Ok Define İşareti


Definecilikte Ok işareti: Yön verir. gidilmesi gereken istikameti gösterir.bulunan ok işareti çok iyi incelenip ayrıntıları gözden kaçırmamak gereklidir.

1-okun kanatları ölçülür.kısa olanı uzun olanından çıkarılıp fark kadar uzun kanadın baktığı yöne doğru adımlanır.
son adımda araştırmalar yapılır.

2-okun sol kanat ölçülür.bir cm bir adım olarak değerlendirilir.açık kanadın bulunduğu yönde araştırma yapılır.

3-okun sağ kanat ölçülür.bir cm bir adım olarak değerlendirilir. açık kanadın bulunduğu yönde araştırma yapılır.

4-okun kanatları eşitse 70 adım geriye doğru gidilir ve ilgili alan içinde araştırma yapılır.


Başka Yorum:Ok işareti ekseriyeten kulanıldığı yerler ormanda yol- büyük mezar – ibadethane-büyük anıt mezarlarını işaret etmektedir. bu işaretleri çok iyi alğılayarak çözmek lazım sade düz ok 17adım mesafe verir.17 adım sonra 2. bir işaret ölçüm vere bilir.

arrow2
ok işareti
ok çeşitleri
Bu yazı Define İşaretleri ve Anlamları, Ok, Tabanca İşaretleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Ok Define İşareti için 6 cevap

 1. MURAT der ki:

  ………..o………. ok işareti murçla yapılmış arkasında makas işareti ve makasın karşısında murçla yazılmış yazı mevcut bu isşaretten nasıl bir yol izlemem gerekir teşekürler

  • MendereS der ki:

   yükleri sedir kayaların altında arayın; çevrede birde bilge taş olmalı bilge taş meblaya bakar meblada bilge taşa bakar vaziyettedir bilge taş o dağın taşı değildir başka yerden gelmiştir görünce anlarsın.

 2. hasan der ki:

  Ustte ok isareti altta istavroz onun altinda kapak var anlami nedir ucucde 30 cm arayla ayni kayadadir

 3. Menaf der ki:

  Oyma ok işareti var.kuzeydoğuya bakıyor hemen arkasında küçük bir mağara var içinde bir çeşme var anlamı ne olabilir?tşkürler

  • MendereS der ki:

   oklar her zaman gösterdiği tarafa gitmeyebilir, özellikle ok ucundaki mızrak orada saklanmış bir V işaretini anlatabilir. eğer öyle ise V işaretinin uzun tarafına gidersin buda ok işaretinin sol yada sağ çağraz arkaya denk gelri. eğer ok tarafında bakmak istersen ok işaretinin boyunu ölç 1 cmsi 1 adım ok istikametine gir bu şekilde alınmış mallar var kısacası ok önünüde gösaterir arkayıda çaprazlarıda hiç belli olmaz.

   çeşmeye gelince önde yalak taşı varmı varsa altına metal testi yapın birde diğer taşlarda işaret olan olur onlarada dikkat etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir