HOŞGELDİNİZ 04 Aralık 2016

Lahit Mezar İşareti

Definecilikte şu işaret lahit şu işaret kaya mezarıdır diye kesin bir  veri yoktur, normal yuvarlak oyma bile lahit mezar işareti olabilir  ayırabildiğimiz tek mezar türleri oda ve normal toprak mezar türüdür. kare,  dik dörtgen ve üçgenler  oda mezarı verir diğerleri  toprak mezarı sadece bunu ayırabiliriz bunun dışında şu lahit mezarıdır diye ayırabileceğimiz net bir işaretimiz yoktur.

Haç, kelebek, istavroz gibi bir çok mezar işareti daha vardır bunlarda mezarın ne tür bir mezar olduğu hakkında çok bir bilgi vermez sadece statü yüksek yada gelir düzeyi düşük gibi ayrımlar yapabiliriz.  mezar işareti bulunur  yer tespiti yapılır  içeriden oda mezarda çıkabilir lahitte zemin altı kaya mezarda bunu kestirmek zordur. normal büyüklükteki bir yuvarlak oymanın mezarı orta gelir düzeyine sahip kişilerin mezarı diye adlandırırız, haç ve üçgen varsa bunu gelir düzeyi yüksek kişilerin mezarı deriz  bu tür mezarlardan değerli eşyalar çıkar lakin mezar türü hiç belli değildir bi bakarsın oda bi bakarsın lahit orası şansa kalmıştır.

Biz yinede ihtimal olarak en yüksekleri verelim, örnek üzüm işareti lahit mezar olma şansımızı arttırır.  koç ve koç başı yine lahit olma ihtimalleri arasındadır, insan başı, yele, geyik, karaca  gibi semboller  yine lahite biraz daha yatkın işaretlerdir  aklımıza gelmeyenler mutlaka vardır  ama dediğim gibi hiç birinde  al bu kesin lahit diyebileceğimiz işaret yoktur.

lahit-işareti

Etiketler:

Yorumlar

 1. yurdakul diyor ki:

  usta bizim köyde bir tane kilise var bu kilisenin arka duvarında 4 kişinin kanca kaplayacağı şekilde bir tane ağaç var bize bu işlerden anladığını söyleyen bir kişi ağacın altında define olduğunu söylüyor böyle bir şey mümkünmü birda kilisenin arka tarafında çok kaazı yapılmış ve bu kazılar sonucunda iki tane üstü kubbe şeklinde oda çıkmış odanın bir tanesinde 7 tane mezar çıktığı söyleniyor bu konuyla alakalı yardımcı olabilecek varmı

  1. mezarcı diyor ki:

   kilisenin mahzenine baktınızmı buna cevap verin gerisi kolay

 2. süleyman diyor ki:

  sa elimde bi fotograf var göndersem yorum yaparmısınz?

Yorum Yaz