HOŞGELDİNİZ 07 Aralık 2016

Kudret Kaya Nın Coğrafyası

KUDRET KALENİN COĞRAFYASI: Dersadetin güneyinde tam yedi saatle yelkenli ile ulaşan Aksu Boğazı, Dikenli Boğaz, Yeni köy ormanları Kayacık Köyüne ve boğazına çok yakın, dört köyün ortasındadır. Bu köyler:
1- KARA HASAN KÖYÜ
2- TAHTALI KÖYÜ
3- ÇUKUR CAMBAZ KÖYÜ
4- KAYACIK KÖYÜ

Kudret kaya 14 metre yüksekliğinde önü ovaya açılan bir yer altı kalesidir. Kudret kayanın batı üstünde tarafımızdan yapma 4 basamak merdiven vardır. Alttaki merdivenin altında bir teneke altın vardır. Kudret kalenin coğrafi yeri şöyledir.: DERSAADETin güneyinde o zamanlar dersaadet ten tam 7 saatte yelkenliler ile ulaşılan Aksu, Ak çay boğazı; dikenli boğaz Yeni köy ormanlarınca Kayacık köyü ve boğazına çok yakın, 4 köyün ortasında 1-Kara Hasan köyü (Çan), 2-Tahtalı (Seyran) köyü, 3- Çukur cambaz (Çalı) köyü 4- KAYACIK KÖYÜ ve (Boğazı). Kayacık köyünün her iki tarafı sarımtırak ve kabamsıdır. Toprağı deve tüyü rengindedir. Ve deniz kenarında Yeni köy ormanlarında kuru bir derede sarp bir yerdedir. 
Kudret kalenin doğusunda: Sarı kaya, Pamukçu yokuşu, Kirazlı yayla, kel tepe, kara tepe, vezir tepe, kuru dere, tarihi bent, kuru duvar, top koru, büyük yığma, sihirli kuyu bunlar tamamen doğudadır. 
Kudret kalenin güneyinde: Emin ağa değirmeni, sulu dere, ayran pınarı, hora tepe, 7 baskılı kaya, kapı kaya, sarı göl, iki öküzler, sarı meşelik, harami dere, şeytan dere, büyük şarlak, topal ayılar. 
Güney batısında: dere çatağı, büyük ayı, şarlak, 3 çakıl yığını, isli mağara, dağarcıklı değirmeni, ceneviz kalesi, çimenika kalesi, suyu ayakta içilen taş oluklu çeşme, top koru, 7 mezarlar. 
Batısında: Kiremitli mandıra, kömür kuyusu, kız çeşmesi, iki yol ağzında bir çeşme, iki yol ağzında bir mezar.
Kuzey batısında: Kurt kaya-kale, 21 kulaç derinliğinde dört köşe kuyu, dibek taşı, kılıç insan  kafası, 
Kudret kaleye sadece batıdan doğuya girilir kaleye çıkarken yanda bir mağaranın kapısının sağında bir yarım kılıç, solda bir yarım kol, mağaranın kapısının üzerinde 2 adet palyoza şişe, içlerinde 40&睉ar adet beşibirlik ve bir harita bu mağaraya aittir, mağaranın içinde bir derviş oturur durumda karşıdaki bir taş yatağa bakar, bu yatağın ortasında bir heybe fındık altını horasanla kapanmıştır. Mağaranın solunda duvarında ateş yanan ocak altında beşi bir yerde 1-bir heybe dolusu, horasanla kapatılmıştır. Kalenin üzerinde taş kaldırım çevrili bir mezar vardır. Bu mezarın ayak ucunda bir heybe altın konmuştur. Mezarın dört köşesinde birer heybe Reşat altını konmuştur. Bu mezardan 72 basamakla su yoluna inilir. Kudret kayanın güneyinden üzerine çıkılırken bir sahanlık su toplama yeri vardır burası mahsen kapağıdır. Kudret kayanın doğu kısmında kayada çıkıntıda birbirine bağlı 7- adet put kuş resimleri ve 3- adet mağara delikleri vardır. Bu deliklerin ikisine merdiven dayanabilir. Kayanın güney kısmında bir çerçevede üç adet oynayan kızlar resmedilmiştir. Bu çerçeveden ana mahsenlere inen bir yol vardır, fakat çok zahmetli ve tehlikelidir.

Alttaki  resim  kudret  kalenin     coğrafyasını   açık  şekilde  göstermektedir.

kudret kalenin coğrafyası

 

işlenen konu:  Kudret Kale

Etiketler:

Yorumlar

 1. Yaşar kaya diyor ki:

  Bu haritalar sahte kesme yapıştırma yanılırsiniz

 2. Engin Şanlı diyor ki:

  Slm süzkunuso kutret kale edirnedetir ama devletin haberi var ama iran data aynı kale var ve hakkaride te aynısı var ırak da da aynısının yapmış lar yani bu hazinenin bir kısmını istanbul da topkapıdatır eski kilisede saklanmıştır not kilisenin altında tır not kilise topkapı parkın karşısında tır dovarında ta hetiyesi var küçük bir santık var için de te elmaslar ve mücehver var sende kentini birşey zetnedme olurmu kardeşim

  1. gunay diyor ki:

   cok dorusun kardeshim bilgisi bende evet edienede kudret kale bana yaz feisim.martin trendafilov.profimdeki resim.kara bi bmw.var tsh

 3. Berat aslan diyor ki:

  Merhaba bende bir harita var çözen varmı

  1. gunay diyor ki:

   nasil gorushelimberat kardesh benim feisim martin trendafilov kara bi bmw profilimde var

 4. Berat aslan diyor ki:

  Bana çözecek biri lazım yeri biliyorum mail adresime mesaj bekliyorum @gmail.com

 5. kadir diyor ki:

  Merhaba .ben irandan tebriz şehrinden sizin faydali ve guzel sozlerinizi okudum ama bizim bolgedede bir kudret kalesi var arkadaslarin gordugne gore cok esrar engiz bir kale sizin dediniz o olmasin diye meraklandim

 6. Mehmet diyor ki:

  Slm arkadaslar bende kudret kaleye ait eski bi cizim var cok detayli ama yerini bilen varsa telden arayin konusalim 543

Yorum Yaz