Giriş Kapısı

Ermeni evlerindeki define yerlerini tek tek yazdık,  hepsinden önemlisi mantıktır siz olsanız nereye gömerim mantığını kullanın ona göre araştırma yapın.

1.   yemek ve ekmek pişirme noktaları olan (ocak)lar .buralarda gömüler ateşin tam altına gelen noktaya yapılabildiği gibi,bacanın içinde bir bölüme veya dış temel dipleri kullanılabilmektedir.

2. merdiven atları.. buralarda tespit yapılırken eve giriş merdivenleri olabileceği gibi;iç mekandaki üst kat merdivenlerini de dikkatle gözlemlemek gerekir.merdivenlerin önemli olan noktası en alttaki veya alttan üçüncü basamağın iç dolgusu olabilir.özellikle taş veya moloz dolgulu merdivenler bu açıdan önemlidir.

3. kapı eşikleri.. evlere girişte çoğu insanın dikkatini çekmeyecek olan noktalardan birisi sürekli üzerine basılarak geçilen kapı eşikleridir.bu noktalar çoğu define avcılarının nasip elde ettikleri noktalardır.bunun için sokağa açılan kapının iç eşiğinin altını sağlıklı bir biçimde tespitten geçirmek gerekecektir.

4. avlu içinde uzun ömürlü ağaçlar.. bunlar genellikle armut ceviz alıç ve dut ağaçlarından oluşur.zaman zaman çam ahlat gibi ağaçların altı veya belli mesafede yakınları tercih etmekle beraber.değişik ağaçlar avlu içinde pek sık görülmemektedir.ismini verdiğimiz meyve ağaçları Anadolu nun sıkça rastlanan türleridir.bu tür ağaçlar gömü anlamında şüphe uyandırıyorsa bunların ev tarafından görülen yönleri içinde 3-5-7 gibi adımlarla çevresi cihazla taranmalıdır.ve tespitler buna göre yapılmalıdır.şayet aynı avlunun içinde iki veya 3 gibi fazla sayıda ağaç mevcutsa bu durumda ağaçlar arasında geometrik bir bağlantı kurulmalıdır.

5.  ermeni evlerinde saklama metotları içinde eski evlerin büyük odalarındaki tavanda kullanılan (baba ) diye adlandırılan hatıl ağaçları içinde saklama yöntemleri vardır. Paralar ve kıymetli eşyalarını bu ağaçların içine 2 parmak girecek şekilde delik açılarak deliğin içine parmakla bastırılarak sıkıştırılır. Ve delikler parayla doldurulur.

6. ermeni ve Rumlara ait eski evlerin kalın duvarlı olanları içinde pencerelerin iç/alt kısmının oyularak paraların buralara doldurulması metodu bayağı yaygın rastlanmaktadır.

7. ahır ve kilerler. Hayvan barınağı olarak kullanılan ahır, Mekanları içinde özellikle saman doldurulan herkesin her an göremeyeceği mekanlar olan samanlık altları çok önemlidir. Kilerlerde ise harman zamanı bitirilip ev sahibinin bütün kışlığı olarak çuvallar dolusu buğday veya un malzemesinin tam altına gelen noktalar dışarıdan bir insanın hemen müdahale edebileceği noktalar değildir. Bu tür yerler insanların gözünden uzak olan hedeflerdir.

8. evlerde bulunan kuzu neler kaç adet olduğu bunların tamamının bacaları olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bacası olmayan sahte kuzu ne yemek pişirme yerleri mevcuttur.

9. evlerin üst bacalarında araştırma yapmak orda değişik bir taş veya baca kapaklarının içini mutlaka kontrol etmek gerekir.

10. Giriş kapısının kam karşı tavanı,  burayada dikkat edin ya işaret görürsün yada horasan sıva her ikisinden biri varsa gömüyü buldunuz demektir.

