HOŞGELDİNİZ 04 Aralık 2016

Ören Yerlerinde Define Bulma

Definenin en çok arandığı yerler ören yerleridir her taraf tarihi kalıntı olduğu için  burada bolca define olduğu sanılır halbuki ören yerlerinde define sanıldığı kadar çok değildir.  ören yerlerinde  en çok vlf dedektörler iş görür onlarla bolca tek para ve ufak tefek yüzük, küpe ve benzer küçük kayıp eşyalar bulmak mümkündür bunun dışında küp dolusu  altın ören yerlerinde aranmaz.

Şimdi sizlere yıkılmış dökülmüş harabe olmuş ören yerlerine girdiğinizde ilk bakmanız gereken yerleri anlatacağım.

1- Mezarlar; her yaşam yerinin bir mezarlık alanı (nekropol) vardır.  bu genelde bulunduğunuz alanın doğu tarafındaki dağda yine dağın doğu yamacında olma ihtimali yüksektir. Harabeler içinde define aramaktansa buranın mezarlık alanı nerede onu aramak daha mantıklıdır.

2- Kuyular ve pınarlar; Bu yaşam alanı suyu nereden tedarik ediyor bu ilk aklınıza gelen olmalı ve kuyu pınar gibi suyun tedarik edildiği noktalar tespit edilmeli. işte size define yerleri buralara inin defineyi buralarda arayın harabe içinde define aramak pek mantık işi değildir.

3-Kiliseler;  Madem tarihi kalıntılar içindeyiz  o kadar insan yaşamış bu insanlar nerede ibadet etmiş bunu düşünmeden hareket etmek olmaz.  Hemen buranın kilisesi yada bazilikası nerede ona bakın işte size define bulacağınız en muhtelif alan.

4- Değirmenleri es geçmeyin; Bu kadar insanın yaşadığı bir alanda değirmen olmaması imkansızdır burada en yakın  akar dere neredeyse onu bulun burada bir değirmen olması muhtemeldir alın size bir define arama yeri daha.

5- Buranın devasa mezarları nerede;  Bu şehirde yaşamış bir sürü aşiret reisi yada kabile reisleri  olmuştur pek bunların mezarları nerede ? Şehre en yakın tepeler yada bir ucu derelere dayanıp burnu dereye bakar dağlar nerede ise reislerin mezarları orada olur.

6- İlle şehrin içinde define bulma istiyorum derseniz yıkık evlerin temellerine birde iç odaların köşelerine makine tutun oralarda bir kese misali sizi kurtaracak  mal çıkar.

7- Şehir (akropol) içinde mezar bulabilirsiniz;  Bazı medeniyetlerin ölü gömme gelenekleri çok tuhaftı; ölü evin hemen yanına hatta bazen ev duvarına bitişik  mezarlar yapılabiliyordu; eski evlerin yerleri belliyse yakın çevresinde o evde yaşamış insanların mezarlarını bulmanız olasıdır.

8- Bol mineral; Ören yerlerindeki toprak zemin mineral bakımından oldukça zengindir, buralarda dedektörler kafayı sıyırır; çünkü her taraf metal parçası her taraf tarihi kalıntıdır, mineralli zeminde üstün performans sağlayan dedektör üretici firmalar var; eğer sizde ören yerlerinde define arayacaksanız mineralden en az etkilenen dedektörü  almalısınız. burada bir incelikten bahsedelim mineralden az etkilenen fakat elektrik direkleri olan yerde arama yapamayan markalar vardır onlara dikkat edin yeter.

9- Aklıma gelmişken ekleyelim; Ören yerlerinde kayalara yapılmış figür bulmak çok kolaydır hemen hemen her kayada görünebilir bunların hangisi define işaretleri hangisi dini sembol bunları birbirinden ayırt etmelisiniz  bulduğunuz define işareti ise o zaman iş çözüme kalır; zaten  düzgün işaret bulmak definenin yarısını bulmak demektir.

Son olarak ören yerleri büyük ihtimal site alanıdır buralarda define arama izni verilip verilmediği tam belli değil siz bu konuyuda ayrıca araştırın ona göre yola koyulun.  Şimdilik bu kadar aklıma gelen olursa konuya eklerin okuduğunuz için tşk ederim esen kalın.

ören yeri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz