HOŞGELDİNİZ 07 Aralık 2016

Kanal Define İşareti

En çok karşımıza çıkan define işaretlerinden bir tanesi de kanallardır, birden çok anlam taşıyan kanalların yanında başka işaret olma olasılığı yüksektir. yanındaki işarete bakarak kanalın neye hizmet ettiğini kolaylıkla anlayabiliriz.

KANALLARDA OLASI İHTİMALLER

1- Çevresinde su kaynağı olup olmadığına dikkat edilir.

2- Gömüyü ihtimali yüksektir. Bu tür işaretlerin gömüsü kapalı bir mağara içinde yer alır. Bu kanalın içine su konulduğundan suyun döküldüğü alan içinde araştırma yapılmalıdır. gömü mağara içinde olup olmadığını anlamak için çevrede mağara işareti aranabilir.

3- Kanal boyu ölçülüp her cm si ortalama 70 cm olarak hesaplanıp kanal boyuna gidilebilir, 70 cm arşındır bu bazen kulaçta olabilir eğer kulaç ise ortalama 45 cm olarak hesaplanır, dirsek ise 33 cm dir bu ölçülerin hepsi kanal boyu ölçülerek çarpılıp çıkan metre ölçülerek kanal boyuna gidilebilir.

4-Bu tür kanallar genelde gömü kaya mezar girişi gibi yerleri gösterir. Mezarsa paralel önü, gömü ise uç yanlarını gösterir.

5-Bazı mezarlara su girmemesi için kanal yapılabilir, biriken suların tahliye edilmesi için kullanılmıştır. yada taş kesim ocaklarına işaret eder.

6- Birbirine girmiş karışık kanallar     tılsıma  işarettir  bu  bölgenin  tılsımlı olduğunun  habercisidir, çözümü oldukça zordur.

7- Kanal olması gerekenden çok büyük ise  birde bunun üst tarafında  daire şeklinde halka varsa bu yağ sıkma  yeridir define ile alakası yoktur.

8- Eğer oyma işaretinin yanında kanal varsa bu mezara yön verir,  kanal istikametine doğru gidin mezarı bulursunuz bu bazen kayanın bittiği yer bazende belli mesafe ileride olur.

9- Kanalın akıntı tarafına bakılır  karşıda olgun duran başka kaya varsa orada 2. işareti arayın bulduğunuz zaman bu işaret size 3. işaretin yerini verecektir 3. işareti bulduğunuzda oda gömünün yerini verir  bu sistem bazen 1 km lik bir alana bile yayılabilir.

10- Kare oymaya bağlı kanal varsa bu  giriş kapısını gösterir, kanal boyunu ölç 1 cm si 70 cm hesapla  kanala doğru git  burası mahzen  giriştir.

kare oyma kanalallan-tofts-2gimg_2966

Yorumlar

 1. erkan diyor ki:

  Muhteşem bir site işte gerçek hazine: Bilgi ! Tesekkurler emeği geçenlere.

 2. Ahmet diyor ki:

  Yere sabıt bı yatay kayanın uzerınde bastan sona kanal oyma var ne anlama gelır 30 m karsısında cok eskı bır agac var agactan bı 50 m asagıda bayagı buyuk bır kaya daha var ama baska ısaretler gormedım agacın alda bosluk verdı dedektor acaba ne anlama gelıyo

 3. halil mercan tonuk diyor ki:

  düz bir ovaya hakim tepede ana kayanın köşe yaptığı uçta güney kısmında silahı çapraz tutuşta asker tam ayak kısmından başlayan mermer oluk 5 mt uzunluğunda oluğu tutan 2 adet horasanla örülmüş direk oluğun bitiminde silahın ve askerin baktığı kısımda doğuya doğru tek küfeli kapartma terazi ne anlamı var ve ne işlem yapmalıyım şimdiden teşekkürler

 4. Veli diyor ki:

  Kalp seklinde bi tasin uzerinde kanal isareti var ve tasin karsisinda bi dere var bu ne anlama gekmektedir

 5. Hasom mustafa diyor ki:

  Selam
  Le şeklinde kanal işareti var 1 geniş 1 dar yan tarafında yerden yüksekte oturak yeri var kanal arka yüzünde artı işareti var bu işaretler hakkında bilgi istiyorum resim isterseniz yollarım

 6. hasan diyor ki:

  Slm arkadaşlar bu kazı yaptım yerin altinda soba borusu genişliğinde kanallar buldum bu ne anlama geliyo kazi yamacta ve eski yapinin oldugu hatta o bolgede kilisenin oldugu soyleniyor yardim istiyorum

 7. sinan diyor ki:

  slm arkadaşlar ben gecenlerde bi taş gördüm uzerinde uç tane oluk var tasın buyuklugu yarım metreye bir metre be oluklar derinleştikce işaret parmagı sıgacak sekilde sizce bu ne olabilir bilgierinizi paylasırsanız sevinirim

 8. Öztürk diyor ki:

  Çapraz derin bir yarık var kayanın içine doğru onune alinca yarigin aşağı taraf güneye yukarı tarafı kuzeye bakıyor bu işaret yaklaşık 1 metre falan ve yükseklik 3 5 metr

 9. Arslan diyor ki:

  Selam ben de üçgen var ortasında hac var ve üc köşesinden. Murc oyugu var bu işaret mara
  girişinde

 10. Alper diyor ki:

  yatay iki tane çizgi var ve her çizginin başında küçük oyma daireler var ne işaretidir bu…

Yorum Yaz