HOŞGELDİNİZ 04 Aralık 2016

Öküz Define İşareti

Öküz tıpkı Aslan gibi liderlik ,  güç, hakimiyet ve krallık anlayışına dayalı bir düşünce ile tasvir edilmiştir.  Her  ikiside  kral mezarı olduğuna işarettir,   aslan işaretinin  mezarları  kaya yada oda şeklinde  yapılırken öküzlerinki ise    tümülüs  höyük  şeklinde  yapılır,    öküz  ve aslan arasındaki bir diğer  fark ise   aslan kara öküz ise  hava hakimiyetiyle ünlüdür.   öküz işaretinin  arkasına  yada  kör olan gözünün  baktığı  yerde   mutlaka höyük  olur. boğa varsa dere mutlaka vardır dere akarında çeşitli işaretler olup burada bir miktar gömü alınabilir.  özellikle derenin şelale yapan yada kazan yapan yerleri varsa son noktalar buradır. öküz başı ise buranın son nokta olduğunu fazla uzaklaşmadan  yakın yerde araştırma yapmanız gerektiğini anlatır,  öküz başları genelde mezara bakar vaziyettedir.

Başka Bir Kaynak: Hititlerde boğa kadını sembolizme eder. Gücü simgeler. Bu işaret ilk etapta defineyi değil öncelikle ibadet yerlerini, tapınakları, güçlü ve statüsü yüksek insan mezarlarını simgeler.

Boğa aynı zamanda türeyişin  sembolüdür. Hitit kadınları türeyişi simgelerler. Türün devamını anlatmak için  boğa sembolü seçilmiştir. Ancak define veya saklantı malzemelerinin bulunduğu yere ait bir işaret olarak da kullanıldığı görülmektedir. Romalılar tarafından çeşitli şekillerde kullanılmıştır.

öküz-işareti

oküz-define-işaret,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz