Kare Oyma, Dikdörtgen Oyma Ve Çözüm Yolları

Kare Oyma, Dikdörtgen Oyma Ve Çözüm Yolları

Kare ve Dikörtgen Oyma İşaretlerinin çözüm Yolları.

Kare ve dikdörtgen oyma işaretleri kesinlikle mezar işaretidir, bu işaret kaya mezar, oda mezar, kilise ve en önemlisi bayan mezarı olma ihtimali yüksektir. Oyma ölçüleri bize ne tür bir mezar olduğu hakkında bilgi verir.

4.5 derinliğindeki bir kare oyma kilise mezarlığı olduğunu anlatır, bu ölçülerdeki kare oyma mezar derinliği ile doğrudan ilişkilidir. 4.5 x 7 = mezar derinliğini verir, bu tür kiliselere ait kare oymalarda oymaya bağlı kanal olma ihtimali oldukça yüksektir, burada kanal boyu ölçülür çıkan c.m. x 7 = kanal istikametinde mezarı kolaylıkla bulabiliriz.
Daha küçük boyutlardaki kare oymalar statü yüksek erkek mezarı olduğunu anlatır. bu mezarlar kaya yada oda şeklinde olur, mezar işaretten en fazla 7 – 9 metre uzaklıktadır. kaya mezar olmaya müsayit yerler yoksa hemen işarete yakın toprak zemine yönelmemiz gerekir, toprak zeminde sonuç alamassak çevrede bölgeye göre hafif tepeler varmı onlara dikkat ederiz. bu tür mezarlar boşluk testi ile kolayca bulunabilir.

Yanında yuvarlak oymalar olan kare oymalar yine bölgede mezarlar olduğunu anlatır, burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus kaya bitimine en yakın yuvarlak oymadır, bize yön veren işaret budur, kare oymanın kaya bitimindeki yuvarlak oyma istikametine doğru araştırma yapmamız gereklidir.

Orta ve küçük boyutlardaki dikdörtgen oymaların bayan mezarı olma ihtimali oldukça yüksektir, bir kaç tane orta boy dikdörtgen oyma varsa bölge romalılara ait bayan mezarlık alanıdır. bu işaretlerin doğu tarafında erkek mezarları olur. tek dikdörgen oyma varsa işaretin yakın yerlerinde oda mezar mevcuttur. yine boşluk testi ile kolayca bulunabilen mezar çeşididir. İçersinde yuvarlak oyma olan Dikdörtgen oymalar direk oda mezar işaretidir, bize içeriden birbirlerine geçiş olduğunu anlatır, bu işaret açılan 1. mezar odasındaki yapı taşlarında olma ihtimali oldukça yüksektir, bize burada 2. ve 3. odalar olduğunu anlatır. .. saygılar. MendereS.

KARE OYMA

Konuyu Yazan

Cevap Yok

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.