HOŞGELDİNİZ 08 Aralık 2016

Koltuk, Binek ve Oturak Taşı Define İşareti

Bu 3 işaret oturmayla alakalıdır  bu işaretlerin çözümüde tıpkı kendileri gibi birbirine benzerlik taşır.  Hepside otur  ve bak demektir.  Aralarındaki farklar ise koltuk taşı yakın mesafe verir; oturak taşı orta yakın  binek taşı ise gözünüzün alabildiği uzaklığa kadar bakmanızı anlatabilir. Bunların hepside değerli işarettir.  koltuk hem parayı hemde mezarı verir hatta çoğu zaman mezarı verir, oturak taşıda aynıdır lakin binek taşı mezarla alakalı değil parayla alakalıdır parası genelde takyonus  olup kazan, bakraç, güğüm, gibi geniş kaplarda saklanmıştır. değirmen taşları ise bunlarla alakalı olmayıp çözümde tamamen farklıdır. değirmen taşı dibek taşı ile benzerlik gösterebilir.

koltuk-taşı-işaretiBunlar arasında en değerli olan koltuk taşıdır mezar varsa ölen kişinin gelir düzeyi çok yüksek olup malının bir kısmı kendisiyle beraber mezara defnedilir. Dikkat edin bazı tecrübelerimiz mezarın ayrı altın ve benzeri eşyaların ayrı yerlere saklandığını gördük bu tip yerlerde koltuk her daim hazineye bakar şekildedir. Sol resimde görüldüğü gibi koltuğun sağ kol koyma yeri varsa bu meblağın sağ tarafta olduğuna işarettir.

 

Binek taşı ise her zaman direk defineyi göstermeyebilir, bazen haritada yerini almış bölge işaretidir bazende şeytan masasına bakar vaziyettedir,  burada birde dere olup para dere çatalında horasan taşın içerisinde saklıdır. Tecrübe:  Binek taşının baktığı tepede üzeri tafonilerle oluşmuş şahit kayalar varsa burada yine horasan kaya aranır mal horasan kayada olup mal toplamı 1500 okka napolyondur.

 

oturak-taşıOturak taşı otur ve karşına bak demektir en az 3 mezar olup mezarlar oturak mezarıdır. Diğer görüş: Oturak taşına otur alnı kesik sergen kayalıklar görünür, bu kayaların birisinde gövde içe doğru bükülmüştür biz buna başka bir deyişle şapka kaya deriz bu kayanın hemen önünde tatlı bir mal vardır.

 

 

tabureBunların bir benzeride tabure taşıdır, bu taşlar mezarlık alanlarında olup kadınların oturmaları için yapılmaktadır, Mezarlık bölgelerinde ayin sırasında kadınların ayakta olmaları inançlara aykırı olduğu için kadınlar tabureye oturur tabure yoksa  yere çömelirler ağıtlar bu şekilde yakılıp mezarlar kut-sanırdı.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. Rasik diyor ki:

  Kolay gelsin bir taşın üzerinde O üstte altında n.yanında p yada R benziyo devamında C ve B taşta oyularak yapılmış .yaklisi k olarak kuş bakışı olarak 2 km gibi bi tepe var ve ordada taşta hac işareti var sizce nedir

  1. MendereS diyor ki:

   haç ile diğer işaretlerin alakası yok haçın kollarına bak uzun olan hangisi ise o tarafa doğru git aradığın orada olması lazım. diğer işaretlerin yanında eski köprü varmı ?

   1. Rasik diyor ki:

    Şuan için yok eskiden varmiyidi bilmiyom dereyatagin 100 m yukarısında
    Taşta oyarak yapilmis

 2. Veysel başak diyor ki:

  Slm.abi.bendebiroturktaşivar.üstüneoturduğunda.önün.küzey.sağindoğuyadüşer.taştan.10mt.ilerde.3oymavar.2sininarasi70 80 santim.3cuninle araları.1bicokmtr.oturak.taşın arkasinda ise.3tane.hacvar.birde t harfine.benzer.birseyvar.yardımcı.olursansevinirim.iyi.akşamlar.tşk

Yorum Yaz