HOŞGELDİNİZ 01 Ekim 2016

Topal Ayı Define İşareti

Topal ayı: Az bulunan işarettir koca ülkede toplasan 10 tane çıkmaz bir kısım eşkıya işareti desede bir kısımda eski medeniyetlere ait olduğunu savunur.  çok değerliki şu an sağlamda kalan tek bir topal ayı bulamazsınız, hepsi kayıt altına alınıp yok edildi, bunun bir kısmını kiliselerin yaptığını söyleyebiliriz, kiliseler ülkemizdeki işaretler üzerinde çok kapsamlı bir çalışma başlattı ve bitirdi, tüm işaretleri tespit edip kayıt altına aldıktan sonra kırıp yok ettiler, topal ayıda bu dalgadan nasibini aldı.  topal ayı çözümü:
1- Define mağaranın içindedir. Önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız. Tüm uzuvları varsa ayının bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa eksik uzuv aranmalıdır. Hedef kapalı mağaradır ve 50 mt. den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. Uzuvlar eksikse ayının eksik uzvu aranmalıdır. Civarda 50 metrelik bir alanda mağara arayınız. Bulursanız zaten parayı da buldunuz demektir. Eğer ayı tam ise resmin olduğu kayada çalışmalısınız. Ayının baktığı yön de önemli. Mağarayı bulmanız yeterli olup hazinesi ise mağaranın duvarında kabartma olan taşların arasındadır. Topal ayının ayağını dereye yakın kayalık yerlerde arayın ayrıca karşı taraf ve hizalarına bakmanız tavsiye edilir.
2- Ayı pençesi orman muhafızı veya orman gözetleyici kavramlarıyla ilişkilendirilir. Bu motif cesurluğu, bilgeliği, gücü ve bereketi de simgeler. Bu pençe bulunduğunda çevrede topal bir ayı aramak gerektiği söylemi defineciler arasında sürekli konuşulan bir söylemdir.
3- Çok değerli ve çok aranılan bir işarettir. Size bakan bir kayada ve normal ayı büyüklüğünde tasarlanmış olmalıdır. İki hazinesi olduğu söylenir. Birincisi eksik sağ ayağın bulunduğu kayanın altında. İkincisi ise yakınlarda 7-8 basamaklı bir merdiven varsa üzerinde ok işareti olan basamağın altında.
4-topal ayının 50 metre önünde kesik ayağı vardır.ayağın altında hediyesi vardır.baktığı yönde 30 ile 150 metre mesafede derenin karşısında 3 basamak merdiven vardır.topal ayının mahzeni buradadır.Kabartma Ayı: Tüm uzuvları varsa bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa aranmalıdır. Hedef kapalı magaradır. Ve 50 m den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. uzuvlar eksikse ayının eksik uzuvu aramalısın.civarda 50 mt.lik bir alanda mağara ara.bulursan zaten parayı’da buldun demektir .eğer ayı tam ise resmin olduğu kayaya çalış.ayının baktığı yönde önemli.
mağarayı bulman yeterli hazinesi ise mağaranın duvarında kabartma olan taşların arasındadır. ALLAH a emanet olun..! topal ayının ayağını dereye yakın kayalık yerlerde ara karşı taraf ve hizalarına bakmanı tavsiye ederim.
5– Size bakan bir kayada olması gerekli içen bu işaret normal ayı ebatlarında kaya ya çizilmiş olmalıdır. Ayının sağ ayağı yoktur. İki yerde hazinesi vardır. Hazinesi de külçe altındır. Birinci hazinenin yeri şu şekildedir; bu işaretin yakın çevresinde bu topal ayının ayağı vardır. Çok dikkatli bakılmadıkça bu ayağı bulmak imkansız dır. Bulduktan sonra o ayağın bulunduğu kayanın altını kazın birinci hazine buradadır. İkinci hazine ise yine işaretin çevresinde 7 yâda 8 basamak olmalıdır. İşte bu basamakların birinde bir ok işareti vardır. O ok işaretinin olduğu yöne doğru gidin orda sizin karşınıza kapalı veya açık bir mağara çıkacaktır. Çıkmazsa eğer okun olduğu basamağı bir balyozla yoklayım boşluk var’mı varsa taşı kırıp hazineye sahip olabilirsiniz. İkinci hazinede buradadır. ( literatüre göre bu topal ayının hazinesi eski eşkiyalardan volçan’a aittir. )
6– Birde çerçeve içine alınmış topal ayı vardır. Bu topal ayının ayağını bulduğumuzda ayağının karşısında bir mağara bulunmaktadır. İşte o mağarada ayının hazinesi bulunmaktadır. Mağaraya girişte mağara içine bir adım atın ve adım attığınız yeri kazın orada bir heykel vardır. Bu hazinenin müjdesidir. Mağaraya girdiğinizde tavana bakın tavanda muska (üçgen) şeklinde bir kabartma olmalıdır o kabarmayı kırın ve içinde bir harita ve iki tane altın para vardır. O harita mağaraya saklanan hazineyi göstermektedir. Mağaranın duvarında büyükten küçüğe doğru çizgiler vardır bu çizgiler sekiz tanedir. Ve küçük çizginin gösterdiği yerde ayının hazinesi vardır.
Kabartma Ayı: Şayet tüm uzuvları tam ise bulunduğu kaya giriştir. eksik uzuv varsa eksik olan uzuv aranmalıdır. Hedef kapalı bir mağaradır ve 50 mt den uzak mesafede malzemesi içeride açıktadır.

Diğer görüş: topal olmayıp normal ayılar anıt mezar başlarına yapılır  olduğu yer mezar değilse kafanı kaldır en yakın tepe mezardır bu mezar bildiğin mezarlara benzemez tıpkı türbe gibi devasa büyüklüktedir.

ayi-1 ayi-2

Yorumlar

 1. radikal 55 diyor ki:

  usta kilise ile ilgili endişelerinize katılıyorum ve bunu üzüntüyle izliyoruz,türkiye geniş bir coğrafya onların giremediği alanlarda vardır muhakkak, bunlardan ders çıkarmayıp bu tür kilise çalışmalarına belge ve bilgi yağdıran saf kardeşlerimize allah şuur ve nizam versin,

 2. berk diyor ki:

  resmı sata bılecegım bır kısı varsa benım bıldııgm bır yer var ayı resmıde var.yer sata bılırım ıyı bır parayaa ama ucurum kenarında bır yer……………………..

  1. Murat diyor ki:

   Selâmün aleyküm

  2. Mehmet diyor ki:

   Merhabalar, bu konuda size yardımcı olabilirim. Benimle iletişime geçerseniz konuşuruz. Saygılarımla

   1. Teo diyor ki:

    Kardeşim benimle iletişime geçebilirmisin

  1. yasin diyor ki:

   evet buyrun benım

 3. yasin diyor ki:

  ben berk ılgılenen varsa topal ayı resmıylee bana ulassın yerını göstermeden paramı yolun yarısında alırım
  yerı gösterırı dönerım.

  1. Umit diyor ki:

   hangi memlekettensin?

 4. Tolga diyor ki:

  Kardes mrblar ben adıyaman in bir köyündeyim 15 yıl oldu başka ile geçtim koyden yaklaşık 10 km uzaklıkta dağlık yayla var topal ayı figürü ve mağaranın içinde bi defa gittim benden başka giden yok ilgilenen arkadaş varsa hazinenin üçte birini bana vermek şartıyla yardimci olurum eski Ermeni yerleşimi dediğim yer

 5. umut diyor ki:

  hahahaaaa
  ben ayı ayağını buldum valla hemde ağrıda hemde dere kenarında
  hatta kocaman ama her babayiğit çözemez
  ben sadece hediyesine gidecem gerisi beni ilgilendirmez

 6. Merhaba diyor ki:

  Fil kafası ne anlama geliyor

 7. Tatar diyor ki:

  Arkadaşlar ben kayanın resmen ayı haline olanını buldum bakınca resmen ayı duruyor karşımda dersiniz öle resim fln değil bildiğin kayadan ayı kafası bu ne demek oluyor isteyene gösteririm boş muhabbet yok anlayan makinesi olan varsa buyursun kocaeli başiskele

Yorum Yaz