HOŞGELDİNİZ 05 Aralık 2016

Kaya Kesme İşareti

Defineci arkadaşları en çok yanıltan işaretlerden biri budur, ilk baktığınızda sıra sıra kareler  sizi iştaha getirir   kim bilir ne kadar hazinesi vardır diye  düşündüğünüz işaretler  maalesef kaya kesmek için yapılan  oyuklardır.

Antik kent yapı taşlarına bakın, hepsi  birbirinden güzel tam bir sanat eseri olarak  karşımıza çıkar işte bu taşlar bir zaman dağda kendi halinde duran kayalardı,  Kaya kesiciler tarafından kesilip daha sonra yontma bölümüne aktarılarak kaya tam anlamıyla  yapı taşı haline getirilmektedir.  bu işlem için  günümüz aletlerinden keski, çekiç ve balyoz türü malzemeler kullanılırdı. önce  keski ve çegiçle resimde gördüğünüz sıralı  dikdörtgenler oluşturulup daha sonra  ortadaki dikdörgene keski yerleştirilip  güçlü bir balyozla darbesi ile kaya ikiye ayrılırdı.  bu işlem sanıldığı kadar zor olmayıp en sağlam kayalar bile basit bir şekilde  ortadan ikiye ayrılıp kullanışlı bir hale getirilebiliyor.

Aşağıdaki resimler define işareti değil kaya kesmek için yapılan sıralı dikdörtgenlerdir.

kaya kesme işaretikaya kesmek için yapılan işaretkare oyma kaya kesme

Etiketler:

Yorumlar

  1. Ali diyor ki:

    Merhaba Kaya’da sıra sıra dikdörtgen oymalar var ne anlama geldiğini bilmiyorum ?

  2. Christoph Colomb diyor ki:

    Merabalar benim gordugum bir oyuk var ve yaklaşık 20 25 cm derinliğinde ve ustune yakın belirgin bi çizgi var birde aşağı kısmından yarılmış içindeki su boşalacak şekilde. Bu bir kayanın üzerine yapılmış ve önünde dağlara benzeyen kaya lar var resim olarak gistermek isterdim ancak nasıl yapabilirim bilmiyorum. Bu bi işaret mıdır yoksa başka biseymi??

Yorum Yaz