Bunların dışında akla hayale gelmeyecek pek çok noktalardan gömü çıkma olası çoktur. Bunlardan kuyular, Hayvan su içme yalak altları, Dibek taşı altları, gömme banyolar ve buna benzer sayamadığımız birçok yerlerde dikkatli ve araştırma yapılmalıdır.

Eğer ahır kapısı girişinde yani duvara gömülü (loğ) varsa ( eskiden toprak evlerin üstünü su akmasın diye yuvarladıkları 30 -40 kğ civarında yuvarlak kaya ) ermeni evlerinin çoğunda olur loğ dediğim yerdeyse malı içerideki sağ taraftaki pencerenin altında duvarın içinde olur eğer loğ renkli değilde beyaz ise üstünde istavrozu varsa loğun içinde olur 2 evin taştan merdiveni varsa 1. basamakla 3 basamağın altına taşları sökülüp bakılır 3 evin ocaklığı varsa ( odunla yemek pişirdikleri yer ) tam altı kazılır ona keza ocaklığın tam üstü yani baca deliğine dikkatlice bakın eğer değişik bir taş varsa çekmece olma ihtimali yüksektir ve o taşın üstünde de genellikle yarım ay istavraoz ve murç deliği olur 4 evin tataklığı ( yani önceden yatakların konduğu taştan örme yer ) boşluk sesi aranmalıdır 5 eğer evin ocaklığa yakın civarında veya ahırında taşta çakılı halkalı demir zikke varsa malı sikkenin tam karşısındaki duvarda olur eğer sikke halka yoksa olduğu taş sökülür.
Ayrıca;
1. avluda veya bodrumda bulunan havuzun altında küçük mahzen olabilir?
2. kuyunun ağzından itibaren 1 mt. aşağısında veya kuyunun hemen yanında kör pencere olabilir?.
3. duvar bulunan taşlardan,çok geniş olanının içi boş olabilir?bu taşlar genelikle mutfak duvarında olur.
4. bodrum tavanındaki 2 ağacın arasında kaya parçası varsa? içi boştur
5. avluda tulumbanın atık su için yapılan kanalı,yer altındaki tünelin şeması olabilir?
6. bodruma inen merdivenin sahanlığının altında ve yan duvarlarında gizli pencere olabilir?
7. bodrumun avluya bakan küçük penceresinin içinde olabilir?
8. avluda bulunan incir ağacının dibinde olabilir?
9. bodrum kapısının eşiğinden 1 adım ilerisinde olabilir ?

ermeni evi içinde define

ermeni evi pencereleri

ermeni evindeki oymalar

errmeni evleri

Etiketler:

Yorumlar

 1. MendereS diyor ki:

  yorum engin tarafından: slm arkadaslar benim size soyle bi sorum olacak eski tarihe ayit kesme taslarla yapilmis bir firin var biz bu noktaya cubuklarla baktik firn olan yerin altinda 2 m genislikte 8m uzunlunda bir oda veriyor ayrica oda dedim yerin gunesin dogdugu tarafa dogru 2m uzunlunda ayrica bir tunel gidiyo tunelin bittigi yerin 1 adim onu altina yoneliyo arazinin alti tatli say yani sari kaya ne kadar derinde olabilir bi yardimci olurmusunuz rica etsem

 2. Hayati Gümüşsu diyor ki:

  Ayak izi parmak siz ortasında mucr deliği ne anlama geliyor

 3. Feyaz diyor ki:

  Mrh arkadaşlar ismim feyaz van da yaşıyorum oturtuğum ev eski ermenilere ait. Köy daha doğrusu ermenilere ait.ti bizim ahırda üç parca taş var beyaz taş. Yani bakıldında üç taş sanki tek parca sonradan parcalanmış ve bunların üzerinde semboler var interneten araştırdım ermeniler semboleri semboler cok birleştirsek bir sayfa yazılabilir.

 4. ali diyor ki:

  Slm oyma tandir ne anlama gelir tandir in usdunde kül var bilgilendirir seniz sevinirim

Yorum Yaz