HOŞGELDİNİZ 04 Aralık 2016

Köpek Define İşareti

kopekKöpek İşareti: Köpek varsa  köpek ayak izi de vardır  arka ayak izleri malın yerini verir, burada birde şeytan masası  olup  bu masa paraya nişanlıdır. Köpek ile tilki tamamen farklıdır  tilki kurnaz köpek evcil hayvandır  tilkinin malı dünya üzerinde günahkar olarak yaşamış kişilerin köpeğin ise daha oturaklı kişilerin malını temsil eder.
Köpek : Yunan figürlerinden birisidir. Genellikle mezarlarda ve stellerde bulunmazlar. Köpeğin işlenişi mermer üzerinde ve duvarda pek nadirdir. Daha ziyade yerde yatan sabit kayalarda oyma ya da kabartmadır. Oyma işlenişi daha sık rastlanan olup, Yunan kültüründen Bizans kültürüne doğru sarkan bir simgedir.Gözleriyle ya da bu belirlenemiyorsa kafasıyla baktığı istikamet mezarın olduğu yöndür. Çoğunlukla 3 ila 7 adım arasıdır. Eğer köpek tamamen dört ayağı açık sere serpe yatıyorsa burası mezardır. İçinde armağan olup olmadığı bilinemez. Zira bu motif sadece dini inanıştan kaynaklanan bir uygulamadır. Çevrede sevilip sayılan yaşlı insanlar için ölümlerinin ardından işlenir.
Başka bir görüş: Bazı medeniyetlerde mezar başına heykel şeklinde  yapılır,  mezar koruyucusu olarak  bilinmektedir,  mezarın içinde yüklü miktarda meblağ olduğu için köpek  bekçi olarak  koyulmuştur. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz