HOŞGELDİNİZ 07 Aralık 2016

Tümülüs Girişleri

Aslında tümülüs girişleri şu yönde olur gibi net bir söylem doğru değildir, girişler medeniyeteler arası dini inançlar  aracılıyla şekillendiği gibi  gibi tümülüsün yapılacağı coğrafi yapı bile giriş yönünün değişmesine neden olan unsurlardan biridir.

Tümülüs girişlerini bulmanın en kolay yolu tümülüsten 50 metre uzaklaşıp 360 derece etrafında dolaşıp dairenin ne tarafı bombey yapmış ona dikkat edeceğiz.  buradaki mantık mezar odası yapıldıktan sonra  giriş kapısı (dromos) ve kısa bir tünel yapılır  bu tünel daireden taştığı için o kısım biraz daha çıkıntılı şekilde  belirmektedir.  aşağıdaki resim örneğinde gördüğünüz gibi yığmanın 2 tarafı biraz çıkıntılı girişte bu 2 örnekten biridir.  burada bilmeniz gereken bir konu daha var  oda her tümülüste giriş tünel şeklinde olmaz tünel girişli olan tümülüs bu konuda anlatmaya çalıştığım gibi mutlaka bir tarafı çıkıntılıdır.

En Çok Rastlanan Giriş yönleri: Öncelikle her tümülüste giriş olmaz bunu bilmeliyiz, giriş olanlar ise en çok  güney doğu tarafında çıkmaktadır, güney, güney doğu ve güney batı en çok rastlanan yönleridir.  girişe doğru hareket ettiğinizi anlamanın en kolay yolu; parça topraklı taşlar bulursanız doğru yerde,  2 yumruk büyüklüğünde sade sıkıştırılmış çakıl  varsa tünelin üzerinde yani buradan girmeniz mümkün değildir, üst taraftan kazı yapılıyorsa burada  soygunlara karşı koruma tabakası şeklinde zemin yapısı vardır buradan-da giremezsiniz. bu paragrafta anlatmaya çalıştığımız  konu 2. resimde ayrıntılı bir şekilde verilmiştir.

Mezar Odası ve Katmanlar,  tümülüsün en tabanında bazende yığmanın tam ortasında olabilir buna göre giriş yığmanın zemine yakın yerinde yada tam ortasında aranabilir bu tamamen tümülüsün mimari yapısıyla alakalıdır, Tümülüs tabakalarına gelince en üstte koruma tabakası vardır; biraz altta aynı şekilde farklı katmana gelinir buda alt koruma tabakasıdır, bu soyguna karşı koruma tabakası olarak geçer; diğeri ise verimli toprak dediğimiz hafif yumuşak kazılması daha kolay olan toprak tabakasıdır; bunun hemen altında çakıl yığını tabakası gelir; daha alta inildiğinde daha karışık hem çakıl hemde toprak karışık  hiç bir anlamı olmayan toprak zemine inmişsin gibi bir tabakaya gelirsin; bunun hemen altı çok önemli olandır burada kil toprak dediğimiz katmana gelirsin; burayı bulduğun zaman odaya iyice yaklaştın demektir, hemen altında son olarak beyaz çakıl temizlenip horasan sıvaya varırsın; buda sondur bunun altı mezar odasıdır, mezar odaları ise tek lahit bazende aile mezarı şeklinde çok odalı olabilir bunu içeri girmeden anlamak mümkün değildir. ancak giriş kapısındaki yan sütunlarda işaret bulursan bu işaretler ışığında içerinin nasıl bir mimari yapıya sahip olduğunu kaç mezar olduğunu anlayabilirsin.

tümülüs girişleri

tümülüs girişleri

Etiketler:

Yorumlar

  1. Yusuf diyor ki:

    Mrba bi tumulus var en tepesini kazdik büyük oyma papatya kapak çıktı 25 metre kapı girişi diye kazdik büyük bi kayanın üzerinde roma yazısı çıktı kaldığımız yer komple Mucur taşıyedi 2 metre alta vardık elenmis kırmızı kum ve boncuk boncuk beyaz tabaka çıktı ne yapmalıyız yardım ederseniz sevinirim

Yorum Yaz