HOŞGELDİNİZ 09 Aralık 2016

Şelale Define İşareti Anlamı

Şelaleler Definecilikte Şelale İşareti

Ortalama 5 arşın yükseklikten dökülen bir şelale varsa önünde kazan dere vardır, şelale suyu üstten kestirilir ve suyun döküldüğü yere hazine koyulur suyun engelini kaldırdıktan sonra su bütün haşmeti ile tekrar dökülmeye başlar suyun sıçradığı yerin başına oturursan buradan baktığında karşı kayada birde işaret görürsün sen ve işaretin tam ortasında yüklü miktarda hazine vardır.

Diğer görüş: Definecilikte önemli olan kavramlardan biriside şelalelerdir. Yapıları itibariyle doğal gizemi ve bir bakıma de emniyet telkin etmesi açısından selaleler ve çevreleri define gömüleri için en ideal konumlu bölgeler olarak tercih edilmişlerdir.Zira her şeyden önce belli bir yerleşim alanı olmakla daima define veya belirli bir kıymetli eşyayı saklayan kişinin göz önündeki güvenli noktasıdır.Bir başka tercih sebebi de ,şelale bölgeleri yeşillik,ormanlık ve dolayısıyla saklantılar için akla gelebilecek en müsait mekanlardan birisidir.

Şelalelerin bu anlamda sayabileceğimiz pek çok özelliğinin yanında , bir de antik dönemlerden bu yana bir kültür halinde sarkıp gelen suyun kutsallığı düşüncesini de ekleyerek ,pek çok define saklayıcısının şelalelere neden bu denli ilgi duyduklarını daha kolay anlayabiliriz.

Şelalenin çevresine yapılan gömüler genellikle dış mekana yapılır.Zaman zaman rastlanılan yönüyle akan suyun direk yukarıdan boşaldığı kısım arakasında, yani suyun gerisinde olur diye söylemler varsa da şartlar elvermediği sürece bu çok mantıksızdır.Bu alanlar hem koruma açısından hem suyla beraber akıp gitme ya da korozyon açısından tercih sebebi sayılmamıştır.

İşin birde şu yönü vardır:Her arayıcının ilk aklına gelebilecek yer orasıdır.Fakat buna karşın şelale yakınlarında merkezle bağlantılı ve şelaleyi direk gören mekanlar içinde mağaralar ve korunaklar varsa buralar arama açısından çok daha fazla önem arz eder.

Burada en önemli konu şelale yanına bırakılması adet halinde olan sembollerin nitelikleridir.Biliyoruz ki şelale su özelliği olan bir yapıdadır.Ve Hz. İsa ile ilişkilendirilen önemli unsurlardandır.Dolayısıyla bu bölgelere bırakılacak define gömüsü yapılacak mezarların bu düşünce ve inanç doğrultusunda Hz. İsa ile alakalı semboller olması ilk akla gelecek ayrıntılardandır.

Hz. İsa’yı ve Roma’daki gizli Hristiyanlık olgusunu göz önüne alınca ilk akla gelen sembol ”balık” olmalıdır.Bilindiği gibi balık aynı zamanda Romalı Hristiyanların tanınmamak için ve gizlilik ifadesi taşıyan balık sembolleri meşhurdur.

Şelaleler yanına saklanacak olan ve gizliliği önemli olan bir malın da balık resmiyle sembolize edilmesi çok uygun ve makuldür.

Şelale yakınına bırakılan saklantı için balık ve yılan sembolleri genellikle Karadeniz’de (Zonguldak-Kastamonu yöresi) çok kullanılmıştır.

Şelalelerde kullanılan yılan figürü (yinede durumuna bakmak kaydıyla) bir tümülüs mezarı işaret ediyor olabilir.Yılan tek işlenmiş olabileceği gibi birkaç adet de işlenmiş olabilir.Bu da bize bir aile mezarlığının varlığını anlatır.Fakat genelde oyma yada kabartma bir dörtgen içine işlenen balık resmi ise buranın bir kaya mezar olduğunu gösterir.Burada dikkate edilecek husus mezarı yada gömüyü suyun içinde aramamaktır.Zira semboller merkezden uzak yerlere şifreli ve gizemli bir biçimde yapılırlar.Taki gören kişi malı ve saklantıyı hemen bulamasın.

define şelalenin neresinde2376413-selale

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz