HOŞGELDİNİZ 05 Aralık 2016

Lahit Mezar Fiyatları

Bir definecinin en çok merak ettiği konudur bulduğu para, heykel yada bir lahit ne kadar eder, bunların tam olarak fiyatları nedir, fiyatları kim neye göre verir  kısaca anlatmaya çalışacağım.

Lahit; Lahit fiyatları lahit-in işlemesi ve dönemine göre değişir, bulduğunuz bir lahit-in satış fiyatını düşürmemek için kesin ve net lahti açmayın, açılan bir lahit-in fiyatı en az 4/1 düşer içinde ne var ne yok  belki altın doludur gibi  düşüncelere kapılıp sakın açmaya kalkmayın, içi altın bile dolu olsa açılmayan bir lahit açılan bir lahitten her zaman daha değerlidir. Açılmayan bir lahit-in ortalama fiyatı 10. Milyon dolar gibi rakamlarda dolaşırken açılan bir lahit-in içindeki eşyaları en fazla 1 milyon dolara satabilir kalan boş lahiti  belkide olduğu yerde bırakıp gidersiniz.

Açılmayan Lahit Neden Değerlidir; Bir koleksiyon-er yada müzayede evlerindeki alıcılar henüz açılmamış lahite büyük ilgi duyarlar, burada önemli olan içinden ne çıktığı değil  açma duygusunu bizzat yaşamakla alakalıdır.  açılmamış bir lahit müzayede edildiğinde alan koleksiyon-er  diğer koleksiyon-er ve ünlü iş adamlarını bir araya toplayarak  görkemli bir şekilde lahit-in kurşunlarını usulüne uygun şekilde kırıp açarlar.  işte paranın gerçekten kazanıldığı an bu andır, koleksiyon-er bu lahiti 10 milyon dolara almıştır ama sergilediği ilk gün açma işlemi ona belkide 20 milyon dolar kazandıracaktır;  kısacası lahit kesinlikle açılmamalıdır açılan lahitlerin fiyatları  ciddi şekilde aşağı düşer.

Ortalama Fiyatlar; Fiyat vermek yukarıda belirttiğimiz gibi dönemi, mermerin kalitesi, üzerindeki figürler ve figürlerin kondisyonu ile doğrudan ilişkilidir. Yakın tarih Bizans dönemi sade tasarım sandık lahitler çok değerli değilken Helenistik dönemin bitişi genç roma döneminde ortaya çıkmış işlemeli bir Girlandlı  lahit bunun 20 katı daha değerli olabilir.  Burada anlamamız gereken fiyatları etkileyen temel unsur lahitlerin çeşitleri ile alakalıdır, Yarım İşlenmiş Lahitler, Sütunlu Lahitler, Frizli Lahitler,  Girlandlı Lahitler, Kline lahitler, Tabula Ansatalı Lahitler, Klazomenai Lahitler,  Yivli Lahitler , Sandık Lahitler, gibi bir çok lahit çeşidi bulunmaktadır. Bulduğunuz bir lahit-in hangi guruba ait olduğunu bilmez iseniz ortalama fiyatı  bilmenizde söz konusu değildir.

Şimdi sizlere lahit çeşitleri örnek resimler  atalım buna göre farkı ve fiyatı sizlerde aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

Roma-Girlandlı Lahitler-Garland-Sarcophagus

1- Girlandlı Lahitler; Üst resimde gördüğünüz gibi bol işlemeli bu lahitler Helenistik dönemin bitişiyle genç Roma döneminde ortaya çıkmış Lahit türüdür. Değerlidir.

Sandik lahitler

2- Sandık Lahitler; Bu lahitlerin açılmamış olanını bulmak kolay değildir tıpkı sandık şeklinde tasarlanan lahit türüdür.

Frizli-Lahit

3- Frizli Lahitler; Bunlar en fazla kullanılan gruplardandır. Yivler, sütunlar, uçan yada ayakta duran  Tanrıçalar ilk defa ortaya çıkmıştır.  en değerli lahitlerin başında gelir.

Yivli Lahit

4- Yivli Lahit; Diğerlerine göre daha basit lahit türüdür bu basitlik fiyatlarada yansımaktadır bunun en sade olanları  en değersiz olanlarıdır. Umarım anlatabilmişimdir, okuduğunuz için tşk eder başka bir makalede görüşmek dileğiyle esen kalın. MendereS

Etiketler:

Yorumlar

 1. mahmut diyor ki:

  aslan kafasına benzer bi kafa var lahitti ve kenarları sarmasıklar la çevrili bu nasıl bi lahittir açılmamış

  1. erhan diyor ki:

   Resim at ozelden

 2. Turan 06 diyor ki:

  Saol abi eyvallah bi konuda görüse bilirmoyz abi işaretleri hangi siteye gönderiyodk abi

 3. esssss diyor ki:

  bir kaya var yardımcı olurmusunuz

  1. Retroy diyor ki:

   Ara beni esss

 4. Recep diyor ki:

  Kendi çektiğim resimlerimvar ilgilenirmisiniz

Yorum Yaz