Mağara Define İşareti

Çevrede mağara olduğunu bildiren define işaretleri: Kayada bulduğunuz  C – D ya da U şekilleri yakınlarda mağara olduğunun habercisidir. U harfinin ağzı açık tarafı yukarıya bakar vaziyette ise bu açık mağara anlamına gelir, U harfi ters açık ağzı aşağı bakar vaziyette ise buda  kapalı mağara demektedir.  işaretleri bulduğunuz  bölgede öncelikle yüzey araştırması yapılmalıdır.  Eğer çevrede açık mağara varsa bu mağaranın neye hizmet ettiğini mutlaka  araştırın, eski ev, kilise, şabel ve benzer amaçlara hizmet etmiş bir çok mağara bulunmaktadır.  mağaraların içerisinde ilerleyen bölümlerde özellikle narteks  bölümü dediğimiz bölümler olur, burada  defin işlemleri yapılmış olabilir bu bölmeler mutlaka kontrol edilmelidir, ayrıca  yan duvarlarda  kapak  yada bize ne yapacağımızı anlatan işaretler vardır bunlara’da bakılır..  Mağara içindeki işaretlerin  yanında bir de yuvarlak varsa, o dolunay anlamına gelir,  Buda mağaranın  içi dolu olduğunu anlatır.  Dört köşe bir oyuk, boş bir oda anlamına gelir. Ama onun yanında mutlaka dolu bir oda daha vardır ve onun bulunması gerekir.

Mağaranın içine girildiğinde karanlıksa aydınlatılmalı ve tavan veya duvarlardan özenle kesilmiş taş olup olmadığı incelenmelidir. Kesme yolu ile taş çıkarılmışsa bu mağarada bir şeylerin olabileceğine işaret eder. Ancak bunun tuzak veya aldatmaca olup olmadığını iyi öğrenmek incelemek gerekir. Taş çıkarılmış mağaranın dolu olma olasılığı çok yüksektir. Ancak tehlike oranının da çok yüksek olduğu unutulmamalıdır.  taş çıkarıldığında  olası tuzakların devreye girme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Acemice davranarak iz, işaret ve semboller yok edilmemelidir. Yer altında ulaşılması güç olan mağaralara girildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken mağaranın zehirli gazla dolu olup olmadığıdır. Mağara tavanında yarasa yuvaları varsa veya mağarada canlı hayvan yaşadığına dair izler varsa mağarada gaz olayı yoktur. Genelde zehirlenmeler çok yavaş gerçekleşir. Canlı hayvan yaşamamışsa mutlaka gaz maskesi ile girilmelidir. Genelde defineciler bu gazla yavaş yavaş zehirlendiği için hiçbir şey anlamadan ölürler. Gaz olasılığı yüksek mağaraları havalandırarak ve gaz maskesi ile girilmelidir.Taş veya üzerine çizilmiş büyük yarım ‘O’ harfi şeklinde veya biraz daha oval çizgi çok yakın bölgede bir mağara olduğunu işaret eder. Ancak bu mağaranın figürlerin çizildiği dönemde hiçbir giriş ve çıkışın olmadığını ifade eder. Bu tür mağaralara ilk giriş mutlaka tuzaklıdır, gazlıdır ve çok tehlikelidir.
Mitolojide toprak ananın rahmi olarak bilinen mağaralar definecilikte önemli bir yer tutar. Banka, kasa, sandık, saklama yeri görevi gören mağaralar çok sık kullanılmıştır. bazı ölülerin mağaralara gömüldüklerini de biliyoruz. Bundan dolayı mağaralarda gördüğümüz her işareti veya sembolü define diye algılamak yanlış olur.
-Mağaranın üst kısmı 1-3 metre kadar kalın ise define tabanda değil tavanda saklanmış olabilir. Gömü sayısı birden fazla olabilir. İçten veya dıştan oyulduktan sonra saklantı yerleştirilip horasan ile sıvanmıştır. Genelde mağara girişinin sol yanında ve 10-30 cm. toprağın altında bir işaret olmalıdır.
-Mağaralar bazen darphane bazen de maden ocağı olarak kullanılmıştır. Bu durumda yakınlarda antik kent olabilir. İçinde oturan insanların daima gözetleme yapmaları için mağaranın tam karşısı da dikkate değerdir. Mağara veya mahzen işareti mağaranın veya mahsenin hep batısında durur. Yani mağara işaret batıda mağara doğudadır.

Yakınlarda mağara olduğunu anlatan  Birkaç İşaret.

magara

Define İşaretleri ve Anlamları, Mağara - Mahsen İşaretleri kategorisine gönderildi Etiketler:
4 comments on “Mağara Define İşareti
 1. Memet diyor ki:

  Abi 2 metre yer altinda tunel ve 2 metre tunelin icinde toprak sonra onu saylak cikti ne anlama glir

 2. boyka diyor ki:

  Abi mağara içinde kılıç kertenkele ve bir sürü anlamını birşeye benzemeyen işaretlerle dolu dereye yani şu akan yere 150 metre mesafede dağlık alanda iç yüksekliği 150 cm genişlik 2 metre falan uzunluk yaklaşık 4 metre bunda birşey varmı. Ve başka yerde ise magra girişi bir balkonu andırıyor içine girdikten sonra kapısı var başka odaya giriyor tam daire tipi birşey dere ise hemen iki üç metre altından geçmekte yardım edebilir misiniz

 3. boyka diyor ki:

  Magralarin ikiside doğuya bakıyor

 4. vedat celık diyor ki:

  kapalı magara agzı bulduk burda kazı yapıldı 1 metere kadar sonra kocaman ıkı tane buyuk tas bulundu tasların etrafı kesılmıs yanı yapılmıs ve bır tasın ust tarafı deve hurgucu gıbı cıkıctır sag tarafta ve yukarda uzun bır tas ve uzerınde 5 veya 6 cızgı on ıla onbes cm uzunlugunda sagda alt yanı 1 cm derınlıgıkte uc tas zemıne altta dıgrugıdıyor etrafıda horasan var sızce bu magaramı ve ıcınde bısey cıkarmı calısması zormudur tesekurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kategoriler