Kare Oyma, Dikdörtgen Oyma Ve Çözüm Yolları

Kare oymaların   ne anlama  geldiğini      sitemizdeki  Kare   ve dik dörtgen oymaların çözüm  yolları  adı altındaki konumuzda     anlatmaya  çalıştık,  bunun  dışında  kare oymalarda dikkat etmemiz  gereken     yeni  ip uçları   elde  ettik.  kare  oymalar    aslında  kare  değil    yuvarlak oymanın   gelişmesinden    sonra ortaya  çıkmış  işarettir.   yuvarlak oymalar    İşaretlerin  gelişmesi ile    köşeler  verilerek     kare şekli  verilmiştir..        bu  dik dörtgen ve   üçgen içinde  geçerlidir.     ölen kişide liderlik  vasfı  varsa  bu kişilerin oymaları    düz  yuvarlak değil      köşeler  verilmiş  yuvarlaklar  şeklinde  yapılmaktadır.  bu   köşeli  yuvarlak dediğimiz ise   kare,   üçgen  ve dik dörtgen  oymalardır,    burada  anlamamız gereken üçgen, dik dörtgen   ve  kare  oymaların  mezarları  diğer  mezarlara  oranla  daha değerlidir.    liderlik  vasfı olan   kimselere  adledilen  işaretlerdir.    mezarları  her   daim  oda  şeklinde olur,    bunlar zemin  altı oda  mezar   bazende     mağara   türü   girişi olan  oda   şeklinde  olur.    kaya  mezarlarda    bir diğer  oda  mezar  çeşitlerindendir,  kaya mezarlar  içinde    mevcut işaretler kullanılmıştır. 

Kare ve Dikdörtgen Oyma İşaretlerinin çözüm Yolları.

Kare ve dikdörtgen oyma işaretleri kesinlikle mezar işaretidir, bu işaret kaya mezar, oda mezar, kilise ve en önemlisi bayan mezarı olma ihtimali yüksektir. Oyma ölçüleri bize ne tür bir mezar olduğu hakkında bilgi verir.

4.5 derinliğindeki bir kare oyma kilise mezarlığı olduğunu anlatır, bu ölçülerdeki kare oyma mezar derinliği ile doğrudan ilişkilidir. 4.5 x 7 = mezar derinliğini verir, bu tür kiliselere ait kare oymalarda oymaya bağlı kanal olma ihtimali oldukça yüksektir, burada kanal boyu ölçülür çıkan c.m. x 7 = kanal istikametinde mezarı kolaylıkla bulabiliriz.
Daha küçük boyutlardaki kare oymalar statü yüksek erkek mezarı olduğunu anlatır. bu mezarlar kaya yada oda şeklinde olur, mezar işaretten en fazla 7 – 9 metre uzaklıktadır. kaya mezar olmaya müsayit yerler yoksa hemen işarete yakın toprak zemine yönelmemiz gerekir, toprak zeminde sonuç alamassak çevrede bölgeye göre hafif tepeler varmı onlara dikkat ederiz. bu tür mezarlar boşluk testi ile kolayca bulunabilir.

Yanında yuvarlak oymalar olan kare oymalar yine bölgede mezarlar olduğunu anlatır, burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus kaya bitimine en yakın yuvarlak oymadır, bize yön veren işaret budur, kare oymanın kaya bitimindeki yuvarlak oyma istikametine doğru araştırma yapmamız gereklidir.

Orta ve küçük boyutlardaki dikdörtgen oymaların bayan mezarı olma ihtimali oldukça yüksektir, bir kaç tane orta boy dikdörtgen oyma varsa bölge romalılara ait bayan mezarlık alanıdır. bu işaretlerin doğu tarafında erkek mezarları olur. tek dikdörgen oyma varsa işaretin yakın yerlerinde oda mezar mevcuttur. yine boşluk testi ile kolayca bulunabilen mezar çeşididir. İçersinde yuvarlak oyma olan Dikdörtgen oymalar direk oda mezar işaretidir, bize içeriden birbirlerine geçiş olduğunu anlatır, bu işaret açılan 1. mezar odasındaki yapı taşlarında olma ihtimali oldukça yüksektir, bize burada 2. ve 3. odalar olduğunu anlatır. .. saygılar. MendereS.

KARE OYMA

20130423_175718

Bu yazı Define İşaretleri ve Anlamları, Oyma İşaretleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir