Tek Yuvarlak Oyma İşareti

Tek yuvarlak oyma işareti en sık raslanan işaretler arasındadır, bazen mezar bazen kuyu bazende yardımcı işaret görevi yapar, işaret tam olarak smetrik yapılmış enine göre derinliği fazla ise kuyu işaretidir, çoğunlukla patika yol üzerlerinde olur yakın çevresinde yada yol üzerinde mutlaka kuyu vardır.

Yine belirgin büyüklükteki tek oyma bazı harita veya benzeri kayıtlarda hedef teşgil etmek içinde yapıldığı görülmüştür, yardımcı işaret görevi üstlenir, buradaki diğer işaretlerin akarsu ve kuyu olma ihtimali oldukça yüksektir, burada suya yakın olan yerde yön ve mesafe veren son işaret aranır.
mezar işareti olarak yapılmış oymalar en sık raslanan oymalardır, büyük küçük ve orta boy şeklinde yapılır, yakınlarda mutlaka mezarı mevcuttur. bu işarete bir başka deyişle kutsama suyunun döküldüğü taşda denilebilir. oymanın içi doldurulup yakıldığında insanlar hem oymaya hemde mezara bakar şekilde durup ölen kişiyi kutsarlardı. burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta oymada yakılan ateşin fazlalıkları ne tarafa doğru aktığıdır, akıntı yönünde mezar olur. günümüz definecileri mezarı bulmak için oymaya su doldurup akıntı yönünde araştırma yapmaktadır, buda doğru bir yöntemdir. yine tek oyma akıntı yönünde 2. tek oyma onunda akıntı yönünde 3. son oyma bulunur, bu sistemde ilerlerken oymalar bizi çoğunlukla batıya doğru sürükler burada mezar son oymanın yakınlarında olur, itinalı bir araştırma ile mezar kolayca bulunabilir. saygılar. MendereS

Örnek Yuvarlak oyma işareti resimleri

YUVARLAK OYMA

 

Define İşaretleri ve Anlamları, Oyma İşaretleri kategorisine gönderildi
One comment on “Tek Yuvarlak Oyma İşareti
  1. abdul diyor ki:

    Bizde de var benzer bir oyuk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kategoriler