HOŞGELDİNİZ 07 Aralık 2016

Topal Ayı Define İşareti

Topal ayı: Az bulunan işarettir koca ülkede toplasan 10 tane çıkmaz bir kısım eşkıya işareti desede bir kısımda eski medeniyetlere ait olduğunu savunur.  çok değerliki şu an sağlamda kalan tek bir topal ayı bulamazsınız, hepsi kayıt altına alınıp yok edildi, bunun bir kısmını kiliselerin yaptığını söyleyebiliriz, kiliseler ülkemizdeki işaretler üzerinde çok kapsamlı bir çalışma başlattı ve bitirdi, tüm işaretleri tespit edip kayıt altına aldıktan sonra kırıp yok ettiler, topal ayıda bu dalgadan nasibini aldı.  topal ayı çözümü:
1- Define mağaranın içindedir. Önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız. Tüm uzuvları varsa ayının bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa eksik uzuv aranmalıdır. Hedef kapalı mağaradır ve 50 mt. den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. Uzuvlar eksikse ayının eksik uzvu aranmalıdır. Civarda 50 metrelik bir alanda mağara arayınız. Bulursanız zaten parayı da buldunuz demektir. Eğer ayı tam ise resmin olduğu kayada çalışmalısınız. Ayının baktığı yön de önemli. Mağarayı bulmanız yeterli olup hazinesi ise mağaranın duvarında kabartma olan taşların arasındadır. Topal ayının ayağını dereye yakın kayalık yerlerde arayın ayrıca karşı taraf ve hizalarına bakmanız tavsiye edilir.
2- Ayı pençesi orman muhafızı veya orman gözetleyici kavramlarıyla ilişkilendirilir. Bu motif cesurluğu, bilgeliği, gücü ve bereketi de simgeler. Bu pençe bulunduğunda çevrede topal bir ayı aramak gerektiği söylemi defineciler arasında sürekli konuşulan bir söylemdir.
3- Çok değerli ve çok aranılan bir işarettir. Size bakan bir kayada ve normal ayı büyüklüğünde tasarlanmış olmalıdır. İki hazinesi olduğu söylenir. Birincisi eksik sağ ayağın bulunduğu kayanın altında. İkincisi ise yakınlarda 7-8 basamaklı bir merdiven varsa üzerinde ok işareti olan basamağın altında.
4-topal ayının 50 metre önünde kesik ayağı vardır.ayağın altında hediyesi vardır.baktığı yönde 30 ile 150 metre mesafede derenin karşısında 3 basamak merdiven vardır.topal ayının mahzeni buradadır.Kabartma Ayı: Tüm uzuvları varsa bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa aranmalıdır. Hedef kapalı magaradır. Ve 50 m den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. uzuvlar eksikse ayının eksik uzuvu aramalısın.civarda 50 mt.lik bir alanda mağara ara.bulursan zaten parayı’da buldun demektir .eğer ayı tam ise resmin olduğu kayaya çalış.ayının baktığı yönde önemli.
mağarayı bulman yeterli hazinesi ise mağaranın duvarında kabartma olan taşların arasındadır. ALLAH a emanet olun..! topal ayının ayağını dereye yakın kayalık yerlerde ara karşı taraf ve hizalarına bakmanı tavsiye ederim.
5– Size bakan bir kayada olması gerekli içen bu işaret normal ayı ebatlarında kaya ya çizilmiş olmalıdır. Ayının sağ ayağı yoktur. İki yerde hazinesi vardır. Hazinesi de külçe altındır. Birinci hazinenin yeri şu şekildedir; bu işaretin yakın çevresinde bu topal ayının ayağı vardır. Çok dikkatli bakılmadıkça bu ayağı bulmak imkansız dır. Bulduktan sonra o ayağın bulunduğu kayanın altını kazın birinci hazine buradadır. İkinci hazine ise yine işaretin çevresinde 7 yâda 8 basamak olmalıdır. İşte bu basamakların birinde bir ok işareti vardır. O ok işaretinin olduğu yöne doğru gidin orda sizin karşınıza kapalı veya açık bir mağara çıkacaktır. Çıkmazsa eğer okun olduğu basamağı bir balyozla yoklayım boşluk var’mı varsa taşı kırıp hazineye sahip olabilirsiniz. İkinci hazinede buradadır. ( literatüre göre bu topal ayının hazinesi eski eşkiyalardan volçan’a aittir. )
6– Birde çerçeve içine alınmış topal ayı vardır. Bu topal ayının ayağını bulduğumuzda ayağının karşısında bir mağara bulunmaktadır. İşte o mağarada ayının hazinesi bulunmaktadır. Mağaraya girişte mağara içine bir adım atın ve adım attığınız yeri kazın orada bir heykel vardır. Bu hazinenin müjdesidir. Mağaraya girdiğinizde tavana bakın tavanda muska (üçgen) şeklinde bir kabartma olmalıdır o kabarmayı kırın ve içinde bir harita ve iki tane altın para vardır. O harita mağaraya saklanan hazineyi göstermektedir. Mağaranın duvarında büyükten küçüğe doğru çizgiler vardır bu çizgiler sekiz tanedir. Ve küçük çizginin gösterdiği yerde ayının hazinesi vardır.
Kabartma Ayı: Şayet tüm uzuvları tam ise bulunduğu kaya giriştir. eksik uzuv varsa eksik olan uzuv aranmalıdır. Hedef kapalı bir mağaradır ve 50 mt den uzak mesafede malzemesi içeride açıktadır.

