HOŞGELDİNİZ 03 Aralık 2016

Geyik ve Karaca Define İşareti

3 ayaklı geyik: 3 ayaklı  geyik bulunduğu tepenin doğusunda  geriye 12 adım doğu yönünde parası vardır.  üzerinde nişan olarak üç saç ayak ayağı taşlar dikilidir burası son noktadır .

Diğer görüş: Geyik ay tanrıçası artemisi sembol-ize eder;  ağaçlar ise tanrıçanın en bilindik sembolüdür; geyik, ağaç ve tanrıça para  bu üçü  arasındadır, yaşlı ağaçta çarmıhın çivisi varsa  burası mezardır mezar ise  bayan mezarı olup içi zihniyet eşyasıyla doludur.

Yatan geyik: yatan geyik bayan mezarına işarettir bir kelebek kadar narin bakire bayanın  tüm eşyalarıyla birlikte gömüldüğüne işarettir.

Diğer: Geyik ve karaca işaretleri genç asker mezarlarına tasvir edildiği sıkça görülmüştür, üst düzey olmayıp genç ve güçlü asker mezarlarına yapılan işaretler arasındadır, geyiğin boynuzları mezarın statüsünü belirler baktığı yer çok önemlidir. bazen yanında aslan ile çeşme başlarına tasvir edilir burada anlamamız gereken ölen askerin bu çeşmeden su içtiğidir.

Başka Bir Kaynak: Tarih öncesi ve tarih döneminde geyik hep insanoğlunun yaşamında önemli bir yer tutmuştur. Geyik boynuzlarıyla bilinir. Bu işaret bir mahzene, sığınağa göstergedir. Bazen labirent de ifade edebilir. Geyik resimleri bir mezar sitelinin üstünde de olabilir. Bazen de bereketi simgeler.
Eğer geyik resmi veya kazıntısı veya yontusu boynuzlu ise bir Ermeni veya eşkıya gömüsü-nü anlatıyor olabilir. Baktığı yön ve ayaklarının şekli çok önemli olup, elektronik bir dedektöre ihtiyaç duyabilirsiniz.

Başka bir görüş daha: Dindarlığı sembol-ize eder. Önderliği, zaferi, eğlenceyi ve erkekliği betimler. Geyik resimleri vaya yapıları kadın mezarına da işarettir. Define anlamında ise yeraltı mağarasını veya labirentini işaret ettiği söylenir. Direk parayı göstermeyebilir. Ama kadın mezarı olma ihtimalinden dolayı lahit mezarı işaret edebilir. Mezarın içine veya yanına bırakılmış armağanları olabilir.

Yorumlar

  1. Hüseyin diyor ki:

    yaklaşık 50 santim genişliğinde bir taş üstünde geyik işareti var geyik arka ayakları üzerinde duruyor ama arkasına bakıyor bu işaret neyi ifade ediyor ne yapmak lazım geyigin arkasına bakması ne anlatıyor saygılar

  2. erhan diyor ki:

    Geyik kovaliyan atli okcu işareti buldum ne anlama geldiğini suyleyebilirmisiniz okun ucu geyigin boynuzyna bakıyor geyikte yukariya bakıyor yani tepeye

Yorum Yaz