Koltuk Taşı Define İşareti

Koltuk Taşı Define İşareti

Koltuk taşı: Definecilerin genellikle birbirinden ayırt edemediği önemi büyük gömü işaretlerinden birisidir. Ayırt edilemeyen işaretler koltuk taşı ile oturak taşıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, koltuk taşında kollarınızı koyabileceğiniz destekler, başınızı yaslayacağınız destek ve ayaklarınızı rahatlıkla koyabileceğiniz destek yerlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Oturak taşında bu özellikler olmamaktadır. Koltuk taşı işaretinde yapılması gereken, önünde basamakları varsa kontrol edilmelidir.Kollarınızı koyacağınız destek yerlerinde oyma delikler varsa tam karşısında yığma olma olasılığı çok kuvvetli. Eğer koltuk işareti bir mağara içinde ise ve koltuk işareti çevresinde kare oymalar mevcut ise, bir liderin hazinesi mağaranın kayaları altında saklanmış odalarındadır. Duvarlar çok iyi kontrol edilmeli, yürüdüğünüz zemini kontrol etmek asla unutulmamalıdır.

 

Definecilikte koltuk taşı güzel bir işarettir. Her  şekilde kesin define işareti olarak kabul edilir.

 

Bazen basamakla  çıkılır bunlarda Frig Kraliyetlerine gösterim alanlarıdır. Bazen mezar  sembolüdür. Önemli olan şey, basamaklı koltuk taşarının karşısında duran yığma  frig tümülüs olma ihtimali yüksektir. Bu yığma yamaçta ise su tuzağına dikkat  etmelisiniz.

 

Koltuk Taşı :
1- Kol konulacak sağ ve  sollu olarak 2 yeri var: koltuk taşına otur karşına bak karşında bir tümsek  görmen gerekir. define tümseğin içinde ana kaya içindedir
2- Koltuğun  sadece sol konulacak yeri varsa o zaman koltuğa otur sol kolunu koy ve sol  tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu kayaların altında giriş  var,

 

3- Koltuğun sadece sağ konulacak yeri varsa o zaman koltuğa  otur sağ kolunu koy ve sol tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu  kayaların altında giriş var,
4- Kol konulacak yerleri yoksa  arkasındaki tepenin üstünde bir yığma tümsek bul define bu tümseğin  içinde

 

5- Koltuğa çık düz olarak 15 20 mt civarında başka bir  işaret kaya ara. Mal ne kadar derindedir şüphalidir. .

 

Birinci Yorum :

 

Koltuk taşı dört şekilde bulunur. Her dört şekilde kesin define işaretidir.
1-Kol konulacak sağ ve sollu olarak 2 yeri var: koltuk taşınaoturulduğunda ve karşıya bakıldığında karşıda bir tümsek görmek gerekir. Define tümseğin içinde ana kaya içindedir.
2-Koltuğun sadece sol kol konulacak yeri varsa o zaman koltuğa oturulur.Sol kol kolçağa koyulur. Sol tarafa bakılır. Birbirine yaslanmışkayalar olmalı. Bu kayaların altında giriş vardır.
3- Koltuğun sadece sağ kol konulacak yeri varsa o zaman koltuğa oturulur.Sağ kol koyulur ve sol tarafa bakılır. Birbirine yaslanmış kayalarolmalı. Bu kayaların altında giriş vardır.
4-Eğer kol konulacak yerleri yoksa koltuğun arkasındaki tepenin üstündebir yığma tümsek bulmaya çalışılmalı. Define bu tümseğin içindedir.

 

İkinci Yorum :

 

Çokeskiye dayanmalarına karşın Frigya inanç sisteminin tanrıçası olanKybele (kibele)’nin kayalıklarda ve dağlarda gezdiği inancı ile onunoturması için yapılmış yapılardır. Ancak aynı yağı define saklayıcılarıtarafından da kullanılagelmiştir. Buna göre ;
1- Öncelikle koltuğun ön kısmı aşağıda bir dere gibi vahaya bakıyor olmalıdır.
2- Koltuğa oturunca ayaklar yere değecek biçimde bir yapı varsa para veya mal oracıkta aranmalıdır.
3- Her iki kolu yaslamak için kolçaklar mevcutsa para karşı istikamette ve bir kuyunun içindedir.
4- Tek kol yaslama yeri varsa define boş olan tarafta aranmalıdır.
5- Koltuk iki kişinin oturacağı kadar geniş ise oturulan kısımda horasan ile kaplı bir alandadır.

 

Üçüncü Yorum :

 

Üzerindehaç yada çarpı varsa koltuk taşının altı incelenmeli içinde müjdesiyoksa yakınlarda tümülüs yada kaya içinde yönetici mezarı vardır.Oturduğunuzda baktığınız yönde 70 metre içinde araştırma yapınız.

 

 

Konuyu Yazan

Cevap Yok

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.