Diğer görüş: topal olmayıp normal ayılar anıt mezar başlarına yapılır  olduğu yer mezar değilse kafanı kaldır en yakın tepe mezardır bu mezar bildiğin mezarlara benzemez tıpkı türbe gibi devasa büyüklüktedir.

ayi-1 ayi-2

Yorumlar

 1. radikal 55 diyor ki:

  usta kilise ile ilgili endişelerinize katılıyorum ve bunu üzüntüyle izliyoruz,türkiye geniş bir coğrafya onların giremediği alanlarda vardır muhakkak, bunlardan ders çıkarmayıp bu tür kilise çalışmalarına belge ve bilgi yağdıran saf kardeşlerimize allah şuur ve nizam versin,

 2. berk diyor ki:

  resmı sata bılecegım bır kısı varsa benım bıldııgm bır yer var ayı resmıde var.yer sata bılırım ıyı bır parayaa ama ucurum kenarında bır yer……………………..

  1. Murat diyor ki:

   Selâmün aleyküm

  2. Mehmet diyor ki:

   Merhabalar, bu konuda size yardımcı olabilirim. Benimle iletişime geçerseniz konuşuruz. Saygılarımla

   1. Teo diyor ki:

    Kardeşim benimle iletişime geçebilirmisin

  1. yasin diyor ki:

   evet buyrun benım

 3. yasin diyor ki:

  ben berk ılgılenen varsa topal ayı resmıylee bana ulassın yerını göstermeden paramı yolun yarısında alırım
  yerı gösterırı dönerım.

  1. Umit diyor ki:

   hangi memlekettensin?

 4. Tolga diyor ki:

  Kardes mrblar ben adıyaman in bir köyündeyim 15 yıl oldu başka ile geçtim koyden yaklaşık 10 km uzaklıkta dağlık yayla var topal ayı figürü ve mağaranın içinde bi defa gittim benden başka giden yok ilgilenen arkadaş varsa hazinenin üçte birini bana vermek şartıyla yardimci olurum eski Ermeni yerleşimi dediğim yer

 5. umut diyor ki:

  hahahaaaa
  ben ayı ayağını buldum valla hemde ağrıda hemde dere kenarında
  hatta kocaman ama her babayiğit çözemez
  ben sadece hediyesine gidecem gerisi beni ilgilendirmez

 6. Merhaba diyor ki:

  Fil kafası ne anlama geliyor

 7. Tatar diyor ki:

  Arkadaşlar ben kayanın resmen ayı haline olanını buldum bakınca resmen ayı duruyor karşımda dersiniz öle resim fln değil bildiğin kayadan ayı kafası bu ne demek oluyor isteyene gösteririm boş muhabbet yok anlayan makinesi olan varsa buyursun kocaeli başiskele

 8. Hakan diyor ki:

  Arkadaslar ben topal ayiyi buldun trakya bolgesinde hemde gizli yapilmis isaret olarak buldum suyu doktugunde belli oluyor ilginenen varsa bana ulassin fotolari bende mevcut ..

