Eski Köprüler

Eski Köprüler

Define Nerelerde olur ? Eski  Köprüler

Define olabilecek en önemli noktalardan bir tanesi’de eski köprülerdir. Eski köprülerde en sık define saklanan yer köprü kemerleri ve köprü ayaklarıdır. Kemerde bulunan define çok zaman insan boyundan yüksek bölgede saklı olur. ayaklarda bulunanlar ise omuz hizasında olma ihtimali oldukça yüksektir. bir köprünün kemerinde veya’da ayaklarında define saklı olup olmadığını anlamamız için köprü üzerindeki yapı taşlarını kontrol etmemiz gereklidir. köprünün geçiş güzergahı üzerindeki bu taşlarda işaret varsa bu bize köprüde bir define olduğunu müjdeler. bu istisna’da olsa bazen köprü değilde köprüye giriş ve çıkışa yakın yerlerde olabilir. köprünün bitiği andan itibaren en fazla 100 metrelik mesafede mutlaka kontrol edilmelidir.

Kemer ve ayaklara saklanan defineleri bulmak çokta zor olan bir iş değildir, köprüye ait her hangi bir yapı taşının hemen arkasına kolayca saklanabilir. bu taşlar diğer taşlara göre biraz farlı görünür, dikkatlice bakıldığında mutlaka anlarsınız. orjinal yapı ile araya kıstırılmış işlenmiş taşlar kendini belli eder. bu taşlar kolayca yerinden çıkarılarak alınabilir. tabi’ki bu yazdıklarım izin alınmış bir define arama işlemleri içindir.

Define olma ihtimali  yüksek olan eski köprü resimleri.

Köprü  üzerinde olma ihtimali  yüksek olan işaretler. 

Post Written by

5 Cevap

 1. cengiz diyor ki:

  selam ben eski bir köprü üzerinde kemeri altında oyma v o işareti var bu işaretlerin 5 metre ilerisinde bir v işareti dahavar bunlar körünün 2 ci kemerinde körünün toprak özerinde üç kemeri var 3 cü kemeri cok büyük ve altından büyük su akıyor lütfen bana yardımcı olurmusunuz

 2. selam arkadasım ekibimiz var öncelikle bu köprü nerde tarihini arastırmak lazım resim gönderebilirsen yardımcı olabilşiriz saygilar

 3. sahin diyor ki:

  eskilerin 3’e 5’e bakma deyimlerini burda kullanacagız 3e 5e bakacagız nasılmı?
  altdan 3.sıradan 5 saga veya sola, yada tam tersi altdan 5.sıradan 3 saga veya sola, inanın alısmıs yerlerde bu mantıgı kendiniz cözebilirsiniz.

 4. kamil diyor ki:

  3-5 e bundan sonra bakacagız… bakalım dogrumu

 5. ali diyor ki:

  selam ben eski bir köprü üzerinde kemeri altında ucken işareti buldum

Cevap Yaz