HOŞGELDİNİZ 04 Aralık 2016

Köpek Ayak İzi Define İşareti

Definecilikte kurt ve köpek patisi izleri, eski yunan figürlerinden bir tanesi olup mezarlıklar veya mezar steli adı verilen anıt taşlarda bulunmaz. Daha çok bir kayanın üzerinde kabartma şekiller biçiminde bulunurlar. Kurt ayağı izleri nadiren de olsa duvarlarda da kullanılmıştır.

Definecilikte köpek patisi semoblü neyi işaret eder
Köpek patisi, o bölgede bir define kapağının bulunduğuna işaret eder. Bazen de bir mezarın girişinin olduğu yeri gösterir. Köpek genelde sadık bir hayvan olduğu için ölünün yanına gömülürdü. Köpek ayağı izi, ölünün beraberinde en sevdiği ziynet eşyalarının beraberinde gömüldüğünü sembolize edebilmektedir.
Oyma işlenişi daha sık rastlanan olup, Yunan kültüründen Bizans kültürüne doğru sarkan bir simgedir.
Gözleriyle ya da bu belirlenemiyorsa kafasıyla baktığı istikamet mezarın olduğu yöndür. Çoğunlukla 3 ila 7 adım arasıdır. Eğer köpek tamamen dört ayağı açık sere serpe yatıyorsa burası mezardır. İçinde armağan olup olmadığı bilinemez. Zira bu motif sadece dini inanıştan kaynaklanan bir uygulamadır. Çevrede sevilip sayılan yaşlı insanlar için ölümlerinin ardından işlenir.

Diğer: Köpek ayak izi ejderha ayak izi ve deve ayak izinden tamamen farklıdır köpek arka ayak izleri direk mala nişanlı olur.

köpek ayak izi

Yorumlar

  1. Mustafa Çeçen diyor ki:

    slm ben bir bölgede bir kaya gördüm kaya nın enust zirvesi üçgen e benziyor En tepesinde insan kafasını andıran bir şey var ağzı burnu gözleri var bu kayanin yanında kapısı olan farklı bir kaya daha var ayrıca bu kayanin arka cephesi gün doğumu yönü on cephe ise hem güm batımı yönü ve gözlerin baktığı yönde ise bayagi büyük kayaliklar var beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

Yorum Yaz