  1. Talat diyor ki:

   Hakan kardesim bu konu ciddi calisma ister anlamiyosan sakin kazi yapma.bizler bu isi prof yapiyoruz.istersen sana yardimci olurum.sen yeri satmakmi istiyosun yoksa yardimci olup beraber cikarticak birininimi ariyosun.

   1. Mustafa diyor ki:

    Merhaba bende ayı ile yılan yanyana bir işaret var.ister satalim istersen beraber alalım.

   2. Ismet diyor ki:

    Merhaba arkadas bakiyorumda herkes topal ayiyi bulduk diyorlar gerçek biz gördük kayserinin bir köyünde bizim oralar hititler persler bizans lar ve ermeniler ipek yolu üzerinde büyük kayanin yüzüne horasan kirsi ile küçük çakıl taşlarını tek tek yerlerstirmisler yanlız on sol ayağı yok bizim arkadaslarda ben köye gittiğimde dinamitle kayayı yarıya bolmüsler bende sinirlerdim bir daha bakmadım eğer gerçek anliyorsan sana bir işaret daha anlatiyim birde geyik var normal hakim bir tepe de dereye yakın geyigin resmi olduğu kaya nin yanindabir kaya daha var bitişik sayılır bitişik kayada beş tane oyuk yumurta sigayacak şekilde araları 2 ser cm açık geyigin tepesinde yanlız boynuzu yok tepesinde başına doğru iki tane ok iniyor ön deki ok da beş tane çizgi var ön tarafa dogru ikinci ok da geriye doğru bir çizgi var geyigin karnında aynı lamba gibi üçgen gibi bir de küçük sembol var bu kaylarin 10 15 metre altinda kuyu var ben bu isareti ermeniye yorumlattim ne dediyse çıktı ama kayalardan dolayı korktuk bıraktık ben telefonumun sim kartı kırıldı numarası kayıp ben orda ne olduğu iyi biliyorum sen gerçek ustaysan yorumlarsin ermeninin dediğinin aynısi olursa sana dönerim bizim ora çok büyük yer altı kaynağı var bilirsen kendine iyi bak arkadas yorumla geyiği dogrumu yorumluyorsun .

 9. mustafa diyor ki:

  Talat bey sizinle Neil adresinden özel görüşmek isterim .

 10. Mustafa diyor ki:

  Talat kardeşim sizinle özel görüşmek isterim. Meil adresinden

 11. son osmanlı diyor ki:

  Abiler bir maymun şekli buldum bana yardımcı olabilirmisiniz .

  1. mustafa diyor ki:

   slm arkadaşlar iki öküz ve arkasında faytonu var ne anlama geliyor bilgi verirseniz sevinirim

 12. mustafa diyor ki:

  domuz işaretlri var aynı bölgede tavuk ve civciv işaretlride var yardımcı olurmusunuz bana

  1. serkan diyor ki:

   nustafa by isterseniz bna olasin ben yardimci olurum civciv konusunda ama bana elinde oldogona dair guncel yapmaniz lazim imeil adresim vahit_davut

 13. Sedat diyor ki:

  Selam arkadaşlar bende bir kabartma çizme ve balık işareti var kesin bilgi ve profesyonel bilen ve sonuç almayı anlayan arkadaşlar la iletişimegecelim

 14. Adem diyor ki:

  Arkadaslar ben erzincandan yaziyorum bndede yatan aslan figuru var bna yardimci olabilirmsniz

Yorum Yaz