Hac Define İşareti

Definecilikte haç işareti sembolü işaretinin anlamları haç sembolünün şekline göre değişmektedir. Definecilikte birden fazla haç işareti kullanılmaktadır. Bunların bir kısmı define ile alakalı bir kısmıda mezar ile alakalıdır, bazı haçların ise  dini sembol olarak kullanılmıştır.  Şimdi bunlara bir göz atalım:

Kayaya oyulan basit haç kabartmasının daha çok yön gösterme ve defineye giden yolu tarif etme işlevleri vardır. Oldukça yaygın kullanılır. Karşıdan karşıya geç manasına gelmektedir


Eski Yunan definelerinde sıkça görülen kare biçimli ve uçları hafif kalınlaşan haç türüdür. Bu haçlardaki kollardan birisi muhtemelen diğer 3 ünden bir yönüyle farklıdır. Farklı olan kol istikametinde define olma ihtimali çok yüksektir. Kolun uzunluğu veya ucundaki bir define işareti sizler için önemli bir sembol olabilir. İyi araştırmalısınız.


Merdiven haçı denilen bu haçta genelde haçın sembolünün olduğu duvara sırt vererek gördüğümüz manzaradan anlam çıkarmaya çalışırız. Genelde değişik bir yapı, bir taş, bir işaret veya sembolü işaret eder. Definenin istikametini de bildirir. 3, 7, 10 adım gibi adımları deneyerek araştırma yapmalıyız.


4 kollu haçta genelde hazinenin veya definenin olduğu bölgede 4 ayrı işaret bulunur. Bu işaretleri bulduktan sonra haçtaki ile orantılı mesafede çember içerisinde kalan kısımda define yatmaktadır.


Bir tepe, yokuş veya tümülüs, kubbe işaretidir. Define aramak için tırmanmak gerektiğini söylemektedir.


Katolik Hristiyanlıkta papalık sembolü dür. Dini anlamda en üst otoriteye çağrışım yapar. Genelde yüksek bir tepenin zirvesi veya yüksek bir yapı, define ile ilişkilidir. Çevrede kilise olduğu ve kilise harabesinde define bulunduğu anlamı da taşıyabilir.


Bu işaret ilk Hristiyanlarda günah çıkarma odalarında kullanılmıştır. İçeride muhtemelen duvar arkasında gizli bir bölme olduğunu ve definenin orada olduğunu ifade eder. Aynı papazın günah çıkarmasında bizi gördüğü gibi define de bizi görmektedir. Ama biz onu göremiyoruz manasına gelmektedir. Çok değerli bir işarettir.


Bu haç sembolü de işaret farklılığı aranması gereken haçlardandır. Şayet hiç bir fark yoksa en uzun okun gösterdiği yönü kazılır. Define ile ilgili bir çağrışım vardır.


Bu tür eski Yunan haç işaretlerinde genelde bulunduğu kayanın hemen arkasında define haritası veya defineye giden yol ile ilgili kritik bir sembol bulunur.


Yine zirve ve tepede define bulunduğuna işaret eden bir haç sembolüdür.

başka bir  kaynak.

Buda 4 mezarı temsil eden haç işareti, bu işaret tepe bir yerdedir bulunduğu çevre araştırılmalıdır, 4 mezarı dürdü-de aynı yerde olup araları en fazla 1-2 metredir biz bunlara  statü yüksek mezarlar derin genelde dolu çıkar.
Definecilikte Hac işareti
Kısa bir süre önce yine benim eklediğim ve anlamını bulamamıştım. Bu işaret genç Bizans dönemine ait ve mezarlık anlamına geliyor muş. Her bir topuzun ucundaki halka bir mezarı simgeliyormuş. Burada yaptığım araştırmada işaretin her yönünde yan yayana gömülmüş 2 şer adet mezar çıkardık ortaya. İşaretin 1 km uzağında aynı işaretten 2 tane daha rastladım.
Ama daha oraları kazma imkanım olmadı. Kazdığım mezarlardan her hangi kayda değer bir şey çıkmadı. Sadece 7 ADET sikke bulduk onlarında kondisyonları çok kötüydü. Bu işarete denk gelirseniz çok uzağa gitmeyin hemen çevresinde üçer adım sayarak kazmaya başlayın. Mezarların ortalama derinliği 2,5 ve 3 metre.———————————————————————
Haçın sol üst tarafında oyma var oyma ile haçın merkezinin arası ölçülür.her bir cm bir adım sayılarak yuvarlak oyma istikametine gidilir.toprak altında tek mezar mevcuttur.———————————
resimdeki haçın üstteki kolu dikkat ederseniz kıvrılmış mezar bu kıvrımın gösterdiği istikamette tepelik bir yerde yığma taşların altında.——————————————————————————–——————————————————————————–
AİLE PUTUTopluca yapılan yemin işaretidir İstavroz da denilir, işaretin tüm kolları eşitse Gömü bulunduğu kayanın altındadır, eşit değilse farklı olan kolun baktığı yönde araştırma yapmalı. Asil aile mezarı da çıkabilmektedir. Çevresinde doğal yapıya aykırı unsurlar aranmalıdır.

Örnek :
İstavrozun altındaki bağlı yuvarlak onun mezar amaçlı değil saklı olan amaçlı olduğunu uçlarının ikisinin kapalı birinin açık olması gidilmesi gereken yönü, noktalar ise 4 parça halinde gömüldüğünü gösterir. 10 metreden uzakta değil, 2 metreden derin değildir. Cihazla kolayca tespit edilip hepsi çıkarılabilir.

——————————————————————————–

haçlar genellikle mezarlar için kullanılmış olup uzun kolu veya yanında bulunan bir işaret ufak oyuk gibi veya daha ufak bir haç gibi yön belirtmektedir.
üzerinde hilal gibi yarım yuvarlak olanlar büyük ihtimalle oda içerisinde anlamına gelebilir. yuvarlak içerisindeki haç ise en fazla beş adım etrafında aranmalıdır .
burada aranacak şey çökme hafif yığma olmalıdır.

Diğer define haçları.

Define İşaretleri ve Anlamları, Haç İşaretleri Anlamı kategorisine gönderildi Etiketler:
6 comments on “Hac Define İşareti
 1. ahmet diyor ki:

  arkadaslar bir resim göndersem yorumlarmısınız

 2. musa diyor ki:

  Eski yunan haclari ne anlama geliyur

  • MendereS diyor ki:

   haçın tasarımına göre anlam değişir, genelde kilise ve mezar başlarına yapılır koruyucu kalkan görevi yapar olduğu yer çok değerlidir.

 3. Osman diyor ki:

  Hocam sizlere bir kaç sorum olacak 1 şabkalı taş gördüm hakim bir tepede yer alıyor alttarafında yukarda akmakta olan bır su var ve o suyun istikametinde büyük bir şelale var şelalenin yukarısında kapalı magara war açimi magarayı

 4. Osman diyor ki:

  Ewet saygı deger hocam bir tarla var tarlanın içinde 6 buyuk koca ar.ut ağacı var tarlanın yukarı kosesinde yere gomulu 30 40 santimlik taş var tasın ortası delik delikte baktıgım zaman tarlanın ortasında mezar gibi ve tas yığı nı var ne yapim saygılar

 5. Osman diyor ki:

  Saygı deger hocam kırsal kesimde yasadıgım icin sizlere ulašmak cok zor bu bnim numaram eyer arzu ederseniz konuşmak istiyorum sizinle 05367093(lutfn ama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kategoriler