Kare Oyma, Dikdörtgen Oyma Ve Çözüm Yolları

Kare Oyma, Dikdörtgen Oyma Ve Çözüm Yolları

Kare ve Dikörtgen Oyma İşaretlerinin çözüm Yolları.

Kare ve dikdörtgen oyma işaretleri kesinlikle mezar işaretidir, bu işaret kaya mezar, oda mezar, kilise ve en önemlisi bayan mezarı olma ihtimali yüksektir. Oyma ölçüleri bize ne tür bir mezar olduğu hakkında bilgi verir.

4.5 derinliğindeki bir kare oyma kilise mezarlığı olduğunu anlatır, bu ölçülerdeki kare oyma mezar derinliği ile doğrudan ilişkilidir. 4.5 x 7 = mezar derinliğini verir, bu tür kiliselere ait kare oymalarda oymaya bağlı kanal olma ihtimali oldukça yüksektir, burada kanal boyu ölçülür çıkan c.m. x 7 = kanal istikametinde mezarı kolaylıkla bulabiliriz.
Daha küçük boyutlardaki kare oymalar statü yüksek erkek mezarı olduğunu anlatır. bu mezarlar kaya yada oda şeklinde olur, mezar işaretten en fazla 7 – 9 metre uzaklıktadır. kaya mezar olmaya müsayit yerler yoksa hemen işarete yakın toprak zemine yönelmemiz gerekir, toprak zeminde sonuç alamassak çevrede bölgeye göre hafif tepeler varmı onlara dikkat ederiz. bu tür mezarlar boşluk testi ile kolayca bulunabilir.

Yanında yuvarlak oymalar olan kare oymalar yine bölgede mezarlar olduğunu anlatır, burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus kaya bitimine en yakın yuvarlak oymadır, bize yön veren işaret budur, kare oymanın kaya bitimindeki yuvarlak oyma istikametine doğru araştırma yapmamız gereklidir.

Orta ve küçük boyutlardaki dikdörtgen oymaların bayan mezarı olma ihtimali oldukça yüksektir, bir kaç tane orta boy dikdörtgen oyma varsa bölge romalılara ait bayan mezarlık alanıdır. bu işaretlerin doğu tarafında erkek mezarları olur. tek dikdörgen oyma varsa işaretin yakın yerlerinde oda mezar mevcuttur. yine boşluk testi ile kolayca bulunabilen mezar çeşididir. İçersinde yuvarlak oyma olan Dikdörtgen oymalar direk oda mezar işaretidir, bize içeriden birbirlerine geçiş olduğunu anlatır, bu işaret açılan 1. mezar odasındaki yapı taşlarında olma ihtimali oldukça yüksektir, bize burada 2. ve 3. odalar olduğunu anlatır. .. saygılar. MendereS.

KARE OYMA

Post Written by

13 Cevap

 1. mugat diyor ki:

  selam yer üzerinde işaretler var ilk başta kare işareti yanında egik dikdörkgen işareti yanında tam dikdörkgen işareti ve yanında ise küçük dik dörkgen işareti var anlamları nedir

 2. nazar diyor ki:

  Değerli arkadaşlar merhabalar iyi günler dilerim.Hakim bir noktada yerli ve büyük kaya var batısında dere kenarında toprak zemin üzerinde yaslan bir büyük kaya var,sandık şeklinde iki adet kesilmiş yapı ve kayaya paralel muazzam bir kare oyma var bu ama bitişiğinde muhtazam bir kanal var batıya gider.Burada çalışma yaptıracağım sizlerin bir sözü bir fikri veya bir yorumunuz varmıdır.Şimdiden çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.

 3. nazar diyor ki:

  Değerli arkadaşlar birde hakim noktada büyük yerli kaya var 5 basamaklı merdiveni var çıkmak için ve kaya üzeri engebeli 20m.karevar.Yükseklik 17_25 m.arası.Kaya üzerinde çay bardağı yarısına yakın oyuk var üç adet kibrit kutusu ateş liyen yüzü sığacak şekilde yarısına kadar dikdördgen oyuklarda mevcut acaba bir çalışma yacak olursak öneriniz ve yorumlarınız nasıl olur yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunar iyi günlr dilerim.

 4. nazar diyor ki:

  Birde arkadaşlar kare ve diktörtgen oyma anlamında çözümü.Kare oymaya bağlı kanal var kanalın boyu 2.m.70.snm x 7snm ilemi hesaplıyacağız yoksa 2.70snm x 7 m. ilemi hesaplıyacağız bir yorum yapılırsa sevinirim iyigünler dilerim.

 5. MendereS diyor ki:

  soru sormak isteyen arkadaşlar sorularınızı forum sayfamızdan sormalısınız.
  forum sayfamız. http://www.definesohbeti.com

 6. yakışıklı diyor ki:

  kare oyma ve yanında ok işareti hemen yanında kanal akıyor bunun anlamını açıklayabilirmisiniz.

 7. melih diyor ki:

  arkadaşlar bırakın bu oyukmuş çubukmuş bu işleri. yemin ederim ne kıcınızda don nede ayagınızda ayakkabı kalır. hic kimse o işaretlerle bişey bulamadı bulamazda. eğerki bir kişi ben buldum desin ben donsuz gezcem istiklal caddesinde. yol yakınken vazgecin, alın elinize bi dedektör tek tek yapın en azından 3 5 kruş para görür cebiniz. ama dediğim gibi vazgecmezde ben bulcam derseniz işte ozaman 2 sene sonra geriye bi bakarsınız size kar yağmıştır….

 8. ibrahim diyor ki:

  kare oymanın içinde doğu tafını doğru yönelten bir üçgen işareti var anlamı nedir acaba?

 9. derbederr diyor ki:

  slm yerden 20 metre yukseklikte bir oda kaya doguya bakiyor odaya girerken sag tarafta kare oyma var ve 2 tane basamak var odaya girmek icin odanin icinde dort tane mum koyma yeri gibi oyma var bu neye isarettir? ilginiz ve yorumlariniz icin sagolun yoldaslar

 10. sadrazam diyor ki:

  slm arkadaşlar. 5 cm derinlik. hemen hemen 10 x 10 çapında bir kare oyma var. taşta kare yapılacak yer boylu boyunca 1 cm derinliğinde enine e boyuna traş yapılmış. ve kare nin sağ tarafında bitişik ve alt kısmına doğru 2 cm derinliğinde yarım kare var. kare oymanın 20 cm sol ve 10 cm çapraz altında metal 1 lira denk gelecek kadar yuvarlak oyuk var.derinlik ve çap olarak. bu işaretin yaklaşık 10 m sol ve yine 10 alt kısmında eskiye dayanaklı 2 m yükseklik gelecek şakilde mandal var. hemen üst kıssmında ana kaya var ve kayaya toprak yama yapılmış. üzerinde de 35 cm kalınlık 45 cm en uzunluklar belli değil hafif çapraz dik şekilde yaklaşık 3 m uzunluğunda olacak şekilde taşlar sıra sıra yere zipleme yapılmış. ziplemenin her iki uç kısımlarında 3 er tane aynı ebatta taşlar da enine zipli. bu konu hakkında bilgisi olan varsa şimdiden çok teşekkürler ederim iyi akşamlar

 11. Cengaver diyor ki:

  Bi rivayete göre gittik makine bazen gösteriyor bazen göstermiyor aynı şekilde çubuklar da 3metre girdikten sonra bi anda arkamızda tilki belirdi yanımıza kadar geldi okşanacak derece ye etrafimızda dolaştı girdiğimiz derinliğe baktı durdu biz bıraktık o çevreden ayrılana kadar arkamızdan geldi sizce ne olabilir

Cevap Yaz