HOŞGELDİNİZ 09 Aralık 2016

Yerli Dedektör mü Yabancı Dedektör mü ?

Dedektör teknolojisi her geçen gün hayatımızda daha fazla yer almaya başladı, kullanıcı arkadaşlar dedektör seçiminde kararsız kaldıklarını biliyoruz; özellikle yerli dedektörmü yabancı (ithal) dedektörmü daha iyidir tartışmaları vuku bulmaktadır, bundan 10 yıl önce kayıtsız şartsın yabancı dedektör denilirken son 5-6 yılda çok şeyler değişip yerli firmalar gelişen teknolojiyi takip ederek indüksiyon, Diskriminatör ve yeni bobin tasarımında kendini geliştirerek dünya çapındaki bazı firmaları bile diskalifiye etmeyi başarmıştır. Yurt dışındaki dedektör kullanıcıları Türk firmalarının ürettiği dedektörlere  yönelmişken yurdum definecilerinin bundan haberdar olmaması gerçekten üzücü durum. Define dedektörü almak isteyen arkadaşların araştırma yaparken bundan 3-4 yıl önce açılmış konuları, yazılmış yazıları dikkate almasınlar, 5 yıl önce tartışılmış bir konu hala google sayfalarında dolaşmaktadır oysaki 5 yılda köprünün altından çok sular aktığını biliyoruz, yeni ürünlerde durum çok farklı olup güncel yazılanları takip ederek karar vermesi daha mantıklıdır.

Dedektör almak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken diğer noktalara değinelim,, Bir definecinin alacağı dedektör define ve altın bulmak için özel olarak tasarlanmış olmalı, bu paragrafı şu şekilde anlaşılır hale getirelim. Örnek olarak Bir fotoğrafçı 3 bin TL ye aldığı bir cep telefonuyla resim çekip stüdyo resimleri hazırlayamaz; sadece 300 TL ye aldığı bir fotoğraf makinesiyle kaliteli resimler çekip istediği şekilde stüdyo resimleri hazırlayabilir. Yer altı görüntüleme sektöründe de durum aynıdır, 100 bin euro ya aldığınız bir jeofizik cihaz 10 bin euro ya aldığınız dedektörden daha iyi define (altın) bulamayabilir,  nasıl bir cep telefonun resim çekmek sadece içeriğindeki bir özellikse jeofizik cihazların asıl işi boşluk bulma, iletkenlik, yoğunluk, mıknatıslanma, sıcaklık gibi fiziksel özellik değişimleri, yer altına im sinyal göndererek tespit etmesidir, altın yeri tespiti tıpkı cep telefonuyla resim çekmek gibi sadece içinde taşıdığı bir özelliktir, Bazı Defineci arkadaşların 50-100 bin euro ya jeofizik cihazlar (yer altı radarları) alıp altın bulmaya çalıştığını biliyoruz verdiğimiz örnekten anlaşılacağı gibi bu cihazların altın bulmada dedektör kadar başarılı olup olmadığı manidardır. Tabi bu radarları defineciler kullanmasın demiyoruz anlatmak istediğim aradaki fiyat farkı kadar başarı farkı bulunmamasıdır. 7 bin euro ya derin aramalarda %100 başarı elde edilen dedektörler varken 70 bin euro verip radar almak parayı çöpe atmaktır.

Bir paragrafta alan taramaları anlatalım: Alan taramaların tespit ettiği noktalar dedektör ile teyit edilmediği sürece kazı işlemine başlamak emek ve zaman harcamaktan öteye gitmez, Alan taramaların bilimsel olarak define yeri tespit ettiği henüz kanıtlanmamıştır. Çatal ağacı çubuk yaparak su arama biraz daha farklı olup çubuğa göre bilimsel yanları olan bir arama sistemidir, yurt dışındaki bazı üniversiteler çatal ağaçla su bulmayı ders olarak anlatırken  çubukla altın  bulmanın  hiç bir  bilimsel  tarafı olmadığı iddia edilir…

Defineci Arkadaşlar,,  definecilik hayal değildir iyi bir dedektör kullanıcısı ile define işaretleri tecrübesi olan kimseler çok rahat define yeri tespit edebilir. Define alanında çıkarılmış kanuni hükümler çerçevesinde defineyi çıkarıp bazı maddelerin hükümlerine göre defineyi çıkaran kimseye Devletçe ödeme yapılır. Define yeri tespiti için önemli olan dedektörü iyi kullanmak ve define işaretlerinden anlamaktır, İşaretleri iyi çözen biri dedektör desteği almadığı sürece son noktayı bulması  oldukça  zordur, yine iyi bir dedektör kullanıcısı işaretlerden anlamıyorsa son noktayı bulması aynen zordur, kısacası yer tespiti için bilgi ve teknoloji mutlaka birleşmeli. :)

define dedektörü

Örnek derin arama dedektörü

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz