HOŞGELDİNİZ 05 Aralık 2016

Kare oyma, Dikdörtgen oyma ve Üçgen

Konu başlığında belirtiğimiz işaretlere biz anlamdaş işaretler deriz, Bu oymalar oda  işaretidir, yuvarlak kadar olmasa’da sıkça rastlarız; genelde oda içinde mezar anlamına gelir, ölçülerine göre mezarın yapısı azda olsa kendini ele verir, derinliği ortalama 3. cm olan karenin mezarı 2 metre civarlarındadır, oyma derinlik kaç cm ise 7 ile çarparak mezar derinliğini anlamış oluruz. bu ölçülerle odanın taban seviyesine gelir şekilde olur, içerideki odanın’da boşluk seviyesini hesap ederseniz bu mezar 1,5 metrede bulunabilir. dediğimiz gibi derinlik ölçüleri odanın tabanına denk gelir şekilde hesaplanmıştır odanın tavan tavan arası hesaplanıp çıkan rakamdan düşürülmelidir.

Kare oymalarda aslında birer yuvarlaktır, işaretlerin gelişmesiyle ortaya çıkmış sunu çanağı türü, antik çağda ölen her kişiye yuvarlak oyma yapılırdı, zamanla statü farkı baş gösterince oymaların’da farklı olması gerektiği düşünüldü, liderlik vasfına sahip kişilerin oymaları yuvarlak değilde köşeler verilerek kare, dikdörtgen ve üçgen şeklinde tasarlanmaya başlandı, mezarları’da direk toprağa değil zemin altına odalar yapılarak ölen kimsenin diğerler insanlardan farlı olduğu belirlendi.

Mezar kare oymanın neresinde olur; orta büyüklükteki kare ve dikdörtgen oymaların mezarları işaretin yapıldığı kayadan en fazla 7 – 15 metre uzak olmaktadır, işaretin yapıldığı kaya incelenmeli ilk etapta gözle az görülür ince kanal aranmalıdır, bu kanal bize yön verir, kanal yoksa kaya yüzeyi ne durumda yontma var’mı bakmamız gerekir, eğer yontma varsa bu düz gibi görünür ama düz değildir farkın nerede olduğunu kayayı okşayarak anlayabiliriz. neredeyse bütün kiliselerde dikdörtgen oyma bulabiliriz bu oymalar papaz mahseni, kilise eşyalarının koyulduğu odanın olduğunu anlatmaktadır. kare yanında yuvarlak varsa bu bize birden çok oda olduğunu anlatır, yine kare içinde yuvarlak varsa bu odaların içeriden geçiş şeklinde tasarlandığını anlatır, kare sayısı kaç adet ise o kadar sayı mezar vermektedir, kare olan kayanın ön tarafında düz toprak zemin varsa boşluk testi yapılmalıdır, kare yanında kaya mezar yapılmaya müsait kayalar varsa onlara’da boşluk tespiti yapılmalıdır, kareler ayrıca kaya mezarı’da vermektedir, kaya oyularak oda yapıldığına göre buna’da kare yada dikdörtgen işareti yapılabilir, bunun örnekleri mevcuttur. sergen kayalık dediğimiz dik ana kayalara yapılan kare oymaların mezarları, zemine yatay olanlardan farklı olup uzak mesafeler verebilmektedir. direk karşı dağı veren kare oymaların olduğunu’da gördük. dikdörtgen oymaların orta küçük boyutta olanları bayan mezarına işarettir, bu genelde yatay kayalara resmedilir yanında ince kanal bulmak mümkündür mezar bulunduğu tepede olur dere doğu taraftadır. bu tip bayan mezarlarının olduğu yerde derenin karşısında erkek mezarları mevcuttur bunlar roma mezarlarıdır.

Üçgen işareti diğerlerine nazaran biraz daha kıymetlidir, odası daha göz alıcı olur, karelerden farkı zemin altı değil ayakta girilebilen mağara türü oda şeklinde görülür. kesin girişi vardır, girişsiz olmaz. üçgenlerin uzun tarafına bakın, ayrıca üçgenin uzun tarafı yukarı yada aşağı şeklinde değişiklik göstermiş ise bu bayan yada erkek olduğunu anlatır, buda aklınızda olsun, özellikle şelale yakınlarında dik kayada olan üçgenlerde görülür, buda şelale içinde giriş olduğunu anlatır aşağı sarkarsın şelale suyunun düştüğü yere iner oralarda giriş ararsın bu bazen şelale suyunun arka tarafında bile olur. Normal arazide denk geldiğiniz üçgenlerin yanındaki kanallara bakın, uzun tarafına bakın, yakında yığma var’mı bakın, ayrıca üçgen çatal ağzı’da verir, dere çatalı yol çatalı buralara gidin, tabi en çok bulunduğu yerlere yakındır bazen uzağı verir. üçgen yunan alfabesinin 4. harfidir adı delta’dır ona göre’de ip ucu arayın… Unutmayın 1 üçgen kare  ve dikdörtgenden daha değerlidir,  üçgenden daha değerli olan  tek  kare  papaz mahseni için  yapılan karedir  bunlarında ölçüleri büyük olur  yakınlarda kilise olur  bunun  dışında üçgen her zaman değerlidir.  Bu tip anlamdaş işaretlerin odalarını  bulmak   çok kolaydır,  işaretleri çözemez iseniz bile boşluk tespiti ile kolayca bulunabilir,   boşluk nasıl bulunur  bunu  daha önceki makalelerimiz’de   ayrıntılı şekillerde yazdık.

Bakın bir karenin, üçgenin mezarları ne tarafta olur bunu resim örnekleriyle vereceğim anlatımdan anlamadıklarımızı görerek anlayın diye çizimli resimler atacağım.

kare oyma

üçgen oyma

Bu makalemizde   anlamdaş işaretler dediğimiz 3  işaretin  anlamlarını  ve  aralarındaki küçük  farkları    anlatmaya  çalıştık, daha  ayrıntılı  bilgilere  ulaşmak için forum  sayfamızı  ziyaret edebilirsiniz.  saygı ve sevgiler dilerim. MendereS.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.