Kaya Mezar İşaretleri

kanal,oymaSol resimdeki oyma ve kanal, Bu tür kanallar genelde gömü yada kaya mezar girişi gibi yerleri işaret eder. Mezar ise paralel önü, gömü ise uç yanlarını gösterir.

Kare ve Dikdörtgen oyma ile yuvarlak oymalar bir arada ise Yuvarlak sayısı kadar mezar vardır,, bu mezarlar kare veya dikdörtgen ile desteklenip mezarların oda mezar olduğunu söylemiştir. Bu arada kare veya dikdörtgen oyma duvarda ve karşıda büyük kayada ise bu kaya mezar işaretidir, ayrıca sıralı ise Likya kaya mezarlığına işaret olarak bilinir. Oyma kareler genelde çevreye hakim yerlerde olur. O civarın kaya mezarlığı bölgesi olduğuna işaret eder. İşaretin karşısında sıra kayalık olması gerekir. Define orada aranmalıdır. Mezarlardan biri açılırsa diğerleri kolayca bulunur.Diğer görüş: her kaya mezarın işareti olmayabilir bazı zamanlarda yuvarlak oymalar bile bize kaya mezar olduğunu anlatabilir, olma ihtimali en yüksek olan işaretler arasında kare, dikdörtgen ve üçgen gelir.

Kaya mezar işaretleri en çok kanallı yuvarlak oymalarda olur kanal toprağa kadar devam ediyorsa burada kaya mezar var demektir. eğer devam etmiyorsa bu kayanın yada yatay duran diğer kayaların alnına girilir bu zemin altı kaya mezar demektir.

Merdiven ve üçgenlerde birer kaya mezar işaretidir, özellikle 3-7 basamaklı merdivenler burada mutlak bir kaya mezar olduğunu anlatır,  bunun yanında mutlaka bir yuvarlak oymada vardır.

Define İşaretleri ve Anlamları, Oyma İşaretleri kategorisine gönderildi Etiketler:
6 comments on “Kaya Mezar İşaretleri
 1. Metin diyor ki:

  Tam benimnbuldugum mezarlari anlatiyorr yetkili bi kisi detay li olarak yardim edebilir mi?

 2. kadir diyor ki:

  Dikdörtgen ve içindeki yuvarlak işaret ne anlama geliyor aynı evin iki tarafında var birde büyük oymavar ne anlama geliyor

  • MendereS diyor ki:

   elindeki işaret en güzel işarettir, asıl adı oyma içinde oymadır anlamı ise oda içinde odadır, bir oda bulunursa diğeri kolayca bulunabilir. yani içi içe geçmiş odalar.

 3. meraklı diyor ki:

  bizim bahçe yerinde de bir taş var üzerinde istavroz var altında da kare oyma içinde daire oyma var bu oymalar iç içe aşşağı yukarı 42er parmak derinliğinde önceden köyümüzde ermenilerin yaşadığını duymuştum. Acaba bu taş ne anlama geliyor kışın köyümüz boş birileri gelip taşı kırmışlar taşın resimleri de var elimde bakmak isterseniz.

 4. Defineci diyor ki:

  Arkadaşlar kuyu şeklinde bir sarnıç var derinliği yaklaşık 5 metre eni 2 metre bakıldığında herhangi bir işaret yada el yapımına beňzer birşey bulamadım tabiat urunune benziyor sarnıç bir yamaçta kayalıkların arasında sarnıcın 70 metre altında tarlaya benzer bir düzlük var sarnıçin altı çakıl ve toprak olduğu için su birikmiyor sarnıç eskiden kar deposu olarak kullanılıyormuş sarnıcın etrafı kayalık sarnıca su anda en yakın çeşme 1100 metre uzaklıkta sarnıç veya çevresinde define olup olmadığını nasıl anlayabilirim yardımcı olurmusunuz

 5. emrah emrah diyor ki:

  abi selamın aleyküm bi tane dikdörtgen oyma var 9 cm 13 cm kenarları olan ve bu dikdörtgen oyma dibe doğru üçgenleşiyor derinliği 15 cm den fazla
  iki metrelik uçurumun ucunda ve yerde yani yere paralel ne yapmam lazım?
  yakınlarında bi iki işaret daha var mesela yukarıdan aşağıya doğru on cm uzunlukta kanal var
  daha aşağıda gene yukardan aşağıya değişik bir kanal var
  yukarıdan aşağıya üçgen şeklinde kanal yapılmış ve otuz cm uzunlukta
  Allah rızası için menderes abi ve diğer ustalar yardımcı olun bana
  foto da yüklerim ama nereye yükleyecem bilmiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kategoriler