Yuvarlak Kanallı Oymalar

kanallı yuvarlak oyma örneğiOyma işareti kaç adet ise oyma sayısı kadar mezar vardır  mezar oymanın 5-20 metre çevresinde araştırılır. bu tür sık mezarlar genelde boş ve toprak zeminde bulunur. Bu tür kalabalık oymalar dışında kanallı oymalar bulursanız bu biraz daha değerlidir oymalara kanal yapılmasındaki neden  şifalı suya akıntı vermek içindir. Mezar kutsanırken oymaya şifalı su dökülür bu su oymaya bağlı kanal yoluyla mezara doğru akıp gitmesi amaçlanmaktadır. Kanallı oymalarda mezar kanalın hemen bittiği yerde olabilir bazen karşıya doğru belirli mesafede bazende kanal ölçülür 1 cm si 70 cm olarak hesaplanıp  karşı istikamete doğru gidilir.  70 cm dediğimiz ölçü sistemi arşın kökenli olup bu ölçüler bazen kulaç ve dirsek gibi değiştirilerek  gömü yapılabilir, bu durumda 70 değil 45 ve 33 cm gibi değişik birimler kullanabilirsiniz.

Eğer bir büyük oyma var ve etrafında küçük oymalar var ise büyük oyma ile küçük oyma arası ölçülür. her ölçülen santimetre 1 adım var sayılarak küçük oyma istikametine gidilir. aranılan mezar oradadır. küçük ve derin olmayan oymalar mezar büyük oymalar ise mahzen işareti mesela bu konudaki oyma küçük ama derin bu burada mezar odası olduğu anlamında bu şekilde biraz daha derin olursa anlamı biraz daha değişebilir mesela kuyu için yapılmış oyma derinliği kuyu derinliğini verebilir.

1. Küçük oymalar: Küçük oymalar tek başlarına ise tek mezar anlamını verir. Bu oyuk yakınlarında aynı kaya üzerinde bir ok yada bir çizgi olması sizin arayacağınız mezarın yönünü bulmanıza yardımcı olur. Hele yakınlarında bir haç yada x varsa bu değerli mezar sınıfına girer gelir düzeyi üst seviye olan kişilere ait mezarlardır  biz buna yük mezarı deriz içinden çokça eşya çıkmaktadır.

2. Büyük oymalar: Büyük oymalar genelde 1-3-5 gibi tek sayılarla ifade edilir. Bunlar kuyu manasına gelir ama mezar işareti olarak’ta yorumlanabilir. tek büyük oyma çok zaman tek büyük mezarı temsil eder bu tür mezarlar yukarıda dediğimiz gibi yüklü miktarda eşyalarla doludur.

3. Karışık oyuklar:  Hem küçük hem büyük oyukların olduğu kayalıklarda aile mezarlığı yada genel mezarlık alan anlatılmaktadır. oyma sayısı 4-7 arasında ise burada dikkat edin kaya kenarındaki oyma size yön verecektir.

4. Zemine dik oymalar: Zemine dik yani duvar tabirine yakın kayalıklardaki zemine düz değilde sanki bir ufak göz gibi duran oymalar mağara işaretidir. Bu işaretlerde oymaya 1-2 metre sağ veya sol tarafında kapalı duran gerçek mağara vardır. bu bazen göz işareti olarak’ta yorumlanabilir oymanın tam baktığı noktada mezarı mevcuttur.

5. Kare oymalar: Zemine düz yani paralel durumda ise mahzen işaretini verir. Çok uzakta olmayan bu mahzenleri boşluk tespiti ile bulabilirsiniz.  kısacası oda işaretidir kare sayısı kadar oda olup bu odalar bazen kaya içi bazende toprak altı mahzen türü odalardır  tıpkı üçgenlerde olduğu gibi.

6. Zemine dik kare oymalar: Duvar tabir ettiğimiz kayalarda ki kare oymalar kral mezarı gibi anıt mezarları verirler.  baktığı tepe ile arasında dere yatağı varsa bu devasa mezarları temsil etmektedir. mezarların tamamı heykel ve objelerle doludur.

Aşağıdaki, resimde bir mahzen oyması mevcut hedef hemen ön tarafı aşağıdadır. Fakat işçiliği biraz zahmetlidir nedeni ise oymanın derinliği kadar mahzenin girişi o kadar aşağıdadır.

kanallı oyma

Aşağıdaki resimde tek oyma ve üç adım mesafede önünde çocuk mezarı.

çocuk mezarı

Define İşaretleri ve Anlamları, Oyma İşaretleri kategorisine gönderildi Etiketler: ,
22 comments on “Yuvarlak Kanallı Oymalar
 1. hüseyın diyor ki:

  ustam yuvarlak 10 cm ağzı derınlık 55 cm .6adet buyukden ufaklara kadar var derınlıklerı 5 cm 3cm sol tarafında kara say var oraya çıkarken 1 mtere yukseklıkte sonra cıktıgımda önümdeki kaya 2 metre yüksek bu kaya kara kaya yanında akarsu var cevamı nedir

  • MendereS diyor ki:

   kayada çok oyma varsa en kenardakine bak yön orasıdır. birde orada birden fazla mezar var içlerinde gallevi olanı var onu bulmak lazım.

 2. kadir diyor ki:

  sa ustam bi oyma var tam derinliği belli olmuyor genişliği 5 veya 10 cm arasında tam kayanın üst tarafında ve yüzeyinde duruyor ve onun haricinde kayanın aşağısına doğru bir kanal gibi bisey iniyor tam kayanın bitim nokatsina yakında küçük bir oyma var bunun hakkında bilgi alabilirmiyim

 3. kadir diyor ki:

  Selamün aleyküm bende arazide gezerkene küçük bir mihrap işareti önünde mum yakmak için veya birşey koymak için küçük dikdörtgen şeklinde obje yapılmış bunun hemen yukarısında düz bir kayada üçgen ve üçgenin içinde kanallı yuvarlak oyma işareti var su doldurulduğunda kanala yön verilmiş kayanın dibinden sağtarafa aşağıya dökülüyor yanlız bukaya üzerinde oymanın olduğu kayanın diğer ucunda karışık çizgiler yazı gibi ve yuvarlak oymanın sol tarafında göz gibi ayak izi gibi bir şey var ve yuvarlak oymanın sağ tarafında bir karış uzaklıkta boşluk var gibi çekicin sapını vurdum boşluk vargibi yanlız çok geniş bir alanda değil ne yapmalıyım bana da yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim saygılar

 4. bedran diyor ki:

  ustam iki bucuk metre yükselikte iki metre genişliğinde dikdörtgen bir taş o taşın tepesinde çapraz kanal oyma lar ve doğuya bakan taradında yine oyma kanal var oymaın içide küçük yuvalak oyma lar var 6 tane . yine bu doğoya bakan yönünde 3 mağara var üzerinde yazılar yazılı mağaranın içinde hemen girişinde yine yuvarlak oyma var.
  hemen iki metre yanında ayrı bi taşın üzerinde tek yuvalak oyma kanalıda var. ve 25 metre uzaklığında kuzeye bakan tarafında bır koltuk dereye doğru bakıyor koltuğun her iki kollukları ve sırt dayıyacak yerıde var. yardımcı olursanız sevınırım..

 5. Ö diyor ki:

  Slm iki metre uzunluğunda yapılmış kanall karşısında eski yaşantı olduğu evler var cevabı ne olabilir rica etsem

 6. mesut diyor ki:

  kayada anahtar ve peşinde de yanyana sıralı delıkler var bu delikler sayı da değiştiriyor 6 8 12
  bu neyın anlamıdır

 7. bilal diyor ki:

  Selamun eleykum hocam köyün su yolunda dikili bir taş var ve tasin tam gubeginde kabartma lı sanki o taşa bir kapak takilmis gibi cekicle o kabaran yere keskiyle vurdugumda o taşa ait olmayan parçalar dukuluyor ve sanki o taşın içi bos gibi buna yorumunuz nedir hocam..

 8. Murat diyor ki:

  Ya arkadaşlar acaba içine oyun yani kanal şekilde iki adet büyük. Kaya var her iki kaya arasında yaklaşık 300 mt var kanal sayısı birinde 13 diğerinde 17 yardimci olurmusunuz

 9. kral abi diyor ki:

  Bende bir taş var yerde. taşın baş tarafında oyma yuvarlak var yuvarlağın yukarısında ve solunda kanal var ne demek

 10. kral abi diyor ki:

  Saat tam 9 gibi

 11. Ugur diyor ki:

  S.a usta büyük kaya var kayanin üstünde kova gibi tek oyuk var yanindanda asagi doğru kanal iniyor kovanin içine suyu doldurduk kanaldan asagi döküldü dökülen yer biraz kazildi 2 adet dikdörtgen tas cikti daha var nedir bu

 12. murat diyor ki:

  abi yardim edin iki oyma gordum iki oyma ile oymanin arasini olctum 67 santim geliyo anlami nedir

 13. ersin diyor ki:

  hacam merhaba ben bir dikdörken taş buldum dik açılarında yarım üçgen şeklinde ucları yukaruya bakacak şeklinde kabartma var ve bunyarın baktığı yönde 2 cm kalınlığında 8cm kadar uzunlkta kama şeklinde bir çıkntı var her iki uçunda kesık çizikler var 1.5 cm arayla çızikler bulunmaktadır bu bir işaretmidir hocam şimdiden teşekürler cvp beklemekteyiz

 14. nazif esen diyor ki:

  slm abi ırmak gecıyor alt tarafta oymaların oldugu yerle ırmak arası yukseklık yaklasık 70 80 m gelir. yaklasık ardısık tek sayılar halınde 5 kayanın ustunde oymamalar var.oymaların akıntı yonu ırmagı gosterır. tpeden baktııgında akıntı yonu karsı tarafta ırmagın dıger tarafında yamactataki magaraları gosterıyor. bide oymaalrın hızasında duzluk yerde biri kucuk oyma agzı yaklasık 5cm genişlikt 10 cm derınlikte ve onun kuzeyınde arası 10 cm mesafe kadar 2 oyuk var oda yaklasık agız genişligi 10 15 arası cm derınligi 25 30 cm gelir.bu oyuklar tam tepede duzlük alanda .dereyle mesaferi 30m 80 m yukseklikte asagı yukari
  .bu 2 buyuk oyugun kuzeyınde magaralar var magaraların agızları dereye ve oyuklara bakar. saygılar.

 15. Aksaçlı diyor ki:

  Aksaçli selamun aleykum ustat ana kayada uctane oyma siralı büyuk onde küçuk arkda daha küçuğü sonda ķüçüğün 15 santim altında 1mt lik kanal var kanal kuzeyi gostetiyor kazıyoz cok el kadar taş çikyor çubuk kuzeyi gösteriyor yardımcı olursanız sevinirim bu alan yoldan 70 metre yukarda

 16. mustafa diyor ki:

  Ufak bir kayada 5 er cm arayla murcla acilmis siralari 3 tane oyuk buldum anlami nedir tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kategoriler

Arşiv; Tüm